WAKACJE NIE DLA FRANKOWICZÓW

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Sytuacja kredytobiorców w Polsce pogarsza się z dnia na dzień: inflacja rośnie w zaskakującym tempie, stopy procentowe idą drastycznie w górę przez co raty kredytów osiągają kolosalne kwoty. Szczególnie odczuwają to osoby posiadające pożyczki we frankach szwajcarskich. Ile jeszcze może potrwać ta sytuacja? Co mogą zrobić posiadacze kredytów we frankach, których nie dotyczą rządowe wakacje kredytowe? O tym opowie Pan Krzysztof Węgrzyński – adwokat z Trenda Group.
Ciężka sytuacja “frankowiczów”
Kredytobiorcy, a w szczególności frankowicze bardzo dotkliwie odczuwają skutki rosnącej inflacji a co za tym idzie podwyżek stóp procentowych, zwłaszcza, że wprowadzane odgórnie rozwiązania w postaci tzw. “rządowych wakacji kredytowych” ich nie dotyczą. Co więcej; jeśli chodzi o “frankowiczów” znaczenie mają także rosnące wskaźniki stóp procentowych w “ojczyźnie” franka – czyli Szwajcarii:
Wzrost stopy kredytowej w Szwajcarii ma bezpośredni wpływ oraz przełożenie na kwotę kredytu jaką muszą zapłacić kredytobiorcy mający kredyt we frankach szwajcarskich w Polsce. Uważam, iż pomysł aby pominąć kredytobiorców mających kredyt we frankach jest niesprawiedliwy, ponieważ to oni dodatkowo uzależnieni są od wahania kursu właśnie tej waluty. Innymi słowy muszą brać pod uwagę więcej czynników niż osoby posiadające kredyt w złotówkach
– mówi Pan Krzysztof Węgrzyński, adwokat z firmy Trenda Group
Obecnie frankowicze mają takie same narzędzia jak osoby posiadające kredyt w złotówkach, aby choć trochę ulżyć swojemu portfelowi i odetchnąć od szalejących rat kredytów. Mogą oni skorzystać z bankowych wakacji kredytowych, oczywiście jeżeli nie korzystali z takiego rozwiązania wcześniej. Istnieje również szereg innych wariantów jakie mogą podjąć frankowicze w takiej sytuacji.
Jednym z takich rozwiązań jest skonsultowanie umowy z prawnikiem, który wskaże dalszy kierunek możliwości podjęcia działania, oprócz wniosku o odroczenie płatności. Prawnik może wskazać następujące możliwości:
- Ugoda z bankiem
- Unieważnienie umowy w sądzie
- Odfrankowienie – czyli wyeliminowanie postanowień dotyczących obcej waluty
Co można by zrobić?
Wzrastającą stopy procentowe, inflacja niewątpliwie utrudniają życie osobom posiadającym kredyt we frankach. Pojawia się pytanie, co można by zmienić, jakie zmiany wprowadzić by realnie pomóc kredytobiorcom:
Uważam, że rozwiązanie, które ułatwiłoby życie frankowiczom, to zmiejszenie lub wyeliminowanie oprocentowania w produktach kredytowych. Gdyby kredytobiorcy mieli stałe oprocentowanie kredytu, to ewentualne podwyżki stóp procentowych nie miałyby wpływu na wysokość rat a banki byłyby również obarczone ryzykiem. W tej chwili ryzyko to przerzucone jest głownie na barki kredytobiorcy – podkreśla Pan Krzysztof Węgrzyński, adwokat w Trenda Group
Podsumowując, nastały ciężkie czasy dla kredytobiorców, ale istnieje szereg rozwiązań, z których mogą oni skorzystać, aby nie musieli martwić się o rosnącą inflację, czy stopy procentowe.
***
TRENDA GROUP – to firma doradcza powstała w 2010 roku, w ramach której obecnie funkcjonują trzy spółki z siedzibą w Warszawie. Specjaliści Trenda Group posiadają bogate doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych, obsłudze prawnej czy kompleksowym zarządzaniu należnościami. Przez ponad 10 lat działalności przedstawiciele firmy uczestniczyli w kilkuset projektach, które dotyczyły polskich i zagranicznych podmiotów. Firma ma charakter butikowy.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.