Komunikaty PR

Okna energooszczędne receptą na drogi prąd i gaz

2022-04-07  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania com ( 0.09 MB )

Gigantyczne podwyżki prądu i gazu odczuł niemal każdy. Co zrobić, by rachunek za energię nie był powodem zawału serca? Odpowiedź jest banalnie prosta: inwestycja w energooszczędną stolarkę okienną, która jest gwarancją mniejszego zużycia energii, a to z kolei oznacza mniejsze koszty.

Okna energooszczędne, dzięki wprowadzanym regulacjom powoli stają się standardem. Decydują się na nie prywatni inwestorzy i developerzy budujący apartamentowce i budynki biurowe. Są to okna o maksymalnie niskich wskaźnikach przepuszczalności ciepła. Oznacza to, że są zaprojektowane specjalnie po to, aby najlepiej zatrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Co ważne energooszczędna stolarka chroni także przed zimnem, gorącem oraz wilgocią z zewnątrz.

- Okna energooszczędne składają się z większej ilości komór izolacyjnych w profilu okiennym, potrójnych pakietów szybowych, dodatkowych uszczelek i innych rozwiązań, które zwiększają ich termoizolacyjność. Należy pamiętać, że ważny jest również sposób montażu. Jest to tak zwany ciepły montaż. Który umożliwia maksymalnie wykorzystać fabryczne właściwości izolacji okien w późniejszym użytkowaniu – mówi Tomasz Januszewski, ekspert firmy DMD, która zajmuje się produkcją okien i drzwi.

 Współczynnik U

Podstawowym wyznacznikiem energooszczędności okna jest współczynnik przenikania ciepła - U. Chodzi tutaj o parametr wyznaczony dla całości okna – oznaczony symbolem Uw. Jeżeli mamy wątpliwości co do tej wartości lub co gorsza jej sprawdzenie jest utrudnione – może warto zastanowić się nad inną propozycją.

- Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do kupna konkretnego okna należy sprawdzić, czy producent podaje współczynnik Uw, czy może jednak na pierwszym planie pojawia się Ug – współczynnik przenikania dla samej szyby, który będzie wartością korzystniejszą, czyli niższą – dodaje ekspert z DMD.

Niejednoznaczności pojawiają się również w przypadku określenia granicznego parametru U dla okna energooszczędnego. Często przyjmuje się Uw=1,0 W/(m2K), można spotkać wartość 0,9 – oczywiście im mniej, tym lepiej.

Konkretnie natomiast wyznaczony jest minimalny współczynnik Uw dla certyfikowanego okna pasywnego – jest to 0,8 W/(m2K), przy zachowaniu współczynnika g (całkowitej przepuszczalności energii słonecznej) na poziomie 50%.

Na najcieplejszym z posiadanych przez nas w ofercie profili PVC, stosując jednocześnie szkło z ciepłymi ramkami o współczynniku Ug=0,5 W/(m2K) możemy wykonać okno referencyjne (1230mm x 1480mm) z współczynniku cieplnym Uw = 0,69 W/(m2K).

Energooszczędność = niższe rachunki

Największą zaletą energooszczędnych okien są niższe rachunki za energię. W rozliczeniu rocznym możemy zapłacić nawet 30 procent mniej. Zależy to rzecz jasna od jakości zastosowanych rozwiązań i standardu okien przed modernizacją.

Oprócz oczywistych korzyści w zakresie oszczędności, energooszczędne okna mogą również pomóc zmniejszyć poziom hałasu, która dociera do domu z zewnątrz. Dobrze dobrane okna realnie podnoszą wartość każdej nieruchomości.

Konstrukcja i ekologia

Okna energooszczędne zwykle wyposażone są w szybę zespoloną z potrójnym oszkleniem. Aby poprawić parametry izolacyjne, pomiędzy taflami szkła znajduje się gaz szlachetny (argon lub krypton). Parametr Ug takiej szyby powinien wynosić co najwyżej 0,7 W/(m2K). Współczynnik przenikania ciepła dla profilu Uf nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2K). W osiągnięciu dobrej izolacyjności cieplnej pomaga również tzw. ciepła ramka.

Równie ważny jest fakt, że mniejsze zużycie energii, to mniejsza emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Na dłuższą metę oznacza to czystsze powietrze, a w efekcie lepszą jakość życia. Należy pamiętać, że nawet ponad 40% zanieczyszczeń w Polsce wytwarzane jest podczas produkcji ciepła dla gospodarstw domowych. Jednym słowem energooszczędne okna pozwalają na ograniczenie ilości zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwo domowe.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Prawo

Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.