Perspektywy rozwoju faktoringu internetowego? Ekspert: „Są obiecujące”
Nowoczesne technologie zmieniają świat finansów w taki sposób, że staje się on coraz bardziej dostępny i użyteczny dla przedsiębiorców. Jednym z istotnych kierunków tej ewolucji jest eFaktoring, czyli faktoring internetowy, z którego mogą korzystać już dziś nawet najmniejsze firmy. Ale ten rynek usług finansowych stoi również przed ważnymi wyzwaniami, takimi jak chociażby właściwa ocena ryzyka.
Najnowsze badanie Kaczmarski Group „2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”, pokazuje, że faktury z odroczonym terminem płatności wystawia już 86 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP. W co drugiej firmie (55 proc.) zdarzają się problemy z terminowym regulowaniem zapłaty przez kontrahentów. To skłania przedsiębiorców do szukania nowoczesnych rozwiązań, które z jednej strony pozwolą im lepiej kontrolować spływ należności, a z drugiej zabezpieczą ich płynność finansową w razie problemów z płatnością ze strony klientów. Jednym z takich rozwiązań jest faktoring.
Jeszcze do niedawna faktoring był usługą finansową skierowaną wyłącznie do dużych firm. eFaktoring przeniósł tę praktykę na nowy poziom: umożliwił finansowanie faktur mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, eliminując zbędne formalności i biurokrację dzięki automatyzacji procesów. Dziś faktoring online jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem, które pozwala skrócić czas oczekiwania na pieniądze i tym samym ochronić płynność finansową każdego przedsiębiorstwa. Jednak oprócz zawansowanych aspektów technologicznych, musi też gwarantować bezpieczeństwo w transakcjach realizowanych przez Internet. Do tego niezbędne są: odpowiednie zarządzanie ryzykiem i weryfikacja klienta.
Automatyzacja procesów, elastyczność i bezpieczeństwo transakcji
– Największym atutem eFaktoringu jest eliminacja biurokracji. Mali przedsiębiorcy korzystają chętnie z tej formy finansowania, ponieważ pozwala im ona skupić się na operacyjnej stronie biznesu, zamiast tracić czas na uciążliwe procedury. Automatyzacja procesów sprawia, że przedsiębiorca może zawnioskować o finansowanie z dowolnego miejsca na świecie i otrzymać środki finansowe z faktur bezpośrednio na konto bankowe w zaledwie kilka minut. To proces w 100 procentach online, począwszy od wypełnienia formularza, przez dostarczenie informacji o fakturze, po podpisanie umowy kodem SMS – mówi Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG.
Ponadto faktoring nie generuje dodatkowego zadłużenia. Przedsiębiorca może ponieść jednorazowy koszt, zamiast podpisywać długoterminową umowę, jak ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego czy leasingu. Ten brak obowiązku długotrwałej współpracy i dowolność w doborze faktur zgłaszanych do finansowania są istotną przewagą dla przedsiębiorców, którzy chcą samodzielnie zarządzać płynnością finansową w firmie.
Automatyzacja odgrywa również ważną rolę w ocenie ryzyka i weryfikacji klienta. Ponieważ błyskawiczna analiza wielu danych pochodzących z wiarygodnych źródeł, dotyczących klienta i historii jego płatności, zabezpiecza zarówno interesy instytucji finansowej, jak i wpływa na bezpieczeństwo transakcji. Dlatego firmy oferujące faktoring online muszą mieć wdrożone zaawansowane systemy zarządzania ryzykiem, które chronią obie strony procesu.
– Automatyczna ocena ryzyka dokonuje się już na etapie wypełniania wniosku przez klienta, by w efekcie zakwalifikować daną fakturę do finansowania. To rozwiązanie nie wydłuża w żaden sposób czasu potrzebnego na decyzję, a wręcz można powiedzieć, że go optymalizuje. Ocena ryzyka odbywa się wyłącznie na podstawie danych pochodzących z raportów gospodarczych i baz rynkowych, a nie na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów. Dlatego oprócz faktury nie wymaga od niego żadnej dodatkowej dokumentacji. Obok oceny przedsiębiorcy firma faktoringowa ocenia też jego kontrahenta, który finalnie będzie opłacał fakturę. I w zależności od jego oceny zasugeruje różne rodzaje faktoringu – wyjaśnia ekspert NFG.
Ważny gracz w rewolucji cyfrowej
Rynek faktoringu internetowego stoi również przed wyzwaniami. Warto pamiętać, że instytucje pozabankowe, fintechy, potrafią zarządzać podwyższonym ryzykiem, ale zbyt młode i niedoświadczone startupy faktoringowe, choć niezwykle innowacyjne, często znikają z rynku ze względu na brak stabilności finansowej. Wygrywają najlepiej zarządzane podmioty, posiadające unikatowe know-how i dostęp do kapitału, które mają wypracowane przewagi konkurencyjne.
W 2024 r. automatyzacja procesów w eFaktoringu nadal będzie istotnym elementem jego rozwoju. Dążenie do jeszcze większej efektywności i szybkości finansowania będzie napędzać innowacje w tej dziedzinie. Ale nie mniej ważne będą kwestie bezpieczeństwa transakcji oraz właściwej oceny ryzyka. Faktoring online bowiem to nie tylko dostawca nowoczesnych usług finansowych, lecz również ważny gracz w rewolucji cyfrowej.
– Perspektywy rozwoju eFaktoringu są obiecujące, zwłaszcza w kontekście innowacji technologicznych. Obecnie obserwujemy dynamiczną rewolucję cyfrową na rynku finansowym, a mikrofaktoring online staje się integralną częścią tego procesu. Faktorzy wykorzystują najnowsze technologie, wprowadzają nowe pomysły i standardy, zwiększając elastyczność i dostępność tego rodzaju finansowania dla coraz większej rzeszy przedsiębiorstw. I dobrze, bo dzięki temu skutecznie wspierają przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, w budowaniu ich bezpieczeństwa finansowego – uważa Emanuel Nowak.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.