Polacy rzucili się na fotowoltaikę. Hipoteka odwrócona może im pomóc
Z danych Agencji Rynku Energii przeanalizowanych i opublikowanych na portalu Wysokie Napięcie wynika, że boom na fotowoltaikę dopiero się rozkręca. W ciągu ostatniego roku, moc instalacji fotowoltaicznych, na które zdecydowali się rodacy podwoiła się, a pod koniec maja br przekroczyła aż 10,2 GW.[1] Co hipoteka odwrócona ma wspólnego z fotowoltaiką? Sporo. Pieniądze pozyskane z renty dożywotniej mogą pomóc w zakupie instalacji fotowoltaicznej, ale nie tylko, bo przecież rozwiązań proekologicznych, które pomogą zamienić stary dom na tańszy i bardziej „zielony” jest sporo. Anglicy już wprowadzili „zieloną hipotekę odwróconą”, w ich ślad podążyli Włosi. Polska nie chce być w tyle.
Na początku tego roku, gdy Polacy spieszyli się z instalacjami fotowoltaicznymi (przed zmianami na mniej korzystny sposób rozliczania energii) miesięcznie przybywało po 400-600 MW – tak wynika z danych Agencji Rynku Energii. Tylko w maju br na fotowoltaikę zdecydowało się ponad 24 tys. rodaków instalując 251 MW.
– W dobie pędzącej inflacji każdy chciałby obniżyć rachunki za energię elektryczną i inne opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości. Warto zadać sobie pytanie kogo, w dzisiejszych czasach, najbardziej obciążają koszty utrzymania domów i posesji. Okazuje się, że w dużej mierze seniorów, którzy są włąścicielami starych, często niezmodernizowanych domów, pochłaniających większość emerytur i wpędzających osoby starsze w długi. To właśnie seniorzy mogliby instalować panele fotowoltaiczne, gdyby było ich na nie stać. To właśnie seniorzy mogliby korzystać z innych rozwiązań proekologicznych, które spowodowałyby, że ich domy nie będą tak kosztowne w eksploatacji – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
Wielka Brytania już wprowadziła „zieloną hipotekę odwróconą”
Wielka Brytania, a więc rynek najbardziej rozwinięty, na którym hipoteka odwrócona funkcjonuje od ponad 30 lat, już wprowadziła tzw. „zielony” odwrócony kredyt hipoteczny. Jest to specjalne rozwiązanie skierowane do właścicieli domów, którzy chcą zmodernizować swoje nieruchomości w taki sposób, by były bardziej eko. Brytyjczycy, którzy chcą zainwestować m.in. w rozwiązania energooszczędne i produkować tzw. zieloną energię (chociażby za pomocą paneli fotowoltaicznych) mogą dostać odwrócony kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. Na dodatek brytyjski rząd uruchomił specjalny program dopłat do tego typu kredytów. W ramach specjalnego programu, przeznaczył on 2 miliardy funtów na dofinansowanie takich instalacji. Właściciele domów położonych na terenie Wielkiej Brytanii, w ramach nowego programu, mogą dostać do 5 tys. funtów na gospodarstwo domowe, by dokonać energooszczędnych ulepszeń lub 10 tys. funtów o ile mają niższe dochody. Warto tu przypomnieć, że na Wyspach domy są oceniane według klasyfikacji EPC i mogą uzyskać wskaźnik od 100 (najwyższy) do 0 (najniższy). Wyniki na poziomie 81 lub więcej kwalifikują nieruchomość do oceny A lub B. To właśnie domy z oznaczeniem A lub B mogą ubiegać się o „zieloną” hipotekę odwróconą. Rozwiązanie jest na razie dostępne m.in. w firmie Just, która jest jednym z liderów hipoteki odwróconej w Wielkiej Brytanii. Za przykładem Anglików poszli też Włosi.
Jednorazowa wypłata na modernizację domu?
W Polsce hipoteka odwrócona działa od ponad 10 lat. Świadczenia pieniężne są wypłacane co miesiąc dożywotnio. Możliwa jest jednak jednorazowa, większa wypłata podczas podpisania umowy. – Umowę renty dożywotniej można skonstruować w taki sposób, by przy podpisaniu umowy dostać jednorazowo dodatkową sumę pieniędzy, kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te pieniądze można przeznaczyć na modernizację domu, wprowadzenie różnych rozwiązań proekologicznych, także fotowoltaiki. Oczywiście później wypłacamy świadczenia pieniężne, co miesiąc. To się nie zmienia, ale trzeba pamiętać, że w przypadku wypłaty jednorazowej świadczenie miesięczne będzie trochę niższe, niż gdyby takiej wypłaty nie było – podsumowuje Robert Majkowski.
[1] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/polacy-zamienili-swoje-domy-w-elektrownie-co-za-wystrzal-w-ciagu-roku/zm8tgdp?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.