Złoty rok? Analiza globalnego rynku złota w IV kwartale 2021 roku
W 2021 roku popyt na złoto zanotował wzrost niemal we wszystkich sektorach. W IV kwartale 2021 r. globalnie kupiono ponad cztery tysiące ton tego metalu – wynika z raportu Gold Demand Trends 4Q 2021. Oznacza to, że odrobione zostały straty spowodowane pandemią w 2020 r. Czy inwestorzy mieli więc powody do radości?
Złoty wynik?
Popyt na złoto w całym 2021 roku (z wyłączeniem OTC) wzrósł do 4021 ton. Był on napędzany głównie przez popyt w IV kwartale, który podskoczył o prawie 50%, osiągając najwyższy poziom od 10 kwartałów.
Co istotne, wynik ten został osiągnięty dzięki rosnącemu zainteresowaniu fizycznym złotem inwestycyjnym, jak również złotą biżuterią. Nie bez znaczenia pozostają również działania banków centralnych. W 2021 roku zwiększyły one swoje zasoby w tym kruszcu o 82% w porównaniu do 2020 roku – wynika z raportu Gold Demand Trends 4Q 2021.
Analizując najnowsze wyniki Gold Demand Trends warto zaznaczyć, że popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w 2021 roku podyktowany był innymi czynnikami, niż w 2020 roku, który upłynął pod znakiem wówczas jeszcze nieznanej pandemii COVID-19. W 2021 roku znaczenie tego czynnika zeszło na drugi plan, a do głosu doszły obawy o presję inflacyjną, która ma fundamentalne znaczenie dla zapotrzebowania na kruszec. Obecnie – wraz ze zmianą narracji banków centralnych, co do charakteru inflacji i perspektywą zacieśniania polityki monetarnej – wzrosty cen złota mogą być hamowane. Nie zmienia to jednak faktu, że realne stopy procentowe wciąż są głęboko ujemne i takie pozostaną przez najbliższy rok, a motywacją do podwyżek nie jest rozgrzana koniunktura, lecz właśnie inflacja – co powinno pozytywnie oddziaływać na popyt na złoto – tłumaczy Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.
Inwestycje w sztabki i monety wzrosły o 31% do najwyższego od ośmiu lat poziomu 1180 ton. Ponadto w IV kwartale 2021 r. popyt na poziomie 318 ton był najwyższy od analogicznego okresu w 2016 r.
W 2021 roku zapotrzebowanie na złotą biżuterię odnotowało imponujący 52% wzrost i wyniosło 2124 tony, przy czym tylko w IV kwartale rynek ten zgłosił zapotrzebowanie na 713 ton kruszcu.
Rok 2021 to również przebudzenie w sektorze technologicznym, które napędzane przez ożywienie gospodarcze i poprawę nastrojów konsumentów wygenerowało 9% wzrost zapotrzebowana na złoty kruszec. Warto podkreślić, że poziom ten jest najwyższy od 3 lat.
Jak to wyglądało w Polsce?
W dobie pandemii Polacy chętnie kupowali złoto w obawie przed deprecjacją waluty i utrwalającą się inflacją. Według badań Tavex złoto uplasowało się na 2. miejscu wśród najczęściej wybieranych aktywów w Polsce, a inwestycję w ten metal zadeklarowało aż 24,5% respondentów. W zestawieniu z badaniami przeprowadzonymi pod koniec 2020 roku widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowania złotem – wówczas na ulokowanie kapitału w tym metalu zdecydowało się jedynie 14,9% ankietowanych – wskazuje Aleksandra Olbryś. Analityk ds. Rynku Złota, Tavex. Z danych firmy wynika, że w 2021 roku sprzedaż złota w Polsce wzrosła o 50% w zestawieniu z 2020 rokiem, co jest dodatkowym potwierdzeniem rosnącej popularności tego kruszcu – dodaje.
Wyniki sprzedażowe firmy Tavex są najlepszym odzwierciedleniem znaczenia złota w prawidłowo zdywersyfikowanym portfelu – podczas gdy w 2020 roku firma sprzedała 80 tysięcy uncji tego metalu w postaci złotych sztabek i monet, w 2021 roku było to już 120 tysięcy uncji.

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.