Utrzymanie płynności finansowej problemem przedsiębiorców
Według danych Krajowego Rejestru Długów tylko w I kwartale 2023 r. upadłość ogłosiło w Polsce 105 firm, czyli o blisko 17% więcej niż w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Jednym z głównych powodów jest utrata płynności finansowej. Wśród trudności napotykanych przez właścicieli firm są stale rosnące koszty energii i materiałów, jak również zmiany prawno-podatkowe. Wyzwaniem staje się także dynamiczny postęp technologiczny, który wymaga od przedsiębiorców dodatkowego zwiększenia nakładów finansowych na wdrażanie innowacji.
Wzrost kosztów zagrożeniem dla płynności finansowej
Z badania Skaner MŚP przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor wynika, że największym wyzwaniem stojącym przed przedsiębiorcami są coraz wyższe koszty prowadzenia działalności. W ostatnim czasie znacznie wzrosły opłaty za gaz i energię, a poziom inflacji w Polsce nadal utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie osiągając 14,7%. Od stycznia tego roku podwyższono także płacę minimalną, a co za tym idzie, zwiększeniu uległy również składki ZUS.
– Trudna sytuacja geopolityczna czy stale rosnący poziom inflacji w Polsce przekładają się na mniejszą aktywność inwestycyjną przedsiębiorców. Firmy szukają oszczędności, nierzadko kosztem opłacania faktur kontrahentom. Zaczynają tworzyć się zatory, a decyzja jednego przedsiębiorcy wpływa na kolejnych. W najtrudniejszej sytuacji są małe i średnie przedsiębiorstwa, które coraz częściej sięgają po ostateczne rozwiązanie i zawieszają lub ogłaszają opadłość – komentuje Jerzy Dąbrowski, Wiceprezes Zarządu Faktoria, spółki należącej do Grupy Nest Bank.
Według danych Skanera MŚP taki scenariusz za realny w 2023 roku uznaje aż 15% respondentów. To nieco mniej niż w 2022 roku, gdzie taką opcję wybierał blisko co piaty badany.
– Warto zaznaczyć w tym miejscu, że jednym ze skuteczniejszych instrumentów poprawiających kondycję finansową jest usługa faktoringowa. Obserwujemy, że przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie przynosi. W dużej mierze ze względu na większą elastyczność i dostępność. Jest to także bezpieczna forma finansowania, gdyż firma nie mnoży zadłużenia, a jedynie odzyskuje swoje zamrożone aktywa, które jej się po prostu należą – mówi Jerzy Dąbrowski.
Z roku na rok finansowanie faktur sprzedażowych przez faktorów staje się popularniejsze, a cała branża osiąga rekordowe wyniki. W 2022 roku polscy faktorzy wykupili faktury na kwotę ponad 400 mld złotych, czyli o 27% więcej w skali poprzedniego roku. I kwartał tego roku to już 8,4% wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku.
Automatyzacja potrzebna od zaraz
Digitalizacja jest znakiem naszych czasów. Automatyzacja, choć z reguły kojarzona z branżą przemysłową, dotyka również firm z innych sektorów. Według danych Konica Minolta, aż 98% przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw planuje zinformatyzować wybrane działy swojej działalności w ciągu najbliższych 2 lat. Zarówno dla mniejszych, jak i tych nieco większych organizacji, kluczowe jest udoskonalenie obszaru finansów i kontrolingu (średnio 42% ankietowanych prowadzących firmę). Wśród cyfrowych rozwiązań wskazywanych jako potrzebnych najpilniej są przede wszystkim te narzędzia, które odpowiadają za obsługę faktur i dokumentów finansowych. Jest to ważne dla 41% małych przedsiębiorców i 43% średnich.
– Czujemy się odpowiedzialni za to, co robimy i świadomi tego, dla kogo to robimy. Chcemy ułatwiać prowadzenie biznesu w bardzo trudnych czasach. Widzimy, że polscy przedsiębiorcy są bardzo pomysłowi, a my pomagamy im wprowadzać swoje pomysły w życie. Dlatego poza tradycyjną usługą faktoringową wprowadziliśmy możliwość odroczenia płatności za zakupy firmowe, dzięki usłudze Spingo, czy też finansowanie faktur sprzedażowych za jednym kliknięciem dla klientów korzystających z systemów ERP Comarch. To dopiero piąty rok Faktorii na rynku, dlatego mocno wierzę, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zaoferować znacznie więcej – podsumowuje Jerzy Dąbrowski.
O Faktorii:
Faktoria, spółka należąca do Grupy Nest Bank z szeroką paletą rozwiązań przyspieszających, odraczających i zabezpieczających płatności dla małych, średnich i większych firm. W portfolio Faktorii znajduje się zarówno klasyczny faktoring, jak i usługa płatności odroczonych dla firm (Spingo). Faktoria oferuje również nowatorskie rozwiązanie dla użytkowników ERP dostępne poprzez platformę Apfino, należącą do Comarch ERP.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.