Komunikaty PR

Zagraniczni inwestorzy zwiększają zainteresowanie Polską

2023-11-10  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Wybory parlamentarne za nami. Wiemy po nich jedno - rząd wkrótce się zmieni, co będzie skutkowało szeregiem modyfikacji w gospodarce państwa. Jedną z nich może być poprawa warunków sprzyjających inwestycjom ze strony kapitałów zagranicznych. Pozytywne sygnały widać już teraz. Które branże mogą zyskać na zmianach?

Inwestycyjna pozycja Polski na świecie w ostatnich latach uległa osłabieniu. Widać to m.in. w rankingach, używanych podczas badań klimatu wobec BIZ i czynników określających ich rozmiary, takich np. IMD Competitiveness Index. W latach 2015-2022 spadliśmy w nim z 3 miejsca na miejsce 11 wśród krajów Europy Wschodniej. Pogorszenie klimatu inwestycyjnego odnotowały też m.in. firmy zagraniczne w corocznej ankiecie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Teraz jednak sytuacja może się dynamicznie zmienić.

Giełdowy entuzjazm

Na październikowe wyniki wyborów entuzjastycznie zareagowała przede wszystkim giełda. Wystrzelił indeks WIG20, a akcje spółek kontrolowanych przez państwo odnotowały dawno niewidziane wzrosty. Jak podaje Business Insider, na zamknięciu pierwszej powyborczej sesji WIG20 urósł o 5,3 proc., a na całym rynku obroty na GPW sięgnęły blisko 3,3 mld zł, co było trzecim najwyższym wynikiem w historii warszawskiej giełdy. Co istotne, wzrosty kontynuowane były również kolejnego dnia- Po opublikowaniu sondażowych wyników wyborów niemal natychmiast umocnił się złoty, wzrosły notowania wielu spółek oraz spadła rentowność obligacji 10-letnich. Śmiem twierdzić, że inwestorzy zza granicy odzyskali wiarę w Polską gospodarkę. Liczą na lepsze perspektywy dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych i ocieplenie relacji z Brukselą - mówi Patryk Komisarczyk, Reliance Polska.

Kto zyska?

Zmiana rządzącego obozu politycznego może wywołać optymizm wśród inwestorów, którzy będą nas postrzegać jako nową szansę na rozwijanie interesów w Polsce. Jakie konkretnie sektory mogą zyskać na nadchodzącej zmianie rządów? - Oczy inwestorów zagranicznych  są zwrócone na spółki prowadzące projekty w zakresie nowoczesnych technologii. Nie mam tutaj na myśli wyłącznie sztucznej inteligencji - ten rynek nie został jeszcze na tyle zbadany, aby mówić o stabilności inwestycyjnej. Tę można jednak na pewno znaleźć w  technologiach kosmicznych. Rynek ten nieustannie się rozwija, a w naszym kraju działają startupy, które są dostrzegane przez cały świat. Jednocześnie warto zauważyć, że sektor nieruchomości, pomimo wzrostu cen, nadal przyciąga uwagę obcokrajowców. W niektórych regionach, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów europejskich, nasze mieszkania są nadal stosunkowo tanie, a jakość wykończenia bardzo wysoka. Sprzyjające otoczenie gospodarcze, stabilność tego rynku oraz jego potencjał wzrostowy sprawiają, że jest to z pewnością branża, która jeszcze bardziej zyska na znaczeniu w najbliższych latach- mówi Patryk Komisarczyk.

Ocieplenie relacji z UE
Ekonomiści ING Banku Polskiego zdają się podzielać ten entuzjazm. W przedstawionym przez nich raporcie możemy przeczytać, że zakładają powrót inwestorów zagranicznych na polski rynek długu, który przez ostatnie lata był regularnie pomijany przez obcy kapitał. W ocenie analityków możliwość stworzenia rządu opozycyjnego oznacza również nadchodzące umocnienie się złotego względem dolara i euro - Rząd prowadzony przez opozycję oznaczać będzie ocieplenie relacji z UE i wysokie szanse na napływ środków z EU Recovery Fund na rzecz Krajowego Planu Odbudowy, a także sprawniejszą absorpcję środków z polityki spójności. To będzie prowadziło do rozwoju Polskiej gospodarki, a środki z UE powinny wesprzeć rozwój inwestycji w naszym kraju - ocenia Patryk Komisarczyk.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA Biuro prasowe
2024-04-25 | 16:00

Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA

Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.