Komunikaty PR

Rodzaje pomnażania kapitału - aktywny, pasywny czy agresywny?

2022-02-19  |  01:00
Biuro prasowe

Inwestorzy na rynku nieruchomości mogą pomnażać swój kapitał na trzy różne sposoby. Każdy z nich wiąże się z innymi działaniami, różną stopą zwrotu oraz, oczywiście, ryzykiem. Często te taktyki przeplatają się ze sobą. Czym charakteryzują się inwestycje pasywne, aktywne i agresywne? Zapytaliśmy o to eksperta.

Inwestycje na rynku nieruchomości to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie kapitału. Ceny mieszkań i gruntów od lat nieustannie rosną, a sytuacja na rynku pozwala sądzić, że ten trend się utrzyma. Doświadczeni inwestorzy mogą liczyć na satysfakcjonujące stopy zwrotu, a początkujący nie potrzebują ogromnych sum, aby zacząć inwestować. Pomimo tego, że każdy z nich ma ten sam cel, czyli osiągniecie zadowalającego zysku z inwestycji, to sposoby pomnażania kapitału są różne.

Inwestorzy aktywni

Inwestorzy aktywni stanowią najliczniejszą grupę. Ich działania są metodyczne, regularne i skrupulatne. Samodzielnie szukają i realizują kolejne inwestycje. Zwykle są to osoby, które na rynku nieruchomości działają przez dłuższy czas. Dla inwestorów aktywnych, inwestowanie w nieruchomości jest głównym źródłem dochodu, a przy wyborze mieszkań czy gruntów, stawiają na bezpieczeństwo. - Aktywny inwestor stale poszukuje mieszkań na flipa i gruntów. Nie robi tego w sposób chaotyczny ani agresywny, czyli nie wpłaca zadatków na mieszkania, których nie przeanalizował pod kątem techniczno-prawnym i kapitału. W swoich działania skupia się na regularności, ale z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jego celem jest wyszukiwanie okazji, analiza, kupno i powrót do dalszych poszukiwań. – wyjaśnia Paweł Kuczera Prezes Zarządu w firmie Horyzont Inwestycji.

Pomnażanie kapitału w sposób pasywny

Inwestorzy działający w sposób pasywny też wybierają bezpieczeństwo, jednak w odróżnieniu od inwestorów aktywnych, sami nie zajmują się wyszukiwaniem okazji inwestycyjnych. Zwykle współpracują z grupą doświadczonych inwestorów, którzy są odpowiedzialni za proces realizacji. Rolą inwestorów pasywnych jest użyczenie kapitału i czerpanie określonego procentu zysku z inwestycji. - Wielu inwestorów współpracujących z nami to właśnie inwestorzy pasywni, którzy użyczają nam kapitału poprzez formę umowy kupna-sprzedaży albo zakup nieruchomości bezpośrednie na siebie, żeby zabezpieczyć swoje środki. - komentuje Paweł Kuczera. - Niektórzy decydują się na wejście do spółki celowej. Wszelkimi realizacjami zajmujemy się my, czyli Horyzont Inwestycji, w związku z czym dla inwestorów współpracujących to pasywna forma inwestycji. Wszyscy, którzy z nami współpracują, darzą nas zaufaniem. Wiedzą, że mamy wiedzę i doświadczenie i przeprowadziliśmy już setki inwestycji. Dlatego dla nich jest to wyłącznie ulokowanie kapitału i pomnażanie w sposób pasywny. – dodaje.

Inwestycje agresywne

Inwestycje agresywne wiążą się z największym ryzkiem. Wynika to z faktu, że inwestor często nie ma czasu, aby dokładnie przeanalizować mieszkanie czy grunt, który planuje zakupić. Chętnych na zakup nieruchomości jest zwykle wielu, co rodzi pewną presję i może prowadzić do podejmowania szybkich decyzji. Pomnażanie kapitału w sposób agresywny powinno wiązać się z wiedzą i doświadczeniem inwestora. Istnieje spore ryzyko, że inwestor bez znajomości rynku straci swoje pieniądze. Jak tłumaczy ekspert z Horyzont Inwestycji - My też musimy czasem działać agresywnie na rynku. Jeśli pojawia się okazja, a nie mamy czasu na dokonanie rzetelnej analizy, to każda taka inwestycja wiąże się z ryzykiem. Jednak robimy to angażując środki własne, a nie środki naszych inwestorów. W przypadku osób niedoświadczonych, ryzyko zdecydowanie wzrasta. Wyobraźmy sobie, że początkujący inwestor znalazł grunt z dużym potencjałem inwestycyjnym. W kolejce czeka 10 innych inwestorów, więc kupujący widzi, że ma dużą konkurencję. Nie ma czasu na analizę, obawia się, że ktoś go uprzedzi i decyduje się kupno, po czym okazuje się, że w ziemi biegnie rurociąg albo linia energetyczna i budowa osiedla staje się niemożliwa. Analogiczna sytuacja może pojawić się przy flipach mieszkań. – ostrzega Paweł Kuczera.

Inwestowanie w sposób agresywny jest najbardziej ryzykownym sposobem pomnażania kapitału, dlatego kluczową rolę odgrywa doświadczenie. Im większą wiedzę ma inwestor, tym mniejsze ryzyko, że zakupi nieruchomość, która przyniesie straty.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.