Raportowanie JPK_CIT już w 2025 roku - ASB Group prezentuje Generator JPK
Już w 2025 roku czekają przedsiębiorców znaczące zmiany w raportowaniu Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tzw. JPK_CIT, co oznacza obowiązek dostosowania programów finansowo-księgowych do generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK CIT, obejmującego struktury JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. W odpowiedzi na te zmiany ASB Group przygotowało Generator JPK – zaawansowane narzędzie, które usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, zapewniając zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi.
Prace nad ujednoliceniem i pełną digitalizacją rozliczeń pomiędzy polskimi podatnikami a organami podatkowymi nadal w toku. Jest to część kompleksowej strategii Ministerstwa Finansów, mającej na celu uszczelnienie systemu oraz poprawę komunikacji między podatnikami a administracją podatkową. Zmiany te mają na celu umożliwienie urzędnikom bardziej efektywne wybieranie podatników do przeprowadzenia kontroli podatkowej. Zgodnie z Ustawą o CIT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., obowiązek przesłania Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT będzie powstawać co roku, w terminie złożenia zeznania podatkowego.
Stopniowe wdrażanie nowych przepisów
Wdrożenie JPK_CIT będzie realizowane etapowo, co pozwoli przedsiębiorcom na stopniową adaptację swoich systemów IT oraz zespołów księgowych i podatkowych. Łukasz Koc, Tax Manager z zespołu podatkowego, podkreśla:
"Przewidziane jest stopniowe wejście w życie nowych regulacji, uzależnione od wielkości i kategorii podatników. W przypadku lat podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2024 roku, obowiązek obejmie podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro lub podmioty będące częścią podatkowych grup kapitałowych. Po 31 grudnia 2025 roku, nowym obowiązkom będą podlegać wszyscy podatnicy CIT zobligowani do przesyłania plików JPK_V7. Natomiast po 31 grudnia 2026 roku, nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich pozostałych podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Czas na przygotowanie więc jeszcze jest, ale w mojej opinii prace należy rozpocząć naprawdę jak najszybciej. Opóźnień w wejście w życie przepisów na ten moment nie przewiduję."
Co bowiem istotne, dostosowanie systemu w firmie do nowych przepisów, może wymagać głęboko idących zmian w procesie księgowania. Nie jest wykluczone, że w przypadku wielu firm, będzie potrzebna znacząca przebudowa zarówno księgi głównej jak i ksiąg pomocniczych.
„Zwracam uwagę, że nowe przepisy, zdecydowanie poszerzają kompetencje organów – coroczne JPK CIT będą musiały być przesyłane do urzędników bez wcześniejszego wezwania z ich strony. Dla podatnika oznacza to nie mniej nie więcej, że może być poddany kontroli bez wcześniejszej informacji o niej” – dodaje Łukasz Koc.
Ministerstwo Finansów opublikowało już struktury JPK w podatkach dochodowych: JPK_KR_PD – JPK Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy oraz JPK_ST_KR – JPK Środki Trwałe. Tym samym przedsiębiorcy mogą rozpocząć niezbędne prace projektowe oraz dostosowawcze do JPK_CIT w swoich systemach finansowo-księgowych bez obaw, że struktury te zmienią się w trakcie prac. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zwiększenie transparentności rozliczeń oraz efektywności kontroli podatkowej, co wymaga skrupulatnej analizy i dostosowania systemów IT przez przedsiębiorców.
ASB Group wprowadza Generator JPK
W odpowiedzi na rosnące wymagania Ministerstwa Finansów oraz potrzebę zgodności z najnowszymi regulacjami podatkowymi, ASB Group opracowało kolejną odsłonę narzędzia – Generator JPK. Piotr Gzik, IT Director w ASB Group, wyjaśnia:
"Generator JPK to zaawansowane, ale i proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia wygenerowanie nowej struktury JPK z różnego rodzaju plików źródłowych i pozwala bezboleśnie przejść przez proces wdrożenia nowej struktury. Chcieliśmy przygotować produkt, który nie tylko usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, ale również zapewnia zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi dotyczącymi obowiązków podatkowych.
Generator JPK zapewnia integrację z różnymi systemami ERP, wsparcie dla skomplikowanych struktur systemowych, usprawnienie procesów rozliczenia podatkowego oraz optymalizację procesów biznesowych. Co istotne, narzędzie jest dedykowane główni średnim i dużym przedsiębiorstwom, które poszukują rozwiązania do efektywnego zarządzania procesami rozliczeniowymi CIT na większą skalę.
„Współpracujemy głównie z firmami międzynarodowymi, często operującymi na globalnych systemach księgowo-finansowych. Wiele polskich, popularnych systemów wprowadziło lub - w najbliższym czasie wprowadzi - aktualizację, dostosowując się do polskich przepisów. Naszym celem jest wspomóc tych, którzy pracują na środowiskach wyznaczonych przez centralę, np. ze Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej. W ich przypadku, często dopasowanie się do lokalnych wymogów nie wchodzi w grę, wtedy Generator JPK będzie idealnym rozwiązaniem – dodaje Piotr Gzik.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.