Komunikaty PR

Raportowanie zrównoważonego rozwoju w największych firmach na świecie

2024-02-22  |  13:00
Biuro prasowe
Do pobrania 02 ( 0.23 MB )

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez AICPA & CIMA (które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants) oraz Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC), największe firmy na świecie dostarczają więcej szczegółów i publikują obszerniejsze raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju, a także w większym stopniu poddają je niezależnej weryfikacji. Globalne badanie porównawcze, które teraz obejmuje także dane za 2022 rok, wskazuje jednak, że wykorzystanie różnych standardów i ram sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju w dalszym ciągu utrudnia inwestorom, kredytodawcom i innym interesariuszom znalezienie spójnych i porównywalnych informacji.

Choć widoczny jest postęp, to badanie The State of Play: Sustainability Disclosure and Assurance 2019-2022, Trends and Analysis zwraca uwagę na konieczność zwrócenia się przez przedsiębiorstwa na świecie w kierunku bardziej uniwersalnego systemu wymogów z zakresu ujawniania informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju jak standardy Międzynarodowej Rady ds. Standardów Zrównoważonego Rozwoju (ISSB) opublikowane w ubiegłym roku.

Kluczowe wnioski płynące z badania:

  • Niemal wszystkie analizowane firmy (98%) ujawniają pewne informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju. Oznacza to 7-procentowy wzrost w porównaniu z 2019 r., kiedy IFAC wraz z AICPA & CIMA rozpoczęły badania w tym zakresie.
  • W ciągu ostatnich trzech lat wykorzystanie osobnych raportów dotyczących zrównoważonego rozwoju spadło o 27 punktów procentowych. W 2022 r. tylko 30% firm opublikowało je osobno, co świadczy o rosnącej skali ujawnień tego typu informacji w ramach rocznych lub zintegrowanych raportów firm.
  • 69% przedsiębiorstw uzyskało atestację przynajmniej niektórych z ujawnianych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, co oznacza wzrost o pięć punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem i o 18 punktów procentowych w stosunku do 2019 r. Zakres weryfikacji również się rozszerzył, choć wciąż pozostaje dość ograniczony.
  • Audytorzy wykonali 58% zleceń atestacyjnych związanych ze zrównoważonym rozwojem w 2022 r. (w porównaniu do konsultantów i innych dostawców tego typu usług), co stanowi wzrost o 1 punkt procentowy rok do roku.

 

– W wymiarze globalnym obserwujemy stały wzrost poziomu raportowania, zakresu ujawnianych informacji i skali przeprowadzanych weryfikacji danych dotyczących zrównoważonego rozwoju, ale jeszcze więcej firm powinno wykonać kolejny krok, by otrzymać atestację, dzięki której ich sprawozdawczość będzie budzić pełne zaufanie – zauważa Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Regionalny na Europę, AICPA & CIMA. – Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym zakresie profesja księgowo-finansowa. Audytorzy mają holistyczny pogląd na profil ryzyka, strukturę i procesy w firmach. Posiadają też niekwestionowane kompetencje, są zdolni do profesjonalnego osądu oraz działają w ramach solidnego systemu etycznego, w którego centrum znajduje się ochrona interesu publicznego. Powinni być oczywistym wyborem, jeśli chodzi o umacnianie globalnego zaufania do danych dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Inne wnioski płynące z badania IFAC i AICPA & CIMA dotyczą m.in. najpopularniejszych standardów i ram sprawozdawczości wykorzystywanych przy raportowaniu informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju czy jurysdykcji o najwyższych wskaźnikach atestacji tych informacji. Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

Metodologia

IFAC oraz AICPA & CIMA nawiązały współpracę, aby zbadać na skalę globalną praktyki dotyczące raportowania i atestacji w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez analizę raportów zawierających informacje ESG opublikowanych w 22 jurysdykcjach. Dokonano przeglądu danych z około 1400 firm – po 100 z sześciu największych gospodarek świata i po 50 z pozostałych 16 jurysdykcji. Tegoroczny raport obejmuje dane z lat 2019-2022. Pełna metodologia wyjaśniona jest w dokumencie.

 

AICPA® & CIMA®, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, działają na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 698 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 188 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarząd­czej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecz­nemu i zrównoważonemu rozwojowi.

American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej. 

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Lepka inflacja cen usług w strefie Euro (i nie tylko) - jak mucha w smole Biuro prasowe
2024-04-12 | 15:00

Lepka inflacja cen usług w strefie Euro (i nie tylko) - jak mucha w smole

W skrócie: • Inflacja w strefie euro spadła w marcu do 2,4%, ale inflacja usług pozostaje jej kluczowym napędzającym • „Nie tylko”, gdyż inflacja cen usług
Finanse Rekordowy rok dla BlaBlaCar: przychody na poziomie 253 milionów euro
2024-04-08 | 10:00

Rekordowy rok dla BlaBlaCar: przychody na poziomie 253 milionów euro

BlaBlaCar odnotowało rekordowe przychody rzędu 253 milionów euro i osiągnięcie rentowności w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Dodatkowo firma poinformowała o zabezpieczeniu linii
Finanse Wysyłanie dokumentów drogą mailową
2024-04-02 | 10:00

Wysyłanie dokumentów drogą mailową

Z raportu przygotowanego przez ClickMeeting wynika, że zaledwie 20% z nas nie obawia się utraty swoich danych. 41% pytanych potwierdziło, że czuje się bezpiecznie w sieci. W czasach, gdy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Rynek nieruchomości premium w Polsce szybko rośnie. Do Europy Zachodniej sporo nam jeszcze brakuje

Z roku na rok przybywa nieruchomości premium w Polsce, a cały rynek zyskuje na wartości. W porównaniu do Europy Zachodniej pozostajemy nieco w tyle, co wynika m.in. z tego, że rynek powstał stosunkowo niedawno, a określenie „premium” w stosunku do inwestycji mieszkaniowej było często nadużywane i straciło na znaczeniu. – Wysoki standard nieruchomości to nie tylko dobra lokalizacja czy ładna elewacja. Musi ona spełniać szereg warunków jednocześnie – mówi Rafał Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment.

Transport

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy. W życie wchodzą nowe unijne przepisy

13 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie AFIR dotyczące rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Unijne przepisy zakładają m.in. budowę wzdłuż najważniejszych unijnych korytarzy transportowych stacji do szybkiego ładowania i podniesienie łącznej mocy punktów ładowania o niemal połowę w mniej niż dwa lata. – AFIR to z jednej strony rozwiązanie naszych problemów, z drugiej jednak zagrożenie ze względu na nieprzygotowaną infrastrukturę – ocenia Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Handel

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao na światowe rynki. Przekłada się to na wielkość i jakość zbiorów, a przy tym trudno oczekiwać zmiany trendu w krótkim terminie. W konsekwencji rosną ceny produktów czekoladowych na rynku detalicznym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.