Ponad 2000 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy w niecały miesiąc
Grupa ANG
Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl
Grupa ANG wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni we współpracy z Nieruchomosci-online.pl i agentami nieruchomości, którzy wzięli udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” łącznie zebrała ponad 2000 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Niektórzy właściciele mieszkań, domów czy pokoi udostępnili je bezpłatnie, część kosztów Grupa ANG i jej przyjaciele wzięli na siebie. Schronienie w nich znaleźli między innymi podopieczni Fundacji Humanosh i osoby zgłaszające się do Fundacji Nienieodpowiedzialni.
Jak wynika z danych Straży Granicznej od wybuchu wojny w Ukrainie, polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 2,23 mln osób. Wiele z nich szuka bezpiecznego schronienia w Polsce, inni planują dalszą podróż. Grupa ANG wraz z Fundacją Nienieodpowiedzialni już od początku wojny połączyły siły z Nieruchomosci-online.pl oraz agentami nieruchomości biorącymi udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” (16 grup regionalnych na Facebooku). Wszystko po to, aby wspólnie stworzyć ogólnopolską bazę lokali mieszkalnych, w których nocleg znajdą uchodźcy z Ukrainy. W niecały miesiąc znalazło się w niej ponad 400 lokali (domy, mieszkania, kwatery o pokoje). Daje to łącznie ponad 2000 miejsc noclegowych, w których schronienie znajdują podopieczni także Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich i Fundacji Nienieodpowiedzialnych.
„W tym mrocznym czasie, gdy trwa agresja Rosji w Ukrainie, słowo solidarność nabiera jeszcze większego znaczenia nie zwykle. Uważam, że w pewien sposób jest ona wyrazem walki o wolność Ukraińców, Polaków, Europejczyków. Nie możemy angażować się militarnie, ale powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by minimalizować skutki wojny dla naszych wschodnich przyjaciół. Stąd już od pierwszego dnia wojny wraz z naszą społecznością, przyjaciółmi ANG i partnerami podjęliśmy różne działania. Są wśród nich też te, aby osobom szukającym bezpiecznego schronienia w naszym kraju umożliwić nocleg. Wspólnymi siłami, bardzo szybko zbudowaliśmy bazę lokali mieszkalnych, dzięki czemu też pomagaliśmy konkretnym rodzinom. Wiele z osób zaangażowanych w ten projekt zdecydowało się udostępnić bezpłatnie swoje mieszkania czy przyjąć ukraińskie rodziny pod swój dach. Część mieszkań finansujemy my. Te szybkie, improwizowane działania miało na celu organizację pomocy nim pojawią się rozwiązania systemowe” – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialni. „Dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w budowę bazy – naszym współpracownikom i ich rodzinom, przyjaciołom, partnerom oraz klientom. Solidarność z naszymi siostrami i braćmi z Ukrainy daje nadzieję, że możemy budować dobry świat” – dodaje Artur Nowak-Gocławski.
Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą szukać pomocy?
Blisko miesiąc od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w Polsce, zarówno przez osoby prywatne, NGO czy środowiska biznesowe i ekonomiczne prowadzonych jest szereg inicjatyw na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Obecnie obywatele z pogrążonego wojną kraju mogą szukać pomocy w znalezieniu lokum między innymi na:
- https://pomagamukrainie.gov.pl/
- https://ukrainskidom.pl/
- https://uasos.org/
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.