Komunikaty PR

Sytuacja kobiet na rynku pracy w branży finansowo-księgowej w Polsce

2022-03-08  |  12:00
Do pobrania docx ( 0.11 MB )

21 proc. respondentów badania Hays Poland wskazało, że najwyższe stanowiska w ich firmach zajmują kobiety. Wśród firm z branży finansowo-księgowej odsetek kobiet w zarządach był o 10 proc. wyższy, a na stanowiskach managerskich wyniósł aż 61 proc. Kobiety mają większą szansę na wykorzystanie dostępnych możliwości i podnoszenie kwalifikacji, a w rezultacie rozwój kariery zawodowej w biznesie i finansach, uważa Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, które przeanalizowało udostępnione przez Hays Poland dane.

Jak wynika z przeprowadzonego w 2021 r. badania Hays Poland Kobiety na rynku pracy 2021, nadal większość firm jest zarządzanych przez mężczyzn, a odsetek kobiet na stanowisku prezesa czy dyrektora zarządzającego od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat odsetek kobiet zarządzających firmami wzrósł z 18 proc. w 2019 r. do 21 proc. w 2021 r.

W branży finansowo-księgowej odsetek kobiet zarządzających firmami wynosi 31 proc.:

Płeć osoby zarządzającej firmą

 

Ogół

Branża finansowo-księgowa

Kobieta

21%

31%

Mężczyzna

78%

67%

Nie wiem

1%

2%

 

Mężczyźni mają przewagę również na stanowiskach managerskich, chociaż w tym przypadku

można mówić o większej równowadze. Jak dowodzi badanie, dla 51 proc. ankietowanych ze wszystkich branż bezpośrednim przełożonym jest mężczyzna, natomiast dla 46 proc. kobieta. Co więcej, z opublikowanych w ubiegłym roku danych Eurostatu wynika, że Polska jest krajem, gdzie notowany jest jeden z największych udziałów kobiet na stanowiskach kierowniczych. Z 44 proc. udziałem Polska zajęła drugie miejsce w UE, zaraz po Łotwie, gdzie kobiety zajmowały 45 proc. takich stanowisk w III kwartale 2020 roku.

Podczas gdy mężczyźni częściej niż kobiety pełnią role managerskie w energetyce, budownictwie, IT, produkcji i transporcie, kobiety w centrach usług dla biznesu, finansach, księgowości, HR oraz szkoleniach.

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w branży finansowo-księgowej wynosi 61 proc.:

Płeć bezpośredniego przełożonego

 

Ogół

Branża finansowo-księgowa

Kobieta

46%

61%

Mężczyzna

51%

31%

Brak przełożonego

3%

8%

 

Kobiety dominują przy tym na stanowiskach specjalistek w ramach zespołów podległych managerom. W branży finansowo-księgowej 67 proc. respondentów wskazało, że większość członków ich zespołu to kobiety:

Płeć członków zespołu

 

Ogół

Branża finansowo-księgowa

W większości kobiety

53%

67%

W większości mężczyźni

27%

13%

Równa liczba kobiet i mężczyzn

20%

20%

 

Z badania Hays Poland wynika, że w 2021 r. kobiety były w podobnym stopniu zadowolone z zajmowanego obecnie stanowiska jak mężczyźni, jeśli spojrzeć na rynek pracy ogólnie. Ten pozytywny trend obserwowany jest już od 2018 r. Pewne różnice w poziomie zadowolenia z zajmowanego stanowiska ujawniają się w kontekście branży firmy. Kobiety związane z branżą finansowo-księgową nieco niżej oceniają swoją satysfakcję niż panie w innych branżach:

Czy poziom obecnie zajmowanego stanowiska jest dla Ciebie zadowalający?

 

Kobiety

Kobiety – branża finansowo-księgowa

Mężczyźni

Bardzo zadowolony/a

18%

17%

21%

Zadowolony/a

52%

44%

52%

Trudno powiedzieć

16%

22%

14%

Niezadowolony/a

12%

16%

10%

Zdecydowanie niezadowolony/a

2%

1%

3%

 

Jednocześnie kobiety mają coraz większy apetyt na sukces. W 2021 r. panie, w szczególności te w branży finansowo-księgowej, częściej niż mężczyźni wskazywały stanowisko dyrektorskie jako oznaczające dla nich sukces. Ta duża zmiana względem ubiegłych lat, kiedy to stanowiska liderów, dyrektorów i zarządzających wskazywane były najczęściej przez panów, podczas gdy panie ograniczały swoje aspiracje do ról specjalistycznych, managerskich i związanych z kierowaniem niewielkim zespołem, widoczna była już w 2019 r.

Co ciekawe, kobiety z branży finansowo-księgowej częściej niż panie związane z innymi branżami wskazywały posiadanie własnej firmy za oznakę zawodowego spełnienia:

Jaki poziom stanowiska musisz objąć, aby uważać siebie za osobę, która odniosła sukces?

 

Kobiety

Kobiety – branża finansowo-księgowa

Mężczyźni

Praktykant/ Stażysta

0%

0%

0%

Asystent

0%

0%

0%

Specjalista

2%

3%

1%

Samodzielny Specjalista

13%

19%

8%

Manager / Kierownik

32%

22%

18%

Dyrektor

28%

31%

23%

Dyrektor Zarządzający/ Prezes

14%

8%

23%

Właściciel

6%

11%

19%

Inne*

5%

6%

8%

* Wśród innych kobiety wymieniały stanowiska eksperckie, partnerów w firmie, funkcje zarządowe oraz niezależne role doradcze. Mężczyźni wymienili stanowiska zarządowe oraz funkcje związane z międzynarodowym lub globalnym zakresem odpowiedzialności.

Zaobserwować też można pozytywne zmiany w zakresie planowania ścieżki kariery względem ubiegłych lat. Tendencja, która była już widoczna w 2019 r. to w dużej mierze efekt rozwiązań wprowadzanych coraz chętniej przez firmy. W rezultacie odsetek pracowników – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – posiadających opracowany plan kariery utrzymuje się na wysokim poziomie. W tym roku aż 75 proc. panów i 71 proc. pań potwierdza, że posiada przynajmniej częściowo opracowaną ścieżkę kariery zawodowej, którą chce podążać.

Niestety wśród kobiet z branży finansowo-księgowej odsetek ten wynosi około 20 proc. mniej – 54 proc.:

Czy masz opracowany plan rozwoju kariery?

 

Kobiety

Kobiety – branża finansowo-księgowa

Mężczyźni

Tak

38%

29%

33%

Przynajmniej częściowo

33%

25%

42%

Nie

50%

18%

32%

 

Association of International Certified Professional Accountants – Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości, reprezentujące AICPA & CIMA – angażuje się we wspieranie kobiet w finansach i księgowości realizując od lat szereg inicjatyw, które mają na celu zwiększenie dostępnych dla nich możliwości:

  • 23 września 2020 r. CIMA i think tank Diversity Hub podpisały memorandum o współpracy na rzecz rozwijania wiedzy w obszarze zarządzania różnorodnością i dostarczania rozwiązań, które ułatwiają tworzenie organizacji otwartych na różnorodność, a także promowania postaw otwartości, szacunku, zachowania zasady równych szans oraz odpowiedzialności w biznesie i profesji finansowej.
  • W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Association of International Certified Professional Accountants przyłączyło się do akcji #BreakTheBias.
  • AICPA & CIMA Women’s Global Leadership Summit – to doroczna konferencja, podczas której kobiety reprezentujące profesję finansowo-księgową mogą rozwijać swoje umiejętności i nawiązywać kontakty. W tym roku odbędzie się w dniach 9-11 listopada i towarzyszyć jej będzie wydarzenie organizowane w Polsce.
  • Women in Leadership Forum to sieć networkingowa dla członkiń CIMA wspierająca kobiety w dążeniu do osiągnięcia wymarzonych celów.
  • Stowarzyszenie umożliwia również dostęp do zasobów wspierających ciągły rozwój zawodowy i likwidację barier, jak np. zestaw narzędzi SheQ - Using the Power of Emotional Intelligence for Success, wideo Advancing Gender Equality in the Workplace: What Works i podcasty takie jak Diversity and inclusion: closing the gap.

 

Dodatkowe informacje:

Raport Hays Poland Kobiety na rynku pracy 2021 (aktualnie najnowszy) zawierający wyniki dla wszystkich branż dostępny jest do pobrania na stronie: hays.pl/en/kobiety. Powstał na bazie odpowiedzi zebranych w okresie od marca do maja 2021 r. Publikacja zawiera wyniki badania, w którym łącznie udział wzięło 3752 respondentów.

Wcześniejszy – opublikowany w 2020 r. – raport Hays Poland Kobiety na rynku pracy. Kompetencje i różnorodność powstał na bazie badania przeprowadzonego w 2019 r.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online? Biuro prasowe
2025-07-09 | 14:40

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Zakupy internetowe zapewniają dużą wygodę. Nie trzeba jeździć po sklepach w różnych lokalizacjach, by znaleźć coś dla siebie. To duża oszczędność czasu
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Prawo

Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.

Konsument

Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.