Osiedla przyszłości – co planują deweloperzy?
Branża budowlana przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia. Same budynki odpowiadają za 40% światowego zużycia energii i emisji dwutlenku węgla – wynika z raportu „Emerging Trends in Real Estate 2022” realizowanego przez PwC. Liderzy sektora i inwestorzy są w idealnym położeniu, aby odgrywać wiodącą rolę w łagodzeniu skutków zmiany klimatu. Działający od blisko 20 lat na polskim rynku PROFIT Development już teraz realizuje osiedle przyszłości, wyposażone w ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.
Budownictwo odgrywa kluczową rolę w sektorze każdej gospodarki. To także branża, która ma wpływ na globalne ocieplenie. Odpowiedzialni społecznie deweloperzy wprowadzają do swoich inwestycji rozwiązania, które mają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, a także umożliwiają zaoszczędzenie środków finansowych. Osiedla przyszłości – bo o nich mowa – wkrótce staną się rzeczywistością. Już teraz wielu deweloperów działa w myśl ESG i CSR.
Miasto krótkich odległości
Osiedla przyszłości są niczym miasto w mieście. Wokół nowo powstałych budynków tworzona jest infrastruktura, w tym liczne sklepy, księgarnie, restauracje czy małe galerie handlowe. Wszystko po to, by mieszkańcy mieli dostęp do niezbędnych udogodnień na wyciągnięcie ręki.
– Jako deweloperzy staramy się realizować inwestycje w myśl społecznej odpowiedzialności, a także z poszanowaniem środowiska naturalnego. Naszym zadaniem jest budowanie dla mieszkańców, ale również analizowanie przyszłych zachowań konsumenckich. Przykładem takiego podejścia może być nasza inwestycja Braniborska. Mieszkańcy mają dostęp do klubów muzycznych, sklepów czy galerii, które znajdują się tuż obok ich domów. Ponadto w pobliżu znajduje się siatka połączeń. Klienci mają do wyboru skorzystanie z komunikacji miejskiej czy wypożyczenie roweru. Wszystko po to, by zniwelować ślad węglowy, a także zachęcać do aktywności – mówi Artur Smoleń z PROFIT Development.
Na osiedlach przyszłości dostępne będą rowery do wypożyczenia czy hulajnogi. W niedalekiej przyszłości deweloperzy będą inwestować także w e-bike. Obecnie rowery elektryczne są niezwykle popularne w Europie, szacuje się także, iż w Polsce stosunek sprzedaży pojazdów tradycyjnych do elektrycznych wyniesie 30 do 70.
Slow life wkracza na osiedla
Popularny trend slow life coraz częściej wkracza do branży deweloperskiej. To dążenie do redukcji obowiązków, zwolnienia i spokojnego wykonywania swoich obowiązków. Jak ten trend odbija się na branży? Powstają i coraz częściej będą powstawać strefy chilloutu. Są to zarówno altany do wspólnego spędzania czasu, jak i zielone ogrody na dachu.
– Wysokie przestrzenie takie, jak dach czy strych, zwykle są zamknięte i niedostępne dla mieszkańców. My chcemy ten trend odmienić. W celu maksymalizacji przestrzeni tworzymy na dachu zieloną strefę chillout. W ten sposób nie tylko stwarzamy przestrzeń do relaksu, ale też zachęcamy do integracji mieszkańców. – dodaje Artur Smoleń z PROFIT Development.
Na osiedlach przyszłości tworzone będą miejsca, które mogą być wykorzystane w sposób elastyczny. We wspólnych przestrzeniach mogą być organizowane warsztaty, spotkania sąsiedzkie czy zabawy dla dzieci. Osiedla przyszłości będą posiadać dużo zieleni, a tym samym charakteryzować się estetyką i funkcjonalnością. Przyszli mieszkańcy znajdą w nich wszystko to, co najlepsze: ekologię, spokój, relaks, dobry nastrój i niezakłócony sen.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.