Ponad 2000 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy w niecały miesiąc
Grupa ANG
Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl
Grupa ANG wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni we współpracy z Nieruchomosci-online.pl i agentami nieruchomości, którzy wzięli udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” łącznie zebrała ponad 2000 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Niektórzy właściciele mieszkań, domów czy pokoi udostępnili je bezpłatnie, część kosztów Grupa ANG i jej przyjaciele wzięli na siebie. Schronienie w nich znaleźli między innymi podopieczni Fundacji Humanosh i osoby zgłaszające się do Fundacji Nienieodpowiedzialni.
Jak wynika z danych Straży Granicznej od wybuchu wojny w Ukrainie, polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 2,23 mln osób. Wiele z nich szuka bezpiecznego schronienia w Polsce, inni planują dalszą podróż. Grupa ANG wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni już od początku wojny połączyły siły z Nieruchomosci-online.pl oraz agentami nieruchomości biorącymi udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” (16 grup regionalnych na Facebooku). Wszystko po to, aby wspólnie stworzyć ogólnopolską bazę lokali mieszkalnych, w których nocleg znajdą uchodźcy z Ukrainy. W niecały miesiąc znalazło się w niej ponad 400 lokali (domy, mieszkania, kwatery o pokoje). Daje to łącznie ponad 2000 miejsc noclegowych, w których schronienie znajdują podopieczni także Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich i Fundacji Nienieodpowiedzialnych.
„W tym mrocznym czasie, gdy trwa agresja Rosji w Ukrainie, słowo solidarność nabiera jeszcze większego znaczenia nie zwykle. Uważam, że w pewien sposób jest ona wyrazem walki o wolność Ukraińców, Polaków, Europejczyków. Nie możemy angażować się militarnie, ale powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by minimalizować skutki wojny dla naszych wschodnich przyjaciół. Stąd już od pierwszego dnia wojny wraz z naszą społecznością, przyjaciółmi ANG i partnerami podjęliśmy różne działania. Są wśród nich też te, aby osobom szukającym bezpiecznego schronienia w naszym kraju umożliwić nocleg. Wspólnymi siłami, bardzo szybko zbudowaliśmy bazę lokali mieszkalnych, dzięki czemu też pomagaliśmy konkretnym rodzinom. Wiele z osób zaangażowanych w ten projekt zdecydowało się udostępnić bezpłatnie swoje mieszkania czy przyjąć ukraińskie rodziny pod swój dach. Część mieszkań finansujemy my. Te szybkie, improwizowane działania miało na celu organizację pomocy nim pojawią się rozwiązania systemowe” – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialni. „Dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w budowę bazy – naszym współpracownikom i ich rodzinom, przyjaciołom, partnerom oraz klientom. Solidarność z naszymi siostrami i braćmi z Ukrainy daje nadzieję, że możemy budować dobry świat” – dodaje Artur Nowak-Gocławski.
Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą szukać pomocy?
Blisko miesiąc od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w Polsce, zarówno przez osoby prywatne, NGO czy środowiska biznesowe i ekonomiczne prowadzonych jest szereg inicjatyw na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Obecnie obywatele z pogrążonego wojną kraju mogą szukać pomocy w znalezieniu lokum między innymi na:
- https://pomagamukrainie.gov.pl/
- https://ukrainskidom.pl/
- https://uasos.org/

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.