Komunikaty PR

Spadki złotego napędzają transakcje walutowe

2022-01-10  |  16:00
Biuro prasowe

W drugiej połowie listopada mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością w przypadku krajowej waluty, z bardzo wyraźną tendencją do osłabienia złotego. 22 listopada poziomy pary walutowej EURPLN osiągnęły jeden z najwyższych w historii kursów, przekraczający 4.72, a poziom USDPLN przekroczył poziom 4.18. Na taki obraz składa się wiele czynników, których analiza została podjęta w poniższym artykule.


Jednym z najważniejszych czynników determinujących opisaną sytuację jest zmieniająca się w czasie ocena trwałości podwyższonej inflacji, którą obserwujemy na świecie od wiosny br. W pierwszej połowie ‘21 roku zjawisko to było traktowane głównie jako przejściowe. Druga połowa roku przyniosła natomiast zmianę tej oceny w kierunku trwałej inflacji. Proces ten ma miejsce w przypadku głównych gospodarek przede wszystkim w USA, ale również w strefie euro. Konsekwencją jest ewolucja nastawienia banków centralnych w kierunku bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej. Oczekiwania na szybsze podwyżki stóp procentowych w USA powodują wzrost wartości dolara, co z reguły powoduje odpływ kapitału z rynków wschodzących, w tym również krajów Europy Środkowej i Wschodniej .

Region Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, to obszar gdzie presje inflacyjne są szczególnie widoczne na tle UE, co dodatkowo wymusza na lokalnych bankach centralnych szybsze podwyżki stóp procentowych. NBP podnosząc stopy w październiku, w relacji do banków Węgier czy też Czech, które przystąpiły do cyklu zacieśniania polityki monetarnej jeszcze w okolicach wakacji br., pozostał nieco w tyle, co mogło ograniczać potencjał do umocnienia złotego.

Dla inwestorów walutowych, poza polityką monetarną, istotne mogły być również kwestie przesuwającego się w czasie terminu uruchomienia przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy, który ma znacząco wesprzeć krajowe inwestycje w kolejnych latach. Do tego jesienią doszło do wyraźnego pogorszenia się sytuacji epidemicznej (dodatnio skorelowanej w „pandemicznym” okresie z epizodami podwyższonej słabości złotego) oraz intensyfikacji geopolitycznych niepokojów w regionie. Wszystkie te zjawiska odbywają jednocześnie w otoczeniu (zakładamy, że przejściowo), pogarszającego się bilansu płatniczego Polski.

Nagromadzenie wielu istotnych czynników dla krajowej waluty w krótkim czasie sprzyjało podwyższonej aktywności uczestników rynku i wzrostowi zmienności. Tym bardziej, że część z nich może postrzegać większość z ww. elementów krajobrazu inwestycyjnego jako przejściowe, ale stanowiące o podwyższonym ryzyku w krótkoterminowej perspektywie. To sprzyja nasileniu zakładów o przyszłe scenariusze rozwoju sytuacji.  

Te zmienne nastroje znajdują swoje odzwierciedlenie również w danych transakcyjnych Kantoru Walutowego Alior Banku. W ostatnich dwóch tygodniach listopada bank zanotował obrót o wartości blisko 1,5 mln PLN. To wzrost aż o 69 proc. w stosunku do dwóch pierwszych tygodni listopada 2021 roku oraz o 88 proc. więcej rdr.

Średni obrót dzienny (w tym weekendy) w Kantorze Walutowym przez 2 ostatnie tygodnie listopada wyniósł ponad 93 mln PLN. Biorąc pod uwagę tylko dni robocze to codziennie obrót przekroczył 100 mln PLN. Najpopularniejszą transakcją klientów kantoru była sprzedaż waluty.  

 

Jakub Szczepaniec, ekspert ds. analiz danych ekonomicznych w Alior Banku

Michał Ignaczewski, specjalista ds. walutowych platform transakcyjnych w Alior Banku

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.