Paszporty covidowe - jak przygotować się do wyjazdu, by nie stracić pieniędzy?
KLANG! Media
Prosta 68
00-838 Warszawa
m.marciniak|klangmedia.pl| |m.marciniak|klangmedia.pl
(+48) 510 029 844
https://klangmedia.pl
Przystąpienie Polski do programu paszportów covidowych popiera 48% rodaków. Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, że obostrzenia na miejscu mogą różnić się od tych w Polsce. Warto także rozważyć różne sposoby finansowania podróży.
Kilka tygodni temu polski rząd ogłosił, że nasz kraj dołączy do programu respektowania tzw. paszportów covidowych. Czym jest i jak działa dokument?
Paszport covidowy to internetowe potwierdzenie dla osób, które albo przyjęły dwie dawki szczepionki, minimum 14 dni wcześniej (w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson jest to okres 28 dni) albo posiadają status ozdrowieńca. W tym wypadku musi minąć od 11 do 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Paszport covidowy umożliwi podróże do większości krajów UE bez konieczności robienia testu przed i po wylocie. Wjazd do Polski bez okazania testu jest już możliwy. Wprowadzenie takiego rozwiązania popiera aż 48% Polaków.
Jak zdobyć paszport covidowy?
Unijne Certyfikaty COVID (UCC) można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wystarczy wejść w zakładkę “Certyfikaty”, aby pobrać odpowiedni kod QR. Paszporty będą również dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel. Certyfikat potwierdza także negatywny wynik testu na COVID.
Jakie kraje można odwiedzić, będąc zaszczepionym?
Lista krajów, które honorują paszport covidowy, nieustannie się zmienia. Aktualnie, osoby zaszczepione mogą bez testów lecieć m.in. do Hiszpanii, Grecji, czy popularnej ostatnio Turcji.
-
Niektóre kraje dopiero rozważają uznawanie paszportów covidowych, warto więc - jeśli jesteśmy zainteresowani wyjazdem - monitorować sytuację na bieżąco. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności oraz straty funduszy - nikt nie chce płacić za wakacje, które się nie odbędą - mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).
Bezpieczne podróżowanie - na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy stosować się do wciąż obowiązujących podstawowych obostrzeń - noszenie maseczek, częste mycie i dezynfekcja rąk oraz zachowywanie odpowiednich odległości to bezsprzeczne minimum ostrożności. Przed wyjazdem warto także sprawdzić obostrzenia, obowiązujące w kraju, do którego odbędzie się podróż.
-
Wybierając wakacyjną destynację, kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Zarówno tym związanym z pandemią, ale też finansowym. Często na wyjazd potrzebna jest pożyczka. Należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić instytucję, z której pobierane będzie dofinansowanie. Warto także oszacować budżet, by rozsądnie zaplanować urlop - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.