Komunikaty PR

Wakacje kredytowe – mity i fakty

2022-05-23  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Edyta Miszczuk
Grupa ANG

Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
edyta.miszczuk|grupaang.pl| |edyta.miszczuk|grupaang.pl
660128428
grupaang.pl

Wraz ze wzrostem stóp procentowych, wzrosły raty kredytów w PL.  Jaką pomoc dla kredytobiorców zakłada rządowy projekt ustawy? Kto będzie mógł skorzystać z planowanych wakacji kredytowych?

17 maja br. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jest to odpowiedź m.in. na rosnące stopy procentowe, a tym samym zwiększenie wysokości rat kredytów hipotecznych. Co to oznacza dla obecnych i przyszłych kredytobiorców? Obalamy mity i przedstawiamy fakty.

Mit 1: Jedno mieszkanie na gospodarstwo domowe

„Wiele osób interpretujących proponowane przepisy ustawy w zakresie pomocy kredytobiorcom uważa, że w praktyce z "wakacji kredytowych" będą mogły skorzystać tylko osoby posiadające wyłącznie jedno mieszkanie. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem i uważam, że powtarzanie go wprowadza konsumentów w błąd. Prawdą jest, że w przypadku, gdy osoba fizyczna zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmowania, nie będzie mogła skorzystać z pomocy w postaci "wakacji kredytowych", ponieważ projektowane przepisy przewidują, że pomoc dotyczy tylko kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb kredytowych. Nie oznacza to jednak, że wymagane jest posiadanie przez kredytobiorcę wyłącznie jednego mieszkania, aby otrzymać pomoc.” – wyjaśnia Agnieszka Rapcewicz Compliance Officerka w Grupie ANG. „Już wyjaśniam na przykładzie: Rodzina mieszkała w mieszkaniu, na zakup którego nie brała kredytu. W związku z powiększeniem rodziny poprzez narodziny kolejnych dzieci, potrzeby mieszkaniowe tych osób zdecydowanie się zwiększyły, w związku z czym postanowiły zakupić dom. W tym celu zaciągnęły kredyt hipoteczny. Rodzina przeniosła się do domu, natomiast mieszkanie jest przez nią wynajmowane. Czy w tej sytuacji kredytobiorcy będą mogli skorzystać z pomocy? Moim zdaniem jak najbardziej tak. Wniosek tych osób o "wakacje kredytowe" będzie dotyczył bowiem wyłącznie jednego kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup domu w celu zaspokojenia właśnie własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorców." – mówi Agnieszka Rapcewicz z Grupy ANG.

Mit 2: Wakacje zwalniają z uiszczania wszystkich opłat

W okresie zawieszenia wykonywania umowy o kredyt hipoteczny konsument nie będzie zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy.

„Zwolnienie nie dotyczy jednak opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową kredytową. Moment zawieszenia wykonywania umowy nie będzie traktowany natomiast jako okres kredytowania. Czas kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie mają ulec przedłużeniu o okres zawieszenia wykonywania umowy. W praktyce oznacza to, że jeśli klient złożył wniosek o udzielenie pomocy np. w sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie 2022 r., a następnie w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku 2023 r. to w tych miesiącach ma to takie praktyczne znaczenie jakby kredytu nie było (z tym wyjątkiem, że klient musi płacić ubezpieczenie). Natomiast umowa kredytowa zamiast skończyć się np. 31.01.2050 r. skończy się 8 miesięcy później, bo przez tyle miesięcy konsument korzystał z wakacji kredytowych.” – mówi Agnieszka Rapcewicz z Grupy ANG.

Fakt1: Wszystkie osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w PLN przed 1 lipca 2022 r.

Zgodnie z założeniami projektu, z pomocy będą mogli skorzystać wszyscy konsumenci, którzy zawarli umowy o kredyt hipoteczny w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Warunkiem jest to, że kredyt nie skończy się 31 grudnia 2022 roku.

„By uzyskać pomoc kredytobiorca będzie zobligowany do złożenia wniosku – w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.  Z pomocy będzie można skorzystać w odniesieniu do tylko jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawca będzie musiał oświadczyć, pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie takich właśnie potrzeb.” – wyjaśnia Agnieszka Rapcewicz z Grupy ANG.

Fakt 2: Wakacje kredytowe na określony czas i w określonej liczbie rat

Osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, z trwogą patrzą na wzrost stóp procentowych, bo to znacząco wpływa na WIBOR tj. wskaźnik, który stanowi podstawę oprocentowania kredytów hipotecznych w PLN. A że od października 2021 roku do 5 maja br. roku mieliśmy takich podwyżek już 8, zdarza się, że podwyżka raty liczona jest już nie w setkach, ale tysiącach złotych. To oczywiście odbija się na domowych budżetach.

„Na czym konkretnie będzie polegała pomoc wynikająca z ustawy? Otóż Kredytobiorca (konsument) będzie mógł skorzystać z zawieszenia wykonania umowy o kredyt hipoteczny. W okresie od lipca do 31 grudnia 2022, będzie mógł skorzystać z zawieszenia spłacenia rat na okres dwóch miesięcy w każdym kwartale. W 2023 roku w wymiarze miesiąca w każdym kwartale. Łącznie daje to możliwość zawieszenia spłaty 4 rat kredytu w 2022 r. oraz 4 rat w 2023 r.”   powiedziała Agnieszka Rapcewicz, Compliance Officerka w Grupie ANG.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa ANG
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.