WAKACJE NIE DLA FRANKOWICZÓW

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Sytuacja kredytobiorców w Polsce pogarsza się z dnia na dzień: inflacja rośnie w zaskakującym tempie, stopy procentowe idą drastycznie w górę przez co raty kredytów osiągają kolosalne kwoty. Szczególnie odczuwają to osoby posiadające pożyczki we frankach szwajcarskich. Ile jeszcze może potrwać ta sytuacja? Co mogą zrobić posiadacze kredytów we frankach, których nie dotyczą rządowe wakacje kredytowe? O tym opowie Pan Krzysztof Węgrzyński – adwokat z Trenda Group.
Ciężka sytuacja “frankowiczów”
Kredytobiorcy, a w szczególności frankowicze bardzo dotkliwie odczuwają skutki rosnącej inflacji a co za tym idzie podwyżek stóp procentowych, zwłaszcza, że wprowadzane odgórnie rozwiązania w postaci tzw. “rządowych wakacji kredytowych” ich nie dotyczą. Co więcej; jeśli chodzi o “frankowiczów” znaczenie mają także rosnące wskaźniki stóp procentowych w “ojczyźnie” franka – czyli Szwajcarii:
Wzrost stopy kredytowej w Szwajcarii ma bezpośredni wpływ oraz przełożenie na kwotę kredytu jaką muszą zapłacić kredytobiorcy mający kredyt we frankach szwajcarskich w Polsce. Uważam, iż pomysł aby pominąć kredytobiorców mających kredyt we frankach jest niesprawiedliwy, ponieważ to oni dodatkowo uzależnieni są od wahania kursu właśnie tej waluty. Innymi słowy muszą brać pod uwagę więcej czynników niż osoby posiadające kredyt w złotówkach
– mówi Pan Krzysztof Węgrzyński, adwokat z firmy Trenda Group
Obecnie frankowicze mają takie same narzędzia jak osoby posiadające kredyt w złotówkach, aby choć trochę ulżyć swojemu portfelowi i odetchnąć od szalejących rat kredytów. Mogą oni skorzystać z bankowych wakacji kredytowych, oczywiście jeżeli nie korzystali z takiego rozwiązania wcześniej. Istnieje również szereg innych wariantów jakie mogą podjąć frankowicze w takiej sytuacji.
Jednym z takich rozwiązań jest skonsultowanie umowy z prawnikiem, który wskaże dalszy kierunek możliwości podjęcia działania, oprócz wniosku o odroczenie płatności. Prawnik może wskazać następujące możliwości:
- Ugoda z bankiem
- Unieważnienie umowy w sądzie
- Odfrankowienie – czyli wyeliminowanie postanowień dotyczących obcej waluty
Co można by zrobić?
Wzrastającą stopy procentowe, inflacja niewątpliwie utrudniają życie osobom posiadającym kredyt we frankach. Pojawia się pytanie, co można by zmienić, jakie zmiany wprowadzić by realnie pomóc kredytobiorcom:
Uważam, że rozwiązanie, które ułatwiłoby życie frankowiczom, to zmiejszenie lub wyeliminowanie oprocentowania w produktach kredytowych. Gdyby kredytobiorcy mieli stałe oprocentowanie kredytu, to ewentualne podwyżki stóp procentowych nie miałyby wpływu na wysokość rat a banki byłyby również obarczone ryzykiem. W tej chwili ryzyko to przerzucone jest głownie na barki kredytobiorcy – podkreśla Pan Krzysztof Węgrzyński, adwokat w Trenda Group
Podsumowując, nastały ciężkie czasy dla kredytobiorców, ale istnieje szereg rozwiązań, z których mogą oni skorzystać, aby nie musieli martwić się o rosnącą inflację, czy stopy procentowe.
***
TRENDA GROUP – to firma doradcza powstała w 2010 roku, w ramach której obecnie funkcjonują trzy spółki z siedzibą w Warszawie. Specjaliści Trenda Group posiadają bogate doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, obsłudze prawnej czy kompleksowym zarządzaniu należnościami. Przez ponad 10 lat działalności przedstawiciele firmy uczestniczyli w kilkuset projektach, które dotyczyły polskich i zagranicznych podmiotów. Firma ma charakter butikowy.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.