Komunikaty PR

Polski kantor internetowy kończy z rublem

2022-03-04  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

W ten sposób solidaryzuje się z Ukrainą. Na pomoc dla tego kraju przeznaczy też część swoich zysków. Tymczasem wartość rosyjskiej waluty notuje rekordowe spadki.

Ruble nadal mogą być dużo warte, ale tylko te carskie, sprzed ponad 100 lat. Kolekcjonerzy nie muszą się raczej martwić. Natomiast współczesne ruble, będące w obiegu, stają się właśnie tak samo bezwartościowe jak waluty z biznesowych gier planszowych.

Odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zamrożenie aktywów Banku Rosji spowodowało zjazd wartości rubla w tempie bobslejowej czwórki. Takiej sytuacji jeszcze w środę 23 lutego chyba nikt sobie nie wyobrażał.

Podobnie jak wycofywania tej waluty z obrotu. Taką decyzję podjął jeden z polskich kantorów internetowych, Amronet. Jest jednym z podmiotów tego typu, który całkowicie zrezygnował z obrotu rublem. Co więcej, nie wykonuje również żadnych przelewów do Rosji.

Uważamy, że w obecnej sytuacji podejście business as usual nie ma racji bytu. Polskie społeczeństwo mocno zaangażowało się w pomoc Ukrainie i biznes również ma w to swój wkład. Wycofanie rubla z obrotu i zamknięcie przelewów do Rosji to decyzje, które możemy podjąć w ramach naszej działalności. W ten sposób solidaryzujemy się z Ukrainą – mówi Jakub Balcerzak, doradca biznesowy Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej.

Dodaje, że poza tym kantor przekaże 20% swoich zysków z ostatniego miesiąca na pomoc Ukrainie.

Waluty o 120 proc.

Niepewna sytuacja geopolityczna, a w ślad za nią i gospodarcza, przekłada się też na kondycję polskiej waluty. Złoty osłabł, umacniają się waluty określane jako safe haven, czyli bezpieczna przystań: dolar, frank szwajcarski czy euro.

Według naszych danych obrót walutami wzrósł od początku konfliktu o 120%. Popularna jest wymiana walut na euro i dolary, ponieważ wiele osób spodziewa się ich dalszego umacniania. Byli też chętni na zakupu taniutkiego rubla, dopóki było to u nas możliwe. Zakładają, że upadek rosyjskiej waluty nie będzie trwać w nieskończoność i w przyszłości sprzedadzą ruble z zyskiem. Podkreślam, że nie wskazuję w ten sposób strategii postępowania z walutami i nie można tego traktować w kategorii porad inwestycyjnych. Opisuję tylko aktualne trendy na rynku, nie oceniam ich zasadności i opłacalności – wyjaśnia Jakub Balcerzak.

Spójrz bez emocji

Na pewno trzeba jednak unikać paniki i w ogóle działania opartego na emocjach. Przypomnijmy, że na początku pandemii Covid-19 reakcje na rynkach finansowych również były gwałtowne. Obecna sytuacja – uwzględniając zupełnie inny kontekst – przypomina okres sprzed dwóch lat.

Nie spodziewam się, by w ogóle jakichś walut zabrakło na rynku, nie widzę takiego zagrożenia. Natomiast wahania kursów walut są czymś naturalnym, zwłaszcza w takich okolicznościach. Trzeba to wziąć pod uwagę i działać rozważnie – podkreśla doradca Amronet.

Czego można się spodziewać w przyszłości w związku z odcięciem Rosji od systemu SWIFT i zamrożeniem jej aktywów? Jeśli będzie kompletne, to rysują się przede wszystkim dwie konsekwencje:

Po pierwsze, załamanie systemu bankowego w Rosji i prawdopodobnie zawieszenie wymienialności rubla, a być może także limity wypłat, nawet rubli, dla ludności. Na globalny system finansowy też może to mieć umiarkowany wpływ, ponieważ niektóre instytucje – w Europie Societe Generale, Raiffaisen oraz Unicredit – mają sporą ekspozycję na rosyjskie aktywa – zauważa Jakub Balcerzak.

Drugą konsekwencją, znacznie bardziej odczuwalną dla każdego, może być dalszy wzrost cen surowców, zwłaszcza ropy naftowej i gazu, a przez to inflacji, która i tak już przecież poszybowała w dawno niewidziane rejony.

Nie wiemy jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądał pakiet sankcji. Sytuacja jest dynamiczna np. 2 marca Rada Unii Europejskiej wprowadziła zakaz sprzedawania, dostarczania, przekazywania i eksportowania banknotów w walucie euro do Rosji. Dotyczy on osób fizycznych, prawnych oraz rządu i Centralnego Banku Rosji. Zakaz ten, który można postrzegać jako uzupełnienie odcięcia od systemu SWIFT, wejdzie w życie po 10 dniach od opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE.

O Amronet.pl

Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet jest częścią grupy Payholding International Sp. z o.o. wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku. To pierwsza technologiczna firma w Polsce, która stworzyła aż 3 kantory do internetowej wymiany walut.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Prawo

Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.