Komunikaty PR

Perspektywy frankowiczów na 2024 rok. Koniec sporu coraz bliżej?

2024-01-10  |  01:00
Biuro prasowe

Trzy korzystne dla banków orzeczenia, które zapadły niedawno, dotyczące waloryzacji kapitału po unieważnieniu umowy kredytu, są niezwykle istotne w kontekście walki o tzw. darmowe kredyty. Eksperci podkreślają, że sprawiedliwość społeczna została zachowana, gdyż banki mają prawo do waloryzacji kapitału, który stracił na wartości w związku z inflacją. Coraz bardziej realną i korzystną opcją dla frankowiczów wydają się być ugody proponowane przez instytucje finansowe.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał pierwszy tzw. wyrok wstępny w czerwcu ubiegłego roku, otwierając nową fazę sporu. Kolejne dwie decyzje, tym razem już ostateczne, zapadły niedawno, w Sądzie Okręgowym w Gdańsku i Elblągu, oba zwycięskie dla banków. Sędzia z Elbląga uznał, że roszczenie banku o waloryzację bezumownego kapitału jest zasadne ze względu na wysoką inflację, co podkreśla fakt, że od momentu udzielenia kredytu inflacja wyniosła 40 proc. Jednak klientowi przyznano jedynie 34 proc. zwrotu zwaloryzowanego kapitału.

Zwycięstwo banków w trzech kolejnych sprawach daje im nadzieję na kontynuację walki z tzw. darmowymi kredytami. Warto jednak zauważyć, że mimo niewielkiej liczby pozwów o waloryzację, banki zaczynają rozważać możliwość dochodzenia tego roszczenia. Związek Banków Polskich uważa, że czerwcowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie wyklucza roszczeń o waloryzację, co daje bankom podstawy do przemyśleń w tej kwestii.

Coraz częściej zaleca się frankowiczom rozważenie ugody z bankiem jako najlepszego rozwiązania. Mimo że kwestia tzw. darmowych kredytów nie jest jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięta, wyroki dotyczące waloryzacji kapitału stanowią dowód na zmienność sytuacji. Do tej pory 70 tysięcy frankowiczów podpisało ugody z bankami, głównie polegające na przewalutowaniu kredytu na złotówki, co sugeruje, że jest to korzystne rozwiązanie - komentuje Arkadiusz Lewandowski z Kancelarii Adwokackiej KPK Legal.

Eksperci zauważają, że coraz więcej banków w Polsce zaczęło aktywnie poszukiwać rozwiązań, które pozwolą na zakończenie długotrwałego sporu z klientami, posiadającymi kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego. Banki starają się unikać długotrwałych i kosztownych procesów sądowych, oferując klientom polubowne ugody.

Podejście banków do ugód zyskuje na znaczeniu również w kontekście niedawnych orzeczeń sądów europejskich, które narzucają instytucjom finansowym nowe wytyczne dotyczące kredytów indeksowanych do obcej waluty. Banki, dostrzegając zmieniający się krajobraz prawny, starają się dostosować swoje propozycje do aktualnych uregulowań, co może być kluczowe dla zakończenia sporów w sposób korzystny dla obu stron.

Banki, dostrzegając zmieniający się krajobraz prawny, starają się dostosować swoje propozycje do aktualnych uregulowań, co może być kluczowe dla zakończenia sporów w sposób korzystny dla obu stron. W kontekście coraz liczniejszych ugód proponowanych przez banki, warto zwrócić uwagę na nowe inicjatywy, gdzie instytucje finansowe próbują stworzyć rozwiązania korzystne zarówno dla siebie, jak i dla frankowiczów - dodaje Arkadiusz Lewandowski.

W kolejnych miesiącach prawdopodobnie będziemy świadkami dalszych zmian i ewolucji w sprawie frankowych kredytów. Coraz bardziej realną i korzystną opcją dla frankowiczów wydają się być ugody proponowane przez banki. Negocjacje i polubowne rozstrzygnięcia mogą przynieść satysfakcjonujące rezultaty, a także przyspieszyć zakończenie długotrwałego sporu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania? Biuro prasowe
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości
Finanse Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
2025-03-19 | 10:00

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Giełdę określa się często mianem barometru gospodarki, gdyż w dużej mierze oddaje kondycję najważniejszych spółek i ogólne nastroje na rynku. Tym samym, indeksy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.