Utrzymanie płynności finansowej problemem przedsiębiorców
Według danych Krajowego Rejestru Długów tylko w I kwartale 2023 r. upadłość ogłosiło w Polsce 105 firm, czyli o blisko 17% więcej niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Jednym z głównych powodów jest utrata płynności finansowej. Wśród trudności napotykanych przez właścicieli firm są stale rosnące koszty energii i materiałów, jak również zmiany prawno-podatkowe. Wyzwaniem staje się także dynamiczny postęp technologiczny, który wymaga od przedsiębiorców dodatkowego zwiększenia nakładów finansowych na wdrażanie innowacji.
Wzrost kosztów zagrożeniem dla płynności finansowej
Z badania Skaner MŚP przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor wynika, że największym wyzwaniem stojącym przed przedsiębiorcami są coraz wyższe koszty prowadzenia działalności. W ostatnim czasie znacznie wzrosły opłaty za gaz i energię, a poziom inflacji w Polsce nadal utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie osiągając 14,7%. Od stycznia tego roku podwyższono także płacę minimalną, a co za tym idzie, zwiększeniu uległy również składki ZUS.
– Trudna sytuacja geopolityczna czy stale rosnący poziom inflacji w Polsce przekładają się na mniejszą aktywność inwestycyjną przedsiębiorców. Firmy szukają oszczędności, nierzadko kosztem opłacania faktur kontrahentom. Zaczynają tworzyć się zatory, a decyzja jednego przedsiębiorcy wpływa na kolejnych. W najtrudniejszej sytuacji są małe i średnie przedsiębiorstwa, które coraz częściej sięgają po ostateczne rozwiązanie i zawieszają lub ogłaszają opadłość – komentuje Jerzy Dąbrowski, Wiceprezes Zarządu Faktoria, spółki należącej do Grupy Nest Bank.
Według danych Skanera MŚP taki scenariusz za realny w 2023 roku uznaje aż 15% respondentów. To nieco mniej niż w 2022 roku, gdzie taką opcję wybierał blisko co piaty badany.
– Warto zaznaczyć w tym miejscu, że jednym ze skuteczniejszych instrumentów poprawiających kondycję finansową jest usługa faktoringowa. Obserwujemy, że przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie przynosi. W dużej mierze ze względu na większą elastyczność i dostępność. Jest to także bezpieczna forma finansowania, gdyż firma nie mnoży zadłużenia, a jedynie odzyskuje swoje zamrożone aktywa, które jej się po prostu należą – mówi Jerzy Dąbrowski.
Z roku na rok finansowanie faktur sprzedażowych przez faktorów staje się popularniejsze, a cała branża osiąga rekordowe wyniki. W 2022 roku polscy faktorzy wykupili faktury na kwotę ponad 400 mld złotych, czyli o 27% więcej w skali poprzedniego roku. I kwartał tego roku to już 8,4% wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku.
Automatyzacja potrzebna od zaraz
Digitalizacja jest znakiem naszych czasów. Automatyzacja, choć z reguły kojarzona z branżą przemysłową, dotyka również firm z innych sektorów. Według danych Konica Minolta, aż 98% przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw planuje zinformatyzować wybrane działy swojej działalności w ciągu najbliższych 2 lat. Zarówno dla mniejszych, jak i tych nieco większych organizacji, kluczowe jest udoskonalenie obszaru finansów i kontrolingu (średnio 42% ankietowanych prowadzących firmę). Wśród cyfrowych rozwiązań wskazywanych jako potrzebnych najpilniej są przede wszystkim te narzędzia, które odpowiadają za obsługę faktur i dokumentów finansowych. Jest to ważne dla 41% małych przedsiębiorców i 43% średnich.
– Czujemy się odpowiedzialni za to, co robimy i świadomi tego, dla kogo to robimy. Chcemy ułatwiać prowadzenie biznesu w bardzo trudnych czasach. Widzimy, że polscy przedsiębiorcy są bardzo pomysłowi, a my pomagamy im wprowadzać swoje pomysły w życie. Dlatego poza tradycyjną usługą faktoringową wprowadziliśmy możliwość odroczenia płatności za zakupy firmowe, dzięki usłudze Spingo, czy też finansowanie faktur sprzedażowych za jednym kliknięciem dla klientów korzystających z systemów ERP Comarch. To dopiero piąty rok Faktorii na rynku, dlatego mocno wierzę, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zaoferować znacznie więcej – podsumowuje Jerzy Dąbrowski.
O Faktorii:
Faktoria, spółka należąca do Grupy Nest Bank z szeroką paletą rozwiązań przyspieszających, odraczających i zabezpieczających płatności dla małych, średnich i większych firm. W portfolio Faktorii znajduje się zarówno klasyczny faktoring, jak i usługa płatności odroczonych dla firm (Spingo). Faktoria oferuje również nowatorskie rozwiązanie dla użytkowników ERP dostępne poprzez platformę Apfino, należącą do Comarch ERP.

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.