Komunikaty PR

Okres wiosenny sezonem na OC w życiu prywatnym?

2022-04-06  |  16:30
Biuro prasowe
Kontakt
Edyta Miszczuk
Grupa ANG

Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl

Wiosna i coraz dłuższe dni dla wielu osób stają się motywacją do większej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Trening biegowy, wycieczka rowerowa, jazda na hulajnodze nie zawsze mogą zakończyć się zgodnie z naszymi planami. Czy możemy zabezpieczyć się na wypadek kontuzji albo szkody, którą my lub nasi bliscy wyrządzą innej osobie? Odpowiedź brzmi tak.

Niektórzy uważają, że sezon rowerowy trwa cały rok. Inni, że rozpoczyna się wraz z nastaniem wiosny. Niezależnie od opcji, faktem jest, że dłuższe i cieplejsze dni motywują coraz więcej osób do tego, by wsiąść na dwa kółka i poczuć tzw. wiatr we włosach. To także czas, gdzie częściej na ulicach widzimy osoby jeżdżące hulajnogą elektryczną i uprawiające inne sporty. Chcąc cieszyć się dobrą pogodą, dniami wolnymi warto mieć ma na uwadze fakt, że prowadząc pojazdy mechaniczne inne niż samochód czy motocykl, quad i skuter, dobrze jest posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

„Obowiązkowa polisa OC dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych. Zabezpiecza ona właściciela na wypadek zdarzeń, w których w wyniku spowodowanej przez niego kolizji, wypadku osoba trzecia dozna szkody. Tym samym to z ubezpieczenia pokrywane są koszty naprawy uszkodzonego auta czy innego pojazdu, ale także koszty leczenia osoby poszkodowanej. Ów obowiązek nie dotyczy jednak ekocyklistów, czyli osób przemieszczających się rowerem czy też hulajnogą elektryczną. A to oznacza, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli jadąc na rowerze czy hulajnodze wyrządzi szkodę rzeczową lub osobową, będzie musiała pokryć koszty naprawy z własnego budżetu. Zatem jeśli wpadnie na przechodnia, w wyniku czego złamie on rękę – to po stronie sprawcy zdarzenia jest pokrycie kosztów leczenia osoby poszkodowanej. Czy też inny przykład, jeśli ktoś jadąc na rowerze zarysuje auto albo urwie lusterko, będzie zobligowany do pokrycia kosztów naprawy” – wyjaśnia Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG, z zespołu wsparcia ekspertów – ubezpieczenia.

OC dla ekocyklistów – co warto wiedzieć?

Pandemia Covid-19 i towarzysząca jej izolacja społeczna przełożyły się na to, że na przestrzeni ostatnich 2 lat w Polsce mieliśmy swoisty boom na rowery i hulajnogi. Jednoślady stały się narzędziem służącym do rekreacji, ale też alternatywną formą przemieszczania się np. z domu do pracy i z powrotem. To zaś wpływa na wzrost liczby szkód z udziałem jednośladów.

„Jak wynika z analiz towarzystw ubezpieczeniowych wzrost popularności e-hulajnóg przekłada się na wzrost wartości szkód wynikających z OC w życiu prywatnym. Otóż średnia wartość szkody rok do roku wzrosła nawet o 70 proc. Co warto traktować jako przestrogę dla ekocyklistów, którzy właśnie rozpoczynają sezon rowerowy czy i tych, którzy planują zakup hulajnogi. Bo choć prawodawca nie nakłada na nas obowiązku posiadania polisy OC, to warto zabezpieczyć się na wypadek zdarzeń, które możemy wyrządzić jadąc takim jednośladem.” – mówi Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.

Warto wiedzieć, że polisy OC dla ekocylistów to ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Może być dokupione do ubezpieczenia nieruchomości, ale też jako oddzielna polisa. Niezależnie od oferty to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę na wypadek czy kolizje, do których może dojść, gdy jedziemy rowerem czy hulajnogą. Mowa o uszkodzeniu np. pojazdu mechanicznego należącego do innej osoby.

„OC w życiu prywatnym chroni nas na wypadek uszkodzenia pojazdu będącego w ruchu, ale także stojącego na parkingu. To z polisy pokrywane są koszty naprawy urwanych lusterek, lakierowania zarysowanej karoserii. OC zabezpiecza także na wpadek kolizji z osobami trzecimi. Chodzi o zdarzenia takie jak to, że jadąc hulajnogą czy rowerem potrącimy pieszego lub innego ekocyklistę. Wówczas, jeśli dozna on obrażeń, polisa pokrywa koszty leczenia i naprawy jego sprzętu. I co ważne, OC chroni konkretną osobę, a nie sprzęt. Stąd, jeśli mamy OC w życiu prywatnym, niezależnie od tego czy będziemy dziś jechać na rowerze a za tydzień przemieszczać się hulajnogą, jesteśmy objęci ochroną. Oczywiście dzieje się tak w sytuacji, jeśli mamy dobrze dobraną polisę.” – mówi Karolina Trzeciakiewicz z Grupy ANG.

Warto wiedzieć, że polisa OC w życiu prywatnym może obowiązywać nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Europy. Stąd tak ważne jest, abyśmy analizując oferty rynkowe zapoznali się z OWU (Ogólnymi Warunkami Umowy), które zawierają szczegółowe informacje dot. zakresu ochrony, ale także wyłączeń. Te ostatnie to lista zdarzeń, po których wystąpieniu nie ubezpieczyciel nie wypłaci środków. Należy do nich np. jazda na hulajnodze lub rowerem pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa ANG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG), które pośrednio już zaczyna
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.