Komunikaty PR

Rozwój chmury dla usług finansowych: analiza zagrożeń

2022-07-29  |  17:00
Biuro prasowe

W silnie regulowanej branży finansowej wiele instytucji przenosi się do chmury, aby szybko i ekonomicznie dostarczać klientom nowe usługi. Największy nacisk kładziony jest na zapewnienie elastyczności i dostępu, ale przyspieszyły również wdrożenia funkcji jednokrotnego logowania (SSO) przy użyciu usług Azure Active Directory (AD) i Office 365. Funkcja ta stała się wszechobecna w instytucjach usług finansowych (FSI). Usługi oparte na chmurze ujawniły jednak nowe obszary wystawione na ataki, a cyberprzestępcy nieustannie testują nowe możliwości wejścia.

Ryzyko cybernetyczne w przypadku FSI istnieje zawsze, ale odpowiednio przygotowany plan dla wdrożenia chmury oraz widoczności operacji w chmurze mogą utrzymać bezpieczeństwo na właściwym torze. Chmura nieustannie zmienia wszystko, co wiemy o bezpieczeństwie, dlatego właściwe użycie danych przy wsparciu sztucznej inteligencji, mogą pomóc w zapewnieniu przejrzystości operacji w chmurze.

Niedawno przeprowadzona analiza Vectra AI, oparta na obserwacjach z wdrożeń Cognito Network i Cloud Detection Platform w FSI, rzuca nowe światło na najczęstsze wykrycia zagrożeń w Microsoft Azure AD i Office 365.

– Analiza koncentruje się na najczęściej wykrytych anomaliach dotyczących zbioru klientów z branży usług finansowych. Należy jednak pamiętać, że wykrywanie i reagowanie na zagrożenia jest najłatwiejsze, gdy przeciwnicy podejmują działania, które są w oczywisty sposób wrogie – mówi Christian Putz, Country Manager w Vectra AI.

– Bardzo ważne jest, aby osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sieci zrozumiały, że istnieją punkty wspólne między działaniami, które przeciwnik musiałby podjąć, aby osiągnąć swoje cele, a rutynowymi zachowaniami autoryzowanych użytkowników. Wiele z wykrytych działań omawianych w raporcie jest nietypowe, lecz nie wszystkie z nich są wynikiem złośliwej aktywności – zaznacza. 

Wnioski płynące z operacji najczęściej wykrywanych w chmurze 

Instytucje finansowe doświadczają dużej liczby wykryć ryzykownych operacji Exchange O365 i tworzenia nadmiarowego dostępu w usłudze Azure AD.

Wykrycie operacji 0365 Risky Exchange może wskazywać, że zapewniany jest dostęp do poufnych informacji, które byłyby dostępne w wiadomości e-mail. Może to również wskazywać, że osoba atakująca manipuluje serwerem Exchange, aby uzyskać dane potrzebne do dalszych postępów ataku. W takim przypadku istnieje ryzyko, że ten rodzaj dostępu umożliwi atakującym tworzenie tylnych drzwi i ugruntuje ich dostęp do systemów.  Z drugiej strony wykrycie tworzenia nadmiarowego dostępu w usłudze Azure AD może wskazywać, że osoby atakujące zwiększają uprawnienia i wykonują operacje na poziomie administratora po przejęciu konta.

W pierwszej dziesiątce wykrytych zagrożeń w FSI znalazły się również: O365 Suspicious Download Activity, O365 Suspicious Power Automate Flow Creation oraz O365 Suspicious eDiscovery Exfil. Działania te mogą wskazywać, że dane są wyprowadzane ze środowiska. Niezależnie jednak od tego, czy atakujący używa SharePointa lub OneDrive'a do pobierania i eksfiltracji danych, czy też konfiguruje mechanizm trwałego dostępu, na co np. wskazywałoby tworzenie przepływu Power Automate Flow - zespół bezpieczeństwa musi o tym wiedzieć.

– Usługi finansowe coraz częściej wykorzystują technologie chmurowe jako sposób na zwiększenie szybkości i wydajności w ich organizacjach, co może przełożyć się na zwiększenie przepływu informacji do i współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Jednocześnie wykryte zagrożenia pokazują jak duży obszar jest narażony na to, że osoby atakujące wyszukają i przechwycą wrażliwe dane lub będą kontynuować szkodliwe działania. Wszystkie instytucje powinny upewnić się, że w ich programie bezpieczeństwa wdrożono procesy rutynowej kontroli bezpieczeństwa, oraz analizy nietypowych działań, które mogą skutkować wyciekiem i utratą danych – mówi przedstawiciel Vectra AI.

Znajomość zachowań "Twojego" konta

Usługi finansowe z pewnością nie są jedyną branżą, która w ostatnim czasie wprowadziła zmiany w swoich rozwiązaniach technicznych. Obecnie istotne jest to, jakie narzędzia bezpieczeństwa są używane do przeciwdziałania wszelkim niechcianym działaniom.

Ze względu na ścisłe regulacje i priorytetowe traktowanie testów penetracyjnych, instytucje finansowe zazwyczaj dobrze radzą sobie z ochroną przed atakami, co nie znaczy, że można lekceważyć umiejętności i motywację cyberprzestępców. Należy założyć, że są przebiegli i znajdą sposoby na ukrycie się w obszarach, które nie są zabezpieczone, co sprawia, że możliwość wykrycia nietypowej aktywności jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Różnica między zachowaniem atakującego a uprzywilejowanego konta może być rozmyta, dlatego bez możliwości gromadzenia odpowiednich danych, zapewniających właściwą widoczność oraz wiedzę jak wygląda autoryzowane użycie, bardzo trudno jest zrozumieć jakie zachowania podejmowane są przez atakujących.

Źródło: vectra.ai

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA Biuro prasowe
2024-04-25 | 16:00

Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA

Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.