Komunikaty PR

Paszporty covidowe - jak przygotować się do wyjazdu, by nie stracić pieniędzy?

2021-07-01  |  14:00
Kontakt
Magdalena Marciniak
KLANG! Media

Prosta 68
00-838 Warszawa
m.marciniak|klangmedia.pl| |m.marciniak|klangmedia.pl
(+48) 510 029 844
https://klangmedia.pl

Przystąpienie Polski do programu paszportów covidowych popiera 48% rodaków. Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, że obostrzenia na miejscu mogą różnić się od tych w Polsce. Warto także rozważyć różne sposoby finansowania podróży. 

 

Kilka tygodni temu polski rząd ogłosił, że nasz kraj dołączy do programu respektowania tzw. paszportów covidowych. Czym jest i jak działa dokument?

 

Paszport covidowy to internetowe potwierdzenie dla osób, które albo przyjęły dwie dawki szczepionki, minimum 14 dni wcześniej (w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson jest to okres 28 dni) albo posiadają status ozdrowieńca. W tym wypadku musi minąć od 11 do 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Paszport covidowy umożliwi podróże do większości krajów UE bez konieczności robienia testu przed i po wylocie. Wjazd do Polski bez okazania testu jest już możliwy. Wprowadzenie takiego rozwiązania popiera aż 48% Polaków. 

 

Jak zdobyć paszport covidowy?

 

Unijne Certyfikaty COVID (UCC) można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wystarczy wejść w zakładkę “Certyfikaty”, aby pobrać odpowiedni kod QR. Paszporty będą również dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel. Certyfikat potwierdza także negatywny wynik testu na COVID.

 

Jakie kraje można odwiedzić, będąc zaszczepionym?

 

Lista krajów, które honorują paszport covidowy, nieustannie się zmienia. Aktualnie, osoby zaszczepione mogą bez testów lecieć m.in. do Hiszpanii, Grecji, czy popularnej ostatnio Turcji. 

 

  • Niektóre kraje dopiero rozważają uznawanie paszportów covidowych, warto więc - jeśli jesteśmy zainteresowani wyjazdem - monitorować sytuację na bieżąco. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności oraz straty funduszy - nikt nie chce płacić za wakacje, które się nie odbędą - mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).


 

Bezpieczne podróżowanie - na co zwrócić uwagę?

 

Przede wszystkim należy stosować się do wciąż obowiązujących podstawowych obostrzeń - noszenie maseczek, częste mycie i dezynfekcja rąk oraz zachowywanie odpowiednich odległości to bezsprzeczne minimum ostrożności. Przed wyjazdem warto także sprawdzić obostrzenia, obowiązujące w kraju, do którego odbędzie się podróż. 

 

  • Wybierając wakacyjną destynację, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Zarówno tym związanym z pandemią, ale też finansowym. Często na wyjazd potrzebna jest pożyczka. Należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić instytucję, z której pobierane będzie dofinansowanie. Warto także oszacować budżet, by rozsądnie zaplanować urlop - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 1,5 proc. podatku ma wielką moc. Małopolskie firmy wspierają potrzebujących Biuro prasowe
2024-03-29 | 10:34

1,5 proc. podatku ma wielką moc. Małopolskie firmy wspierają potrzebujących

Chociaż czas na rozliczenie podatku mamy do końca kwietnia, wielu z nas już teraz zastanawia się, w jaki sposób może najlepiej spożytkować swoje 1,5 proc. i wesprzeć
Finanse Poradnik podatnika: rozliczenie 1,5 proc. - jak zrobić to mądrze?
2024-03-29 | 10:32

Poradnik podatnika: rozliczenie 1,5 proc. - jak zrobić to mądrze?

Każdy polski podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego
Finanse Raport: Jak rozliczamy i przekazujemy 1,5 proc. podatku?
2024-03-29 | 10:13

Raport: Jak rozliczamy i przekazujemy 1,5 proc. podatku?

Jak wynika z raportu opracowanego przez twórców aplikacji Pitbot, jak dotąd tylko 13 proc. jej użytkowników przekazało w tym sezonie podatkowym 1,5 proc. na OPP.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.