Komunikaty PR

Santander Leasing – powrót do 2-cyfrowego tempa wzrostu dynamiki inwestycji.

2021-07-29  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maciek Sokołowski
Attention Marketing

Al. Jerozolimskie 92
00-807 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Jak podaje ZPL przez pierwsze sześć miesięcy br. branża leasingowa sfinansowała środki trwałe o łącznej wartości ponad 40 mld zł (36 proc. r/r). Na tym tle jeszcze lepiej wypadł Santander Leasing, który w pierwszym półroczu sfinansował inwestycje na poziomie 3 347 mln zł, rejestrując przy tym imponujące wzrosty w dynamice finansowania praktycznie każdej kategorii z segmentu pojazdów (prawie +72 proc. r/r) oraz maszyn i urządzeń (ponad +23 proc. r/r).


- Covid-19 dla wszystkich był głównym wyzwaniem poprzedniego roku i jak widać, jego skutki w pierwszym półroczu jeśli chodzi o realizację inwestycji zostały w znaczący sposób wyhamowane. Miały na to wpływ m.in. realizowane przez nas rozwiązania pomocowe czy oferowane w ciągu ostatniego roku środki w ramach tzw. tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców, którzy po okresie recesji od początku tego roku rozwijają się i tym samym wykazują większą skłonność do inwestowania – podkreśla Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający Santander Leasing. Jeśli chodzi o wyniki całej branży w pierwszym półroczu 2021 roku. Muszę przyznać, że na tle całego rynku wypadliśmy rewelacyjnie, odnotowując imponującą dynamikę finansowania wszystkich kategorii. Na nasze wyniki wpływ miała ścisła współpraca z partnerami w ramach programów finansowania fabrycznego, jak i z Santander Bank Polska w zakresie obsługi wspólnych klientów, a także elastyczne rozwiązania zaoferowane dla klientów i partnerów biznesowych – dodaje.


Pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony

Według danych ZPL branża leasingowa w pierwszej połowie 2021 roku sfinansowała pojazdy lekkie o łącznej wartości 17,7 mld zł, co stanowiło wynik o 29 proc. wyższy niż rok wcześniej. Oba typy pojazdów tj. pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 t., odnotowały wysokie dynamiki (odpowiednio 31,1 proc. r/r i 18,4 proc. r/r). Santander Leasing na tle rynku wypadł znacznie lepiej, rejestrując wzrost inwestycji w całym segmencie pojazdów o prawie 72 proc. r/r przy wartości sfinansowanych inwestycji prawie 1,87 mld zł. Spółka osiągnęła również imponujące dwucyfrowe wzrosty wartości finansowania zarówno w kategorii pojazdów lekkich (prawie +47 proc. r/r) przy wartości prawie 1,03 mld zł, jak i ciężarowych (+92 proc. r/r) przy wartości 357 mln zł, w tym dla pojazdów ciężarowych do 3,5t (prawie +55 proc. r/r) i wartości finansowania na poziomie ponad 215 mln zł oraz ciężarowych powyżej 3,5t (+200 proc. r/r) i wartości 142 mln zł.


Maszyny i urządzenia

Jak wskazuje Związek Polskiego Leasingu w segmencie maszyn i urządzeń rynek leasingu odnotował dynamikę na poziomie 21,8 proc. r/r i wartość 11,3 mld zł. W przypadku Santander Leasing dynamika finansowania całego segmentu wyniosła ponad 23 proc. r/r przy wartości 1,41 mld zł. Kluczowe dla tego wyniku były inwestycje w sektorze maszyn budowlanych (+42 proc. r/r), maszyn rolniczych (prawie +5 proc. r/r/), maszyn poligraficznych (+16 proc. r/r), maszyn do produkcji tworzyw sztucznych (+91 proc.) oraz maszyn i urządzeń do obróbki metali (+44 proc. r/r).


Dane z gospodarki napawają optymizmem

Jak wskazują analitycy Santander Bank Polska, po słabszych pierwszych trzech miesiącach br., niezłym drugim kwartale w drugiej połowie 2021 r. możemy spodziewać się silniejszego ożywienia gospodarki oraz przemysłu. Z dostępnych danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła rok do roku aż o ponad 18 proc., co w porównaniu z poprzednim miesiącem daje 4 proc. wzrost. Produkcja budowlana wzrosła o 4,4 proc. w czerwcu. Podobnie optymistycznie wygląda sytuacja jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną, ze wzrostem  8,6 proc. r/r
w czerwcu. Wart odnotowania jest również fakt, że nastroje konsumentów poprawiły się w lipcu - wskaźnik bieżący wzrósł do -13,5 pkt z -14,8 pkt w czerwcu. Dodatkowo według GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 21 tys. etatów (+2,8% r/r).


- Dla rynku leasingowego, od lat ściśle powiązanego z nastrojami przedsiębiorców w zakresie skłonności do rozwoju i realizacji inwestycji, opublikowane dane wynikowe polskiej gospodarki za czerwiec, dają podstawę do budowania optymistycznych scenariuszy. Leasing rozwija się stabilnie, wspierając inwestycje polskich przedsiębiorców praktycznie z każdej gałęzi gospodarki, a nasze badania Leasing Index wskazują, że inwestycje firm będą napędzać kolejne wzrosty w poszczególnych segmentach rynku. Potwierdzają to wskazania firm, które chodź w 18 proc. nie korzystają jeszcze z leasingu, to rozważają to w przyszłości – podsumowuje Mariusz Włodarczyk.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Self Learning Solutions dla Raiffeisen Digital Bank Biuro prasowe
2021-09-20 | 19:00

Self Learning Solutions dla Raiffeisen Digital Bank

Pod koniec wakacji Raiffeisen Digital Bank (RDB), marka należąca do Raiffeisen Centrobank AG (RCB), ogłosił plan uruchomienia działalności operacyjnej w Polsce. Bank postawił na najnowsze
Finanse Nie wszystkie branże dotrwają do końca pandemii
2021-09-20 | 16:30

Nie wszystkie branże dotrwają do końca pandemii

Liczba faktur wystawionych w kilku branżach latem jest znacznie niższa niż rok temu - tak jest np. w sprzedaży książek czy sprzedaży detalicznej w niewyspecjalizowanych
Finanse Międzynarodowy fintech Platon Life wkracza do Polski
2021-09-20 | 15:00

Międzynarodowy fintech Platon Life wkracza do Polski

Platon Life, międzynarodowy holding fintechowy, działający na rynku walut cyfrowych, właśnie otworzył swoją platformę na użytkowników z Polski. Od teraz osoby zainteresowane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Bankowość

Banki mogą odgrywać kluczową rolę w budowaniu innowacyjności gospodarki po pandemii. Same też zapowiadają inwestycje w tym obszarze

Pandemia pokazała, że polski sektor finansowy – choć sam w sobie jest postrzegany jako bardzo innowacyjny – wciąż planuje kolejne inwestycje w obszarze technologii. W horyzoncie czasowym 2021–2024 za największe wyzwania technologiczne dla branży uznawane są m.in. personalizacja usług, kwestie regulacyjne czy rozwiązania chmurowe. Co ciekawe, w konsekwencji pandemii COVID-19, skutkującej przyspieszeniem procesów digitalizacji we wszystkich branżach, banki zaczęły zaliczać do tych wyzwań także nową organizację pracy i aspekty kadrowe, a zwłaszcza pozyskanie wykwalifikowanych pracowników IT. Takie konkluzje przyniosło badanie przeprowadzone przez KIR i Accenture wśród CIO dziewięciu kluczowych banków na polskim rynku. Eksperci podkreślają też, że kondycja sektora finansowego i jego innowacyjność będą odgrywać znaczącą rolę w budowaniu konkurencyjności polskiej gospodarki po pandemii.

Konsument

Od 2022 roku planowane są zmiany w ocenianiu jakości szpitali. Najlepsze będą mogły liczyć na dodatkowe finansowanie

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia wprowadzi nowy model oceniania i certyfikowania szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Najlepsze będą mogły liczyć na większe dotacje. Pod koniec lipca projekt nowych przepisów został skierowany do konsultacji społecznych. Jego skutkiem ma być poprawa jakości działania placówek medycznych. Prezes NFZ liczy na to, że zmotywuje to placówki medyczne do konkurowania i podnoszenia jakości świadczonych usług. Przedstawiciele szpitali mają jednak wątpliwości co do nowego systemu oceny.

Infrastruktura

Bezpieczeństwo na drogach w Polsce wciąż wymaga poprawy. Dodatkowe szkolenia i warsztaty potrzebne nawet doświadczonym kierowcom

W 2020 roku w Polsce doszło do ponad 23 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 2491 osób, a ponad 26 tys. zostało rannych. W tegorocznych statystykach nie widać znacznej poprawy. Wśród przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na drodze wciąż można wymienić nadmierną prędkość i wymuszanie pierwszeństwa. – Kierowcy często popadają w pewną nonszalancję. Wsiadają do samochodu z przekonaniem, że nic złego się dzisiaj nie wydarzy, bo jest piękny, słoneczny dzień – mówi Mariusz Sztal, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jak podkreśla, potrzebna jest przede wszystkim zmiana podejścia do bezpieczeństwa na drodze. Okazją do tego są otwarte warsztaty z bezpieczeństwa ruchu drogowego, którym patronuje firma kurierska DHL Parcel.

Konsument

Rośnie popularność TikToka w działaniach reklamodawców. Serwis promuje zarówno globalne, jak i małe, lokalne biznesy

Ubiegły rok, zdominowany przez pandemię i lockdown, spowodował skokowy wzrost konsumpcji treści w social mediach. Na tym trendzie skorzystał także TikTok, który króluje w globalnych zestawieniach najczęściej pobieranych aplikacji. W Europie TikTok ma już 100 mln aktywnych kont i ta liczba stale rośnie. To z kolei przekłada się na jego potencjał reklamowy, zwłaszcza że TikTok udostępnia rozwiązania, które wspierają w komunikacji z użytkownikami każdy biznes, niezależnie od branży i wielkości.