Komunikaty PR

Zmiany w wynagrodzeniach już od 1 lipca 2022 roku

2022-05-25  |  15:00

 

Polski Ład wprowadził do tej pory wiele zmian. Niedawno jednak ustawodawca zdecydował o wdrożeniu kolejnych, nowych przepisów podatkowych – również w kontekście wynagrodzeń.

Niedawno przyjęte przepisy Polskiego Ładu sprawiają, że już wkrótce nastąpią zmiany podatkowe, takie jak likwidacja ulgi dla klasy średniej czy wprowadzenie możliwości odliczania składki zdrowotnej przedsiębiorców tak na podatku liniowym, ryczałcie, jak i karcie podatkowej. Z racji tego, iż na mocy zmian obniżeniu ulegnie również podatek PIT z 17 proc. do 12 proc., na działy kadrowo-płacowe czekają wkrótce nowe obowiązki. W jaki sposób wpłynie to na poziom wynagrodzenia?

- Na wstępie należy zauważyć, iż ustawodawca utrzymał zarówno kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tys. złotych, jak i kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali w wysokości 120 tys. złotych – tłumaczy Maciej Blajer z Systim.pl.

Zmienne i warunki wpływające na wysokość wynagrodzenia

Niemniej obniżenie stawki podatku w tym przedziale z 17 do 12 proc. sprawiło, iż zmieniła się kwota zmniejszająca podatek do 3600 złotych (300 złotych w skali miesiąca). Na ostateczny kształt wynagrodzenia wpłyną również inne zmienne.  Trzeba bowiem pamiętać, że po 1 lipca 2022 roku na wysokość wynagrodzenia wpłyną między innymi koszty uzyskania przychodu.  

- Dodatkowo, aby płatnik potrącał kwotę zmniejszającą podatek konieczne będzie złożenie przez podatnika PIT-2. Przy czym w ramach nowelizacji oświadczenie to składać będą mogli również ci podatnicy, którzy uzyskują przychody z umów zlecenia czy umów o dzieło. Co ciekawe, zgodnie z nowelizacją podatnik będzie mógł złożyć oświadczenie maksymalnie trzem płatnikom, a nie jak dotychczas wyłącznie jednemu – dodaje specjalista z Systim.pl.

Koniec z podwójnym liczeniem oraz porównywaniem zaliczek na PIT

Jak rzecz się ma z zaliczkami na podatek dochodowy? Już wkrótce płatnicy nie będą zmuszeni do podwójnego liczenia oraz porównywania zaliczek na PIT – choć mechanizm ten obecnie reguluje art. 53a ustawy o PIT, od 1 lipca przepis ten ma zostać uchylony. Co ważne, w niektórych przypadkach zmiana ta pozwoli wyeliminować ryzyko sporych dopłat w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Pozostawienie zwiększonej kwoty wolnej od podatku (na poziomie 30 tys. złotych) oraz podwyższonego pierwszego progu podatkowego (w wysokości 120 tys. złotych) bez wątpienia sprawi, iż zmiany wprowadzone od 1 lipca 2022 r. będą korzystne dla szerokiej grupy podatników. Dotyczy to jednak osób zarabiających zdecydowanie więcej niż średnia krajowa - na zmianach bowiem z pewnością nie zyskają osoby o dochodach do 2,5 tys. złotych netto miesięcznie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.