Raportowanie JPK_CIT już w 2025 roku - ASB Group prezentuje Generator JPK
Już w 2025 roku czekają przedsiębiorców znaczące zmiany w raportowaniu Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tzw. JPK_CIT, co oznacza obowiązek dostosowania programów finansowo-księgowych do generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK CIT, obejmującego struktury JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. W odpowiedzi na te zmiany ASB Group przygotowało Generator JPK – zaawansowane narzędzie, które usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, zapewniając zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi.
Prace nad ujednoliceniem i pełną digitalizacją rozliczeń pomiędzy polskimi podatnikami a organami podatkowymi nadal w toku. Jest to część kompleksowej strategii Ministerstwa Finansów, mającej na celu uszczelnienie systemu oraz poprawę komunikacji między podatnikami a administracją podatkową. Zmiany te mają na celu umożliwienie urzędnikom bardziej efektywne wybieranie podatników do przeprowadzenia kontroli podatkowej. Zgodnie z Ustawą o CIT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., obowiązek przesłania Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT będzie powstawać co roku, w terminie złożenia zeznania podatkowego.
Stopniowe wdrażanie nowych przepisów
Wdrożenie JPK_CIT będzie realizowane etapowo, co pozwoli przedsiębiorcom na stopniową adaptację swoich systemów IT oraz zespołów księgowych i podatkowych. Łukasz Koc, Tax Manager z zespołu podatkowego, podkreśla:
"Przewidziane jest stopniowe wejście w życie nowych regulacji, uzależnione od wielkości i kategorii podatników. W przypadku lat podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2024 roku, obowiązek obejmie podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro lub podmioty będące częścią podatkowych grup kapitałowych. Po 31 grudnia 2025 roku, nowym obowiązkom będą podlegać wszyscy podatnicy CIT zobligowani do przesyłania plików JPK_V7. Natomiast po 31 grudnia 2026 roku, nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich pozostałych podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Czas na przygotowanie więc jeszcze jest, ale w mojej opinii prace należy rozpocząć naprawdę jak najszybciej. Opóźnień w wejście w życie przepisów na ten moment nie przewiduję."
Co bowiem istotne, dostosowanie systemu w firmie do nowych przepisów, może wymagać głęboko idących zmian w procesie księgowania. Nie jest wykluczone, że w przypadku wielu firm, będzie potrzebna znacząca przebudowa zarówno księgi głównej jak i ksiąg pomocniczych.
„Zwracam uwagę, że nowe przepisy, zdecydowanie poszerzają kompetencje organów – coroczne JPK CIT będą musiały być przesyłane do urzędników bez wcześniejszego wezwania z ich strony. Dla podatnika oznacza to nie mniej nie więcej, że może być poddany kontroli bez wcześniejszej informacji o niej” – dodaje Łukasz Koc.
Ministerstwo Finansów opublikowało już struktury JPK w podatkach dochodowych: JPK_KR_PD – JPK Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy oraz JPK_ST_KR – JPK Środki Trwałe. Tym samym przedsiębiorcy mogą rozpocząć niezbędne prace projektowe oraz dostosowawcze do JPK_CIT w swoich systemach finansowo-księgowych bez obaw, że struktury te zmienią się w trakcie prac. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zwiększenie transparentności rozliczeń oraz efektywności kontroli podatkowej, co wymaga skrupulatnej analizy i dostosowania systemów IT przez przedsiębiorców.
ASB Group wprowadza Generator JPK
W odpowiedzi na rosnące wymagania Ministerstwa Finansów oraz potrzebę zgodności z najnowszymi regulacjami podatkowymi, ASB Group opracowało kolejną odsłonę narzędzia – Generator JPK. Piotr Gzik, IT Director w ASB Group, wyjaśnia:
"Generator JPK to zaawansowane, ale i proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia wygenerowanie nowej struktury JPK z różnego rodzaju plików źródłowych i pozwala bezboleśnie przejść przez proces wdrożenia nowej struktury. Chcieliśmy przygotować produkt, który nie tylko usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, ale również zapewnia zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi dotyczącymi obowiązków podatkowych.
Generator JPK zapewnia integrację z różnymi systemami ERP, wsparcie dla skomplikowanych struktur systemowych, usprawnienie procesów rozliczenia podatkowego oraz optymalizację procesów biznesowych. Co istotne, narzędzie jest dedykowane główni średnim i dużym przedsiębiorstwom, które poszukują rozwiązania do efektywnego zarządzania procesami rozliczeniowymi CIT na większą skalę.
„Współpracujemy głównie z firmami międzynarodowymi, często operującymi na globalnych systemach księgowo-finansowych. Wiele polskich, popularnych systemów wprowadziło lub - w najbliższym czasie wprowadzi - aktualizację, dostosowując się do polskich przepisów. Naszym celem jest wspomóc tych, którzy pracują na środowiskach wyznaczonych przez centralę, np. ze Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej. W ich przypadku, często dopasowanie się do lokalnych wymogów nie wchodzi w grę, wtedy Generator JPK będzie idealnym rozwiązaniem – dodaje Piotr Gzik.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.