Renta dożywotnia. Senior potrzebuje średnio 466 dni, by podjąć decyzję
Z danych Funduszu Hipotecznego DOM, który przeprowadził analizę zachowań konsumentów decydujących się na rentę dożywotnią wynika, że senior potrzebuje średnio 466 dni, by podpisać umowę renty dożywotniej. Tyle czasu mija od momentu przedstawienia oferty do zawarcia umowy notarialnej.
– Emeryci, którzy decydują się na rentę dożywotnią potrzebują średnio 1,5 roku, by podjąć decyzję czy podpisać umowę renty dożywotniej, czy też nie. Najdłużej zastanawiała się na przykład nasza klientka z Kalisza i zajęło jej to 10 lat - minęło dokładnie 3632 dni od momentu wypełnienia pierwszej ankiety aż do zawarcia umowy notarialnej. Z kolei najkrótszy czas, który był potrzebny innej seniorce do przejścia tego samego procesu wynosił 10 dni. Jeśli przyjrzymy się z kolei medianie to zobaczymy, że połowa seniorów potrzebowała ponad 145 dni na podjęcie takiej decyzji – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Trzeba podkreślić, że podpisanie umowy renty dożywotniej jest ważną decyzją i nie należy podejmować jej pochopnie. Lepiej dać sobie czas, by przeanalizować wszystkie za i przeciw, skonsultować się z rodziną lub prawnikiem. Długi czas procesowania powoduje, w mojej opinii, że jest to przemyślana decyzja – dodaje.
Jak wygląda procedura związana z podpisaniem umowy renty dożywotniej w profesjonalnym funduszu hipotecznym? Przede wszystkim jest wieloetapowa. Najpierw fundusz dokonuje wstępnej wyceny nieruchomości i przygotowuje prognozę renty dożywotniej (kwota zależy m.in. od wartości posiadanej nieruchomości, wieku i płci seniora). Następnie instytucja przedstawia propozycję umowy, a jeśli senior chce skorzystać z oferty podpisywana jest umowa przedwstępna. Po jej zawarciu fundusz zbiera wszystkie dokumenty potrzebne do podpisania umowy przyrzeczonej. Zanim jednak zostanie podpisany kontrakt, powoływany jest niezależny rzeczoznawca majątkowy, który przygotowuje operat z wyceną nieruchomości. Warto podkreślić, że sama umowa przyrzeczona jest zawierana w formie aktu notarialnego.
– Nasze cykliczne badania opinii, które od kilku lat przeprowadzamy wśród seniorów, wykazują że ponad 60 proc. emerytów decyduje się na rentę dożywotnią z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej oraz rosnącego zadłużenia. Emeryci starają się żyć oszczędnie i przez wiele lat zarządzają niewielkim budżetem, ale polskie emerytury są jednymi z najniższych w Europie, inflacja szaleje, ceny rosną, a osoby starsze popadają w coraz większe długi. Zdarza się, że renta dożywotnia jest dla nich jedynym ratunkiem na normalne, godne życie – mówi Robert Majkowski. – Wzmożone zainteresowanie usługą obserwujemy zresztą nie tylko w Polsce, ale również w Europie, Stanach Zjednoczonych, czy Australii, gdzie usługa istnieje od lat.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.