Komunikaty PR

Polacy rzucili się na fotowoltaikę. Hipoteka odwrócona może im pomóc

2022-07-24  |  21:00
Biuro prasowe

Z danych Agencji Rynku Energii przeanalizowanych i opublikowanych na portalu Wysokie Napięcie wynika, że boom na fotowoltaikę dopiero się rozkręca. W ciągu ostatniego roku, moc instalacji fotowoltaicznych, na które zdecydowali się rodacy podwoiła się, a pod koniec maja br przekroczyła aż 10,2 GW.[1] Co hipoteka odwrócona ma wspólnego z fotowoltaiką? Sporo. Pieniądze pozyskane z renty dożywotniej mogą pomóc w zakupie instalacji fotowoltaicznej, ale nie tylko, bo przecież rozwiązań proekologicznych, które pomogą zamienić stary dom na tańszy i bardziej „zielony” jest sporo. Anglicy już wprowadzili „zieloną hipotekę odwróconą”, w ich ślad podążyli Włosi. Polska nie chce być w tyle.

 

Na początku tego roku, gdy Polacy spieszyli się z instalacjami fotowoltaicznymi (przed zmianami na mniej korzystny sposób rozliczania energii) miesięcznie przybywało po 400-600 MW – tak wynika z danych Agencji Rynku Energii. Tylko w maju br na fotowoltaikę zdecydowało się ponad 24 tys. rodaków instalując 251 MW.

– W dobie pędzącej inflacji każdy chciałby obniżyć rachunki za energię elektryczną i inne opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Warto zadać sobie pytanie kogo, w dzisiejszych czasach, najbardziej obciążają koszty utrzymania domów i posesji. Okazuje się, że w dużej mierze seniorów, którzy są włąścicielami starych, często niezmodernizowanych domów, pochłaniających większość emerytur i wpędzających osoby starsze w długi. To właśnie seniorzy mogliby instalować panele fotowoltaiczne, gdyby było ich na nie stać. To właśnie seniorzy mogliby korzystać z innych rozwiązań proekologicznych, które spowodowałyby, że ich domy nie będą tak kosztowne w eksploatacji – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

 

Wielka Brytania już wprowadziła „zieloną hipotekę odwróconą”

Wielka Brytania, a więc rynek najbardziej rozwinięty, na którym hipoteka odwrócona funkcjonuje od ponad 30 lat, już wprowadziła tzw. „zielony” odwrócony kredyt hipoteczny. Jest to specjalne rozwiązanie skierowane do właścicieli domów, którzy chcą zmodernizować swoje nieruchomości w taki sposób, by były bardziej eko. Brytyjczycy, którzy chcą zainwestować m.in. w rozwiązania energooszczędne i produkować tzw. zieloną energię (chociażby za pomocą paneli fotowoltaicznych) mogą dostać odwrócony kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Na dodatek brytyjski rząd uruchomił specjalny program dopłat do tego typu kredytów. W ramach specjalnego programu, przeznaczył on 2 miliardy funtów na dofinansowanie takich instalacji. Właściciele domów położonych na terenie Wielkiej Brytanii, w ramach nowego programu, mogą dostać do 5 tys. funtów na gospodarstwo domowe, by dokonać energooszczędnych ulepszeń lub 10 tys. funtów o ile mają niższe dochody.  Warto tu przypomnieć, że na Wyspach domy są oceniane według klasyfikacji EPC i mogą uzyskać wskaźnik od 100 (najwyższy) do 0 (najniższy). Wyniki na poziomie 81 lub więcej kwalifikują nieruchomość do oceny A lub B. To właśnie domy z oznaczeniem A lub B mogą ubiegać się o „zieloną” hipotekę odwróconą. Rozwiązanie jest na razie dostępne m.in. w firmie Just, która jest jednym z liderów hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii. Za przykładem Anglików poszli też Włosi.

 

Jednorazowa wypłata na modernizację domu?

W Polsce hipoteka odwrócona działa od ponad 10 lat. Świadczenia pieniężne są wypłacane co miesiąc dożywotnio. Możliwa jest jednak jednorazowa, większa wypłata podczas podpisania umowy. – Umowę renty dożywotniej można skonstruować w taki sposób, by przy podpisaniu umowy dostać jednorazowo dodatkową sumę pieniędzy, kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te pieniądze można przeznaczyć na modernizację domu, wprowadzenie różnych rozwiązań proekologicznych, także fotowoltaiki. Oczywiście później wypłacamy świadczenia pieniężne, co miesiąc. To się nie zmienia, ale trzeba pamiętać, że w przypadku wypłaty jednorazowej świadczenie miesięczne będzie trochę niższe, niż gdyby takiej wypłaty nie było – podsumowuje Robert Majkowski.

 


[1] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/polacy-zamienili-swoje-domy-w-elektrownie-co-za-wystrzal-w-ciagu-roku/zm8tgdp?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.