Komunikaty PR

Renta dożywotnia. Senior potrzebuje średnio 466 dni, by podjąć decyzję

2022-01-27  |  12:00
Biuro prasowe

Z danych Funduszu Hipotecznego DOM, który przeprowadził analizę zachowań konsumentów decydujących się na rentę dożywotnią wynika, że senior potrzebuje średnio 466 dni, by podpisać umowę renty dożywotniej. Tyle czasu mija od momentu przedstawienia oferty do zawarcia umowy notarialnej.

 

– Emeryci, którzy decydują się na rentę dożywotnią potrzebują średnio 1,5 roku, by podjąć decyzję czy podpisać umowę renty dożywotniej, czy też nie. Najdłużej zastanawiała się na przykład nasza klientka z Kalisza i zajęło jej to 10 lat - minęło dokładnie 3632 dni od momentu wypełnienia pierwszej ankiety aż do zawarcia umowy notarialnej. Z kolei najkrótszy czas, który był potrzebny innej seniorce do przejścia tego samego procesu wynosił 10 dni. Jeśli przyjrzymy się z kolei medianie to zobaczymy, że połowa seniorów potrzebowała ponad 145 dni na podjęcie takiej decyzji – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Trzeba podkreślić, że podpisanie umowy renty dożywotniej jest ważną decyzją i nie należy podejmować jej pochopnie. Lepiej dać sobie czas, by przeanalizować wszystkie za i przeciw, skonsultować się z rodziną lub prawnikiem. Długi czas procesowania powoduje, w mojej opinii, że jest to przemyślana decyzja – dodaje.

Jak wygląda procedura związana z podpisaniem umowy renty dożywotniej w profesjonalnym funduszu hipotecznym? Przede wszystkim jest wieloetapowa. Najpierw fundusz dokonuje wstępnej wyceny nieruchomości i przygotowuje prognozę renty dożywotniej (kwota zależy m.in. od wartości posiadanej nieruchomości, wieku i płci seniora). Następnie instytucja przedstawia propozycję umowy, a jeśli senior chce skorzystać z oferty podpisywana jest umowa przedwstępna. Po jej zawarciu fundusz zbiera wszystkie dokumenty potrzebne do podpisania umowy przyrzeczonej. Zanim jednak zostanie podpisany kontrakt, powoływany jest niezależny rzeczoznawca majątkowy, który przygotowuje operat z wyceną nieruchomości. Warto podkreślić, że sama umowa przyrzeczona jest zawierana w formie aktu notarialnego.

– Nasze cykliczne badania opinii, które od kilku lat przeprowadzamy wśród seniorów, wykazują że ponad 60 proc. emerytów decyduje się na rentę dożywotnią z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej oraz rosnącego zadłużenia. Emeryci starają się żyć oszczędnie i przez wiele lat zarządzają niewielkim budżetem, ale polskie emerytury są jednymi z najniższych w Europie, inflacja szaleje, ceny rosną, a osoby starsze popadają w coraz większe długi. Zdarza się, że renta dożywotnia jest dla nich jedynym ratunkiem na normalne, godne życie – mówi Robert Majkowski. – Wzmożone zainteresowanie usługą obserwujemy zresztą nie tylko w Polsce, ale również w Europie, Stanach Zjednoczonych, czy Australii, gdzie usługa istnieje od lat.  

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy Biuro prasowe
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród
Finanse Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
2025-06-11 | 17:00

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe

- Wkrótce będziemy omawiać 13 pakiet deregulacyjny. Mamy już 350 propozycji zmian w przepisach, z tego 150 skierowanych do realizacji. Obecna deregulacja poprawiła atmosferę

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.