To już ostatni dzwonek. Sprawdź jak poprawnie zgłosić kryptowalutowe zyski lub s
To już ostatni dzwonek. Sprawdź jak poprawnie zgłosić kryptowalutowe zyski lub straty
Majówka to wyczekiwany przez wielu moment w roku – jest to jednak również ostatni dzwonek na złożenie corocznych deklaracji podatkowych. A jak mawia sławna maksyma, są one jedną z niewielu pewnych w życiu rzeczy. Poprawne ich wypełnienie może być jednak wyzwaniem, szczególnie dla osób, które w ubiegłym roku zaczęły swoją „przygodę” z kryptowalutami. Na co warto zwrócić uwagę? Poniżej pięć częstych pytań, z którymi styka się nasz dział obsługi klienta Zonda.
- W 2021 nie sprzedałem kryptowalut, które posiadam. Czy w takim razie powinienem zapłacić podatek?
Obowiązek podatkowy powstaje, gdy kryptowaluta jest zamieniana na jakikolwiek tradycyjny pieniądz: złotówki lub inny prawny środek płatniczy, np. papiery wartościowe. Niezależnie od tego, czy po prostu dochodzi do wymiany na inną walutę, czy też w ten sposób podatnik dokonał płatności za towar, usługę, prawo majątkowe, czy uregulował własne zobowiązania – od każdej takiej transakcji należy odprowadzić daninę, ponieważ jest ona traktowana jako dochód. Dotyczy to również płatności kartami kryptowalutowymi wydawanymi przez niektóre instytucje płatnicze czy wypłat z bankomatów lub bitomatów.
W przypadku jeżeli kryptowaluta została wymieniona na walutę inną niż polskie złote, podatnik musi oszacować wartość transakcji w PLN po kursie z dnia transakcji w celu określenia podatku, który powinien zapłacić. Niestety, możliwość wymieniania kryptowalut bezpośrednio na złotówki bez walut pośredniczących po drodze (np. EUR) wciąż jest ograniczona – Zonda aktualnie jest jedyną regulowaną giełdą kryptowalutową, która ją oferuje.
Należy pamiętać, że waluty cyfrowe emitowane przez banki centralne nie są kryptowalutami w rozumieniu obowiązku podatkowego. Stablecoiny są kryptowalutami, bo nie są emitowane przez oficjalne instytucje.
- W 2021 roku dokonałem zakupu kryptowalut, natomiast do końca roku nie sprzedałem ich. Czy muszę to zgłosić do skarbówki?
W sytuacji gdy podatnik wymieniał kryptowaluty na inne kryptowaluty, przelewał je między giełdami lub portfelami, lub po prostu trzymał je na koncie bez dysponowania nimi w jakikolwiek sposób, wciąż warto to zgłosić Urzędowi Skarbowemu w tym roku kalendarzowym. Wykazanie takich transakcji jako koszt uzyskania przychodu umożliwi uniknięcie straty na rozliczeniu w roku, w którym zdecydujemy się sprzedać kryptowalutę lub wymienić ją na pieniądz tradycyjny. W przeciwnym bowiem razie w roku, w którym zgłosimy sprzedaż kryptowaluty, Urząd może zbadać, czy zgłaszaliśmy jej kupno. Jeśli w tym roku podatnik znajdzie się w takiej sytuacji – że zgłosił sprzedaż bez uprzedniej informacji o kupnie – najlepszym rozwiązaniem jest złożenie formularza PIT-38 za rok, w którym doszło do nabycia kryptowaluty, razem z pismem, w którym wyrazimy „czynny żal” za przeoczenie.
Jeśli w danym roku podatnik poniósł stratę, nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu, ale w przypadku, gdy zdecyduje się na poinformowanie urzędu o niezrealizowanych zyskach, Urząd może się zwrócić z prośbą o przybliżenie działań podjętych na rynku kryptowalutowym w poprzednich latach przez podatnika. To kolejny powód, dla którego warto co roku uwzględniać transakcje z wykorzystaniem cyfrowych zasobów w deklaracji PIT-38.
- Jaka stawka podatkowa od kryptowalut obowiązuje?
Wysokość należnego podatku za uzyskanie dochodu z kryptowalut wynosi 19 procent. Jest to stała wartość, niezależna od wysokości dochodów, z jednym wyjątkiem: jeśli podatnik przekroczy milion złotych dochodu, od nadwyżki powyżej miliona powinien uiścić daninę solidarnościową (4 proc.).
- Czy powinienem mieć jakieś dowody transakcji kryptowalutowych?
Tak. Aby ułatwić sobie rozliczenie z Urzędem Skarbowym, dobrze jest przechowywać dowody wszystkich transakcji w kryptowalutach – np. w formie historii transakcji czy e-maila z potwierdzeniem transakcji. Przepisy nie definiują dokładnie, jaka powinna być forma dokumentacji – ważne jest, aby było widoczne, że nie dokonano żadnej ingerencji w nią. Może to więc być np. zapis z systemu transakcyjnego czy dowód dokonania przelewu w formie zabezpieczonego dokumentu PDF lub zrzutu ekranu, który nie był edytowany.
- Tych formalności jest bardzo dużo. Jak ułatwić sobie rozliczenie podatku i czy w ogóle warto się rozliczać?
Rzeczywiście, formalności jest sporo – a do tego giełdy kryptowalutowe nie mogą wystawiać PIT-ów, tak jak to jest np. w przypadku brokerów bankowych. W przypadku pytań zawsze można jednak zwrócić się do działu obsługi klienta podmiotu, w którym przechowujemy nasze zasoby. Tak jest na platformie Zonda – nasi pracownicy chętnie pomogą w rozwianiu wątpliwości związanych z rozliczeniami podatkowymi.
Mimo tego, zdecydowanie warto raportować transakcje z wykorzystaniem kryptowalut na bieżąco, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W kontekście ubiegłorocznego wzrostu popularności cyfrowych walut, pewne jest, że w tym roku fiskus może być bardziej zainteresowany tym, czy wszyscy odprowadzają należne państwu daniny. A ma na to dużo czasu – na przedawnienie obowiązku podatkowego można liczyć dopiero po 5 latach, w praktyce 6.
O Zondzie:
Zonda z ponad 1 milionem użytkowników jest jedną z największych giełd walut cyfrowych w Europie. Firma została założona w 2014 roku i jest regulowana przez estońską jednostkę analityki finansowej (FIU) oraz Kanadyjskie Centrum Analizy Transakcji i Raportów Finansowych (FINTRAC). Giełda stosuje surową politykę przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Firma zapewnia bezpieczeństwo i ochronę depozytów oraz transakcji w ramach platformy, stosując rygorystyczne procedury Anti-Money Laundering (AML) i Know Your Customer (KYC).
Użytkownicy giełdy Zonda mogą dokonywać transakcji w ponad 60 walutach cyfrowych oraz tokenach w parach z walutami tradycyjnymi (EUR, GBP i PLN), stablecoinami (USDT i USDC) oraz BTC i ETH. Zonda nieustannie rozwija i poszerza swoją działalność, co zaowocowało powstaniem takich produktów, jak Zonda Kantor FIAT oraz Zonda Pay.
Misją Zonda jest demokratyzacja dostępu do kryptowalut poprzez opracowanie prostych, intuicyjnych narzędzi, programów edukacyjnych i struktur regulacyjnych, które pomogą użytkownikom w pewnym i bezpiecznym inwestowaniu oraz korzystaniu z kryptowalut.
Aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w cyfrowe aktywa, wejdź na stronę www.zondaglobal.com.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.