Raportowanie JPK_CIT już w 2025 roku - ASB Group prezentuje Generator JPK
Już w 2025 roku czekają przedsiębiorców znaczące zmiany w raportowaniu Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tzw. JPK_CIT, co oznacza obowiązek dostosowania programów finansowo-księgowych do generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK CIT, obejmującego struktury JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. W odpowiedzi na te zmiany ASB Group przygotowało Generator JPK – zaawansowane narzędzie, które usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, zapewniając zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi.
Prace nad ujednoliceniem i pełną digitalizacją rozliczeń pomiędzy polskimi podatnikami a organami podatkowymi nadal w toku. Jest to część kompleksowej strategii Ministerstwa Finansów, mającej na celu uszczelnienie systemu oraz poprawę komunikacji między podatnikami a administracją podatkową. Zmiany te mają na celu umożliwienie urzędnikom bardziej efektywne wybieranie podatników do przeprowadzenia kontroli podatkowej. Zgodnie z Ustawą o CIT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., obowiązek przesłania Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT będzie powstawać co roku, w terminie złożenia zeznania podatkowego.
Stopniowe wdrażanie nowych przepisów
Wdrożenie JPK_CIT będzie realizowane etapowo, co pozwoli przedsiębiorcom na stopniową adaptację swoich systemów IT oraz zespołów księgowych i podatkowych. Łukasz Koc, Tax Manager z zespołu podatkowego, podkreśla:
"Przewidziane jest stopniowe wejście w życie nowych regulacji, uzależnione od wielkości i kategorii podatników. W przypadku lat podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2024 roku, obowiązek obejmie podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro lub podmioty będące częścią podatkowych grup kapitałowych. Po 31 grudnia 2025 roku, nowym obowiązkom będą podlegać wszyscy podatnicy CIT zobligowani do przesyłania plików JPK_V7. Natomiast po 31 grudnia 2026 roku, nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich pozostałych podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Czas na przygotowanie więc jeszcze jest, ale w mojej opinii prace należy rozpocząć naprawdę jak najszybciej. Opóźnień w wejście w życie przepisów na ten moment nie przewiduję."
Co bowiem istotne, dostosowanie systemu w firmie do nowych przepisów, może wymagać głęboko idących zmian w procesie księgowania. Nie jest wykluczone, że w przypadku wielu firm, będzie potrzebna znacząca przebudowa zarówno księgi głównej jak i ksiąg pomocniczych.
„Zwracam uwagę, że nowe przepisy, zdecydowanie poszerzają kompetencje organów – coroczne JPK CIT będą musiały być przesyłane do urzędników bez wcześniejszego wezwania z ich strony. Dla podatnika oznacza to nie mniej nie więcej, że może być poddany kontroli bez wcześniejszej informacji o niej” – dodaje Łukasz Koc.
Ministerstwo Finansów opublikowało już struktury JPK w podatkach dochodowych: JPK_KR_PD – JPK Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy oraz JPK_ST_KR – JPK Środki Trwałe. Tym samym przedsiębiorcy mogą rozpocząć niezbędne prace projektowe oraz dostosowawcze do JPK_CIT w swoich systemach finansowo-księgowych bez obaw, że struktury te zmienią się w trakcie prac. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zwiększenie transparentności rozliczeń oraz efektywności kontroli podatkowej, co wymaga skrupulatnej analizy i dostosowania systemów IT przez przedsiębiorców.
ASB Group wprowadza Generator JPK
W odpowiedzi na rosnące wymagania Ministerstwa Finansów oraz potrzebę zgodności z najnowszymi regulacjami podatkowymi, ASB Group opracowało kolejną odsłonę narzędzia – Generator JPK. Piotr Gzik, IT Director w ASB Group, wyjaśnia:
"Generator JPK to zaawansowane, ale i proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia wygenerowanie nowej struktury JPK z różnego rodzaju plików źródłowych i pozwala bezboleśnie przejść przez proces wdrożenia nowej struktury. Chcieliśmy przygotować produkt, który nie tylko usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, ale również zapewnia zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi dotyczącymi obowiązków podatkowych.
Generator JPK zapewnia integrację z różnymi systemami ERP, wsparcie dla skomplikowanych struktur systemowych, usprawnienie procesów rozliczenia podatkowego oraz optymalizację procesów biznesowych. Co istotne, narzędzie jest dedykowane główni średnim i dużym przedsiębiorstwom, które poszukują rozwiązania do efektywnego zarządzania procesami rozliczeniowymi CIT na większą skalę.
„Współpracujemy głównie z firmami międzynarodowymi, często operującymi na globalnych systemach księgowo-finansowych. Wiele polskich, popularnych systemów wprowadziło lub - w najbliższym czasie wprowadzi - aktualizację, dostosowując się do polskich przepisów. Naszym celem jest wspomóc tych, którzy pracują na środowiskach wyznaczonych przez centralę, np. ze Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej. W ich przypadku, często dopasowanie się do lokalnych wymogów nie wchodzi w grę, wtedy Generator JPK będzie idealnym rozwiązaniem – dodaje Piotr Gzik.
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.