Komunikaty PR

Transakcje M&A oraz rola polis W&I - podsumowanie konferencji PCTA

2023-12-11  |  15:00

Transakcje M&A oraz rola polis W&I - o czym dyskutowano podczas spotkania PIB Group Poland z członkami Polskiego Stowarzyszenia Skarbników Korporacyjnych?

Transakcje M&A są częściej zawierane podczas kryzysów ekonomicznych, pandemii, lokalnych zawirowań geopolitycznych. Minione lata były pod tym względem szczególne, zwłaszcza na rynku Europy Centralnej. Doniesienia medialne pokazują, że w wielu sektorach gospodarki w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych konsolidacji i akwizycji. Tym bardziej ważne jest omówienie roli polis W&I.

Absencja, prezenteizm, ubezpieczenia cyber

Prezentacje przedstawione w pierwszej części spotkania dotykały m.in. roli benefitów pracowniczych w realizacji strategii ESG, polis cyber, zaprezentowane zostały ciekawe scenariusze szkodowe z tego zakresu oraz przyczyny występowania szkód, a także rola Grupy PIB w Polsce i plany na dalszy rozwój. Prezentacje prowadzili Kacper Mleczak – Wiceprezes Zarządu Exito Broker oraz Radosław Grzęda – Członek Zarządu WDB.

Szczególnie ciekawym wątkiem okazał się temat absencji i prezenteizmu, czyli nieobecności oraz obecności chorych lub przemęczonych pracowników w pracy. Takie zachowania generują koszty, które często bywają niedoceniane. Dane pokazują także, że średnia absencja pracownika objętego prywatną opieką medyczną jest o 55% krótsza, a pracodawca, którego personel znajduje się pod prywatną opieką medyczną może zaoszczędzić co najmniej 1245 zł rocznie na każdego pracownika. To pokazuje, że często benefity pracownicze nie są dodatkowym kosztem, ale realną inwestycją. 

Duże zainteresowaniem cieszył się też wątek cyberubezpieczeń, w tym temat ryzyk, na które narażone są firmy, przyczyny szkód cybernetycznych w Polsce oraz zakres, jakie obejmują polisy w kontekście zapewniania bezpieczeństwa i minimalizacji kosztów incydentów.

W&I – standard podczas transakcji M&A?

W drugiej części spotkania odbył się panel dyskusyjny pod hasłem “Transakcje M&A w aspekcie działalności spółki – historia od A do Z”. Wśród prelegentów znaleźli się Natalia Jackowiak – Wiceprezes PIB Group Poland i Członek Zarządu WDB, Tomasz Dobrański – Członek Zarządu PCTA, Paweł Kuś – Dyrektor Finansowy i Członek Zarządu PIB Group Poland, Michał Fąderski – Co-Head, Managing Director w Acquinex GmbH i Marcin Sroga – W&I Underwriter w Acquinex GmbH

Temat przejęć i akwizycji, oraz związanych z nim ubezpieczeń, staje się coraz bardziej obecny na polskim rynku. Mimo pewnych ryzyk, w transakcjach eksperci upatrują przede wszystkim szanse związane z poszerzeniem dostępu do wiedzy, nowych rozwiązań i technologii, a także szerokiego, często międzynarodowego grona specjalistów. Na rynku polskim i globalnym znacznie większa aktywność w zakresie przejęć następuje w czasach zawirowań, takich jak pandemie, kryzysy ekonomiczne, lokalne zawirowania geopolityczne. Ostatnie lata pokazują, że ubezpieczanie tego typu transakcji i włączanie polisy W&I stają się standardem i nieodłącznym elementem transakcji.

Konferencja była ostatnim spotkaniem tematycznym organizowanym przez PCTA w 2023 roku. Jak podkreślają uczestnicy była to duża szansa na poszerzenie dotychczasowej wiedzy w zakresie transakcji fuzji i przejęć oraz zapoznanie się z wiedza i prywatnymi doświadczeniami uczestników takich transakcji.
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.