Komunikaty PR

Stare domy pożerają pieniądze seniorów

2021-12-07  |  19:00
Biuro prasowe

National Reverse Mortgage Lenders Association (NRMLA), czyli największa amerykańska organizacja zrzeszająca podmioty oferujące produkty hipoteki odwróconej na tamtejszym rynku opublikowała wyniki badania dotyczące wrażliwości, podatności na zagrożenia finansowe seniorów. Określiła osiemnaście czynników, które wpływają na tę wrażliwość, wymieniając wśród najważniejszych problemy zdrowotne, brak dostępu do bezpłatnej opieki medycznej i pomocy opiekuńczej oraz mieszkanie w starym domu, który ma ponad 25 lat i wymaga ciągłych napraw lub remontów.[1] Podała też najczęstsze przyczyny, dla których tamtejsi seniorzy decydują się na hipotekę odwróconą. Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM twierdzi, że na polskim rynku jest podobnie.

 

NRMLA określiła 18 źródeł podatności na zagrożenia finansowe, które możemy obserwować w amerykańskich gospodarstwach domowych osób w wieku 62+. Wśród najważniejszych jest pogarszający się stan zdrowia oraz związane z tym wydatki i ograniczenia, zwłaszcza gdy osoba starsza nie ma dostępu do bezpłatnej (socjalnej) pomocy medycznej i opiekuńczej. Kolejnym są zmiany w życiu osobistym takie jak chociażby śmierć współmałżonka, rozwód lub niemożność opiekowania się osobą bliską oraz konieczność umieszczenia jej w domu opieki, co generuje dodatkowe koszty. Następnym - codzienne wydatki związane z zakupem żywności, opłatami za media, ale również kosztami utrzymania coraz starszego i wymagającego okresowych napraw domu.

- Podobne czynniki obserwujemy w Polsce. Niskie emerytury, rosnąca inflacja, szalejące ceny. Z naszych badań opinii, które prowadzimy cyklicznie od lat wynika, że seniorzy większą część swoich przychodów wydają na opłaty za media, leki oraz leczenie. Oszczędzają natomiast na jedzeniu, wyjazdach, przyjemnościach. Warto jednak zatrzymać się przy kosztach utrzymania starego domu. Amerykańska organizacja NRMLA wskazuje, że utrzymywanie domu, który ma ponad 25 lat generuje dodatkowe koszty, zwłaszcza gdy osoba starsza traci współmałżonka i zostaje ze wszystkim sama. W Polsce obserwujemy podobne zjawisko, dlatego od niedawna uświadamiamy polskim seniorom, że hipoteka odwrócona jest usługą nie tylko dla właścicieli mieszkań, ale również domów. Świadczenia pienieżne z tytułu renty dożywotniej w przypadku właścicieli domów są naprawdę wysokie i mogą wynosić kilka tysięcy złotych miesięcznie, bo zależą m.in. od wartości nieruchomości – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Jakie czynniki powodują, że amerykańscy seniorzy rozważają skorzystanie z produktów hipoteki odwróconej? Przede wszystkim niestabilność finansowa, zadłużenie hipoteczne lub inne zobowiązania finansowe, pożyczki, kredyty, karty kredytowe. Wśród przyczyn są też niskie emerytury.  

- Z naszych badań opinii wynika, że ponad 60 proc. seniorów decyduje się na rentę dożywotnią z powodu rosnącego zadłużenia. Mowa o wszystkich zobowiązaniach, z którymi osoby starsze od dłuższego czasu nie dają sobie rady. Polscy seniorzy raczej rzadko mają zadłużenie hipoteczne, zaciągają jednak przeróżne pożyczki na bieżące potrzeby, nie zawsze regulują też w terminie płatności związane z posiadaną nieruchomością. Z danych KRD wynika, że statystyczny senior zalega ze spłatą różnych zobowiązań na kwotę 18 tys. zł. Renta dożywotnia, a więc regularne wpływy do jego budżetu są czasem jedynym ratunkiem na to, by spłacić zobowiązania, a w przyszłości funkcjonować normalnie – podsumowuje Robert Majkowski.

 

 


[1] https://www.ncoa.org/article/how-home-equity-and-cash-flow-impact-aging-in-place

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń Biuro prasowe
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku
Finanse Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?
2024-06-27 | 01:00

Co dalej z wykorzystaniem funduszy unijnych w ramach FENG 2021-2027?

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w ramach wykorzystania środków unijnych z programów na lata 2021-2027 podpisano do 2 czerwca br. umowy na realizację 3 974

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.