Komunikaty PR

Zmiany w rencie dożywotniej? Seniorzy potrzebują większych pieniędzy

2023-11-29  |  20:00
Biuro prasowe

Z najnowszego badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023” przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundacji GPW wynika, że 98 proc. rodaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen.[1] Aż 85 proc. badanych przyznaje, że musi ograniczać wydatki, a 82 proc. podkreśla, że nie ma w tej chwili możliwości ani oszczędzania ani inwestowania. Co czwarty Polak ma problem ze spłatą zobowiązań.[2] Wśród osób, które odczuwają skutki inflacji są też seniorzy, zwłaszcza że polskie emerytury należą do najniższych w Europie. W ostatnim badaniu opinii Funduszu Hipotecznego DOM seniorzy przyznali, że chcieliby dostać duże pieniądze z renty dożywotniej na start, rzędu 50-100 tys. zł. Czy to spowoduje zmiany w ofercie funduszy hipotecznych?

 

Polacy odczuwają skutki inflacji, co potwierdzają badania. Rodacy przyznają, że nie mają możliwości odkładania pieniędzy ani inwestowania, zwłaszcza teraz, gdy budżet wystarcza „z dnia na dzień”. Oszczędzanie na emeryturę też nie jest priorytetem. Jak wykazało badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023” aż 78 proc. ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania lub oszczędzania na emeryturę. Odsetek osób, które odkładają na ten cel jest wciąż niski. Tylko 11 proc. korzysta z PPK, po 4 proc. z IKE i PPE mimo, że ich wiedza na temat możliwości oszczędzania i znajomości różnych narzędzi jest już duża. W kontekście wiedzy i znajomości narzędzi wyniki były znacznie lepsze. Spośród znanych sposobów długookresowego oszczędzania na emeryturę respondenci najczęściej wymieniali Pracownicze Plany Kapitałowe (tak odpowiedziało 88 proc.), Indywidualne Konta Emerytalne (73 proc), PPE (blisko 50 proc.). Niecała 1/3 wskazała na IKZE.

– Śledzimy różne analizy i badania opinii dotyczące oszczędzania na emeryturę. Trzeba przyznać, że wciąż mały odsetek Polaków myśli o długofalowym oszczędzaniuna emeryturę. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że nieodprowadzanie składek do ZUS albo odprowadzanie ich w minimalnej wysokości może spowodować, że ich świadczenia emerytalne będą bardzo niskie. Z drugiej strony Polacy przyznają, że nie mają z czego oszczędzać, a obecne wyniki badań są pesymistyczne. Być może dlatego wielu obecnych emerytów zadłuża się i ma trudności ze spłatą zobowiązań. Bo brakuje im poduszki finansowej, której nie przygotowali wcześniej – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Jednocześnie przyznaje, że ponad 60 proc. seniorów, którzy przychodzą podpisać umowę renty dożywotniej dzięki niej chce  spłacić swoje zaległe zobowiązania finansowe.

 

Seniorzy chcieliby większych pieniędzy z renty dożywotniej

Z najnowszego badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że co trzeci senior chciałby dostać duże pieniądze (np. 50-100 tys. zł) już w momencie podpisania umowy renty dożywotniej. Chciałby zatem, by podpisanie umowy renty dożywotniej dawało w Polsce możliwość otrzymania dużych środków pieniężnych „na start”, a nie tylko comiesięcznych wypłat.[3] Co trzeci ankietowany przyznaje również, że taka kwota mogłaby podreperować jego domowy budżet. Co ciekawe – ponad 60 proc. ankietowanych twierdzi, że nie potrzebuje tak dużych pieniędzy, wystarczałaby im kwota do 10 tys. złotych. Większość z nich uważa, że ma wystarczające dochody i że radzi sobie – w obecnej sytuacji – jak może. Z kolei osoby, które uważają, że duża kwota „na start” podreperowałaby ich budżet przyznały, że wydałyby te pieniądze przede wszystkim „na lepsze życie” (tak odpowiedziało ponad 40 proc.), remont (20 proc.), spłatę długów (13 proc.), czy oszczędności (13 proc.).[4] Czy to oznacza, że oferta funduszy hipotecznych zmieni się?

– Na razie testujemy takie rozwiązanie na grupie klientów w wieku 75+ i zawarliśmy z seniorami już kilka umów renty, które zawierały zapisy o jednorazowej dużej wypłacie rzędu ok. 100 tys. zł oraz o normalnych wypłatach miesięcznych do końca życia. Mamy poczucie, że jest taka potrzeba na rynku i chcemy dać seniorom taką możliwość – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.  

 

 


[1] Badanie „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023” przeprowadzone przez CBM Indicator na zlecenie i przy współpracy merytorycznej z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundacją GPW w dniach 10-20 lutego 2023. Metodologia CATI, próba = 1000. Szczegóły: https://www.gpw.pl/pub/GPW/files/PDF/KEFiP_2023.pdf

[2] Tamże.

[3] Badanie opinii Funduszu Hipotecznego DOM, realizowane w październiku 2023 wśród osób w wieku 65+. Próba = 343.

[4] Tamże.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA Biuro prasowe
2024-04-25 | 16:00

Przyszłość profesji finansowej: wyniki najnowszego badania AICPA & CIMA

Role związane z tworzeniem wartości i zrównoważonym rozwojem zyskają na znaczeniu, rekompensując utratę stanowisk spoza zakresu partnerstwa biznesowego na rzecz
Finanse Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu
2024-04-24 | 10:30

Nieznaczny spadek obrotów w faktoringu

Pierwszy kwartał 2024 roku na rynku faktoringu przyniósł nieznaczny spadek obrotów w relacji do analogicznego okresu rok temu. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów w
Finanse Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP
2024-04-24 | 08:00

Członkowie Zarządu Toyota Bank Polska S.A. wyróżnieni medalami Prezydenta RP

W trakcie uroczystego wieczoru na zakończenie konferencji E-Leasing Day 6.0, organizowanej przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zostały wręczone odznaczenia państwowe dla osób

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.