Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się wypoczęty i pełen energii. Co więcej, aby to osiągnąć nie potrzebujesz kolejnej kawy. Wystarczy naturalny, dostępny dla każdego energetyk – światło dzienne. Dzięki niemu nie tylko poprawisz swoją produktywność, ale także zadbasz o zdrowie psychiczne i fizyczne.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy VELUX, lepiej czujemy się we wnętrzach z dużą ilością światła dziennego. Takiej odpowiedzi udzieliło 78 proc. Polaków. Ponad połowa zadeklarowała pogorszenie samopoczucia w pomieszczeniach bez dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza. 33 proc. pytanych osób odczuwało wtedy zmęczenie, a 24 proc. przygnębienie (1).
Chcesz lepiej zdać egzamin? Zajmij miejsce przy oknie
Badania dowodzą, jak olbrzymi wpływ ma światło dzienne na naszą produktywność i zdolność uczenia się. W jednym z testów ustalono, że firmy odnotowały 15 proc. wzrost wydajności, gdy pracownicy zostali przeniesieni do budynków lepiej doświetlonych światłem dziennym. W innym badaniu studenci rozwiązujący ten sam test w warunkach dobrego oświetlenia osiągnęli od 7 do 18 proc. lepsze wyniki niż Ci, którzy przebywali w ciemnych salach.
Większa liczba okien to jednak nie tylko kwestie wizualne. Światło dzienne jest kluczowym elementem zdrowego klimatu w pomieszczeniach, pozytywnie wpływając na nasze zdrowie, produktywność i samopoczucie. Nie istnieje takie sztuczne źródło światła, które dorównywałoby jakością dziennemu. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie jego wystarczającej ilości i w domu, i przy biurku do pracy.
Wyniki badań firmy VELUX dowodzą także, że odpowiednia ilość światła dziennego w domu niemal o połowę zmniejsza ryzyko odczuwania niskiego poziomu energii życiowej. Doskonały stan zdrowia i ciągłą energię deklarowały osoby, które nie musiały korzystać ze sztucznego światła w ciągu dnia.
W zdrowym domu, zdrowy duch. Relacje mają znaczenie
Dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, kluczowy jest także stan relacji z najbliższymi. Potwierdza to pedagożka, terapeutka rodziców i par, Aga Rogala:
„Nierozwiązane konflikty, brak otwartej komunikacji i wzajemnego wsparcia - wciąż stanowi to treść wielu rozmów w gabinetach terapeutycznych. Tymczasem to, co buduje dobry klimat w domu, nie jest skomplikowane, choć istotnie - wymaga zatrzymania, zainteresowania, poświęcenia czasu i uwagi. Choćby proste pytanie “jak minął ci dzień?”, zadane bliskiej osobie. Gest, który wyraża zainteresowanie oraz czas zarezerwowany na tę codzienną rozmowę. To pierwszy, najłatwiejszy krok, by pokazać “jesteś dla mnie ważny”. I by tego właśnie doświadczyć od najważniejszych w życiu osób.”
Znana historia opowiedziana na nowo
Wpływ światła dziennego na zdrowie fizyczne i psychiczne w humorystyczny sposób przedstawia nowa wersja znanego wiersza „Paweł i Gaweł”. Jego autorką jest pisarka Anna Tywonek. Losy bohaterów potoczyły się zupełnie inaczej, gdyż do swojego domu postanowili wpuścić więcej światła i świeżego powietrza.
W informacji prasowej zawarte zostały wyniki badań pochodzące z raportów firmy VELUX: Barometr zdrowych domów i Barometr zdrowych budynków. Raporty są dostępne tutaj oraz wyniki badań ARC Rynek i Opinia, na zlecenie firmy VELUX, na temat „Wpływu dostępu światła dziennego na aspekty życia”, metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, w terminie 23.02-1.03.2023 r. W tekście wykorzystano także dane z książki: „Dobre środowisko wewnętrzne czujesz jakbyś był na zewnątrz w trakcie łagodnego lata. Przewodnik jak zaprojektować zdrowy dom”. Tytuł oryginału: „A good indoor environment feels like being outside on a mild summer’s day. A guide to designing healthy homes.”
Źródło: VELUX
(1) Badanie ARC Rynek i Opinia, na zlecenie firmy VELUX na temat „Wpływu dostępu światła dziennego na aspekty życia”, wykonane metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, w terminie 23.02-1.03.2023 r.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Proste przyjemności na zimowe wieczory
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.