3 kluczowe czynniki standaryzacji procesów - usługi EMS
Generalnie standaryzacja procesów oznacza ustanowienie zbioru zasad regulujących sposób, w jaki będzie wykonane dane zadanie lub sekwencja zadań. Jeśli chodzi o usługi EMS, można wyróżnić w tym zakresie trzy kluczowe czynniki: koszty, jakość i wydajność. Outsourcing z założenia ma bowiem pomóc firmie zaoszczędzić pieniądze, wyprodukować lepsze produkty i szybciej się rozwijać. Dla większości firm próba tworzenia złożonych elementów od podstaw jest po prostu nieefektywna. Dlatego wielu producentów oryginalnego sprzętu (OEM) decyduje się na usługi EMS: aby skorzystać z wydajności zapewnianej przez specjalizację.
Standaryzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych oznacza przede wszystkim zmniejszenie kosztów. Chociaż istnieje wiele kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o outsourcingu i wyborze partnerów produkcyjnych, redukcja kosztów i oszczędności często znajdują się na szczycie listy. Firmy OEM mogą osiągnąć redukcję kosztów, zlecając produkcję producentom kontraktowym, świadczącym usługi EMS, którzy oferują szerszy zakres lub bardziej wyspecjalizowane usługi w łańcuchu dostaw niż sami producenci OEM.
Standaryzacja procesów sposobem na ograniczenie kosztów
Obsługując wielu klientów OEM, producent kontraktowy elektroniki może obniżyć koszty prowadzenia działalności poprzez zwiększenie wykorzystania mocy produkcyjnych, co przekłada się na atrakcyjniejsze warunki współpracy dla klientów. Dzięki automatyzacji i standaryzacji procesów usługi EMS są często tańsze, niż gdyby producenci OEM samodzielnie zarządzali każdym aspektem procesu produkcyjnego. – W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych istotnym czynnikiem kosztotwórczym są koszty zatrudnienia – zauważa Łukasz Samson, dyrektor operacyjny z firmy FITECH. – Automatyzacja niektórych procesów pozwala na oszczędności. Robot może wytaktować proces produkcji, pomóc odciążyć pracowników, przyśpieszyć pracę, ale także pozwolić relokować ich do innych zajęć – takich, którym podoła tylko człowiek – tłumaczy ekspert.
Kiedy możemy myśleć o standaryzacji produkcji? – Przede wszystkim trzeba się skupić na tych procesach, które będziemy powielać – podpowiada ekspert z FITECH. – Np. jeśli w firmie mamy 20 linii produkcyjnych, w które możemy wstawić 5 maszyn, to przy trzyzmianowej produkcji ciągłej takie wdrożenie będzie opłacalne – tłumaczy. Standaryzacja procesów pozwoli m.in. na to, że nie będziemy musieli zwiększać zatrudnienia w zakładzie.
W produkcji liczy się jakość
Wielu producentów kontraktowych umacnia swoją pozycję, unowocześniając zakłady i doskonaląc swoje praktyki. Firmy z branży elektronicznej świadczą usługi EMS z myślą o zagwarantowaniu produktów wysokiej jakości. – Standaryzacja polega m.in. na automatyzowaniu pracochłonnych procesów, jak np. lutowanie, co jest także odpowiedzią na rotację pracowników. Sprawia także, że proces ten staje się powtarzalny. Automatyzacja jest także sposobem na zabezpieczenie się przed reklamacjami ze strony klientów – wylicza Łukasz Samson.
Współpracując z godnym zaufania EMSem, z udokumentowaną historią jakości, OEM może uprościć produkcję we własnej firmie, przy zachowaniu jakości końcowego wyniku. To możliwe dzięki wykorzystaniu synergii między OEM a kontraktowym producentem elektroniki na zlecenie – począwszy od kosztów, aż po wydajność.
Standaryzacja procesów a wydajność
Od pierwszych linii montażowych, które Henry Ford zainstalował do masowej produkcji samochodów – co skróciło proces montażu samochodów z 12 godzin do 93 minut – poprzez automatyzację i standaryzację procesów dąży się do ciągłego podnoszenia wydajności produkcji. Dzięki automatyzacji wiele branż – w tym firmy świadczące usługi EMS – usprawniło swoje procesy i znacznie obniżyło koszty i czas potrzebny na produkcję. Na dzisiejszym, szybko zmieniającym się rynku, producenci są zmuszeni do wytwarzania produktów wyższej jakości, po niższych kosztach i z większą elastycznością niż kiedykolwiek wcześniej. Wydajność to min. sprawienie, by zmiana wolumenu produkcji była szybka i opłacalna oraz nie prowadziła do backlog’ów. – Do tego konieczne są roboty, które można szybko i łatwo zmodyfikować, co jest możliwe wtedy, gdy stosujemy standaryzację. – zauważa ekspert z FITECH. – Dzięki niej możemy usprawnić m.in. handling, przy czym stanowisko z robotem musi być łatwe do przestawienia i łatwe do ulokowania w innymi miejscu – precyzuje. To rozwiązanie przydaje się także w przypadku wprowadzania nowego produktu. Można wówczas dostosować istniejące systemy, już zainstalowane w fabryce, do obsługi nowych procesów.
Dlaczego warto korzystać z zalet outsourcingu produkcji?
Najwyższym priorytetem każdego producenta OEM jest dostarczanie klientom wysokiej jakości elektroniki. Nie ma jednak powodu, dla którego musi produkować wszystkie komponenty we własnym zakresie. Producent zainteresowany rozwojem, elastycznością i oszczędnością kosztów, powinien rozważyć outsourcing produkcji. Decydując się na usługi EMS i powierzając część zadań zaufanemu przedsiębiorstwu, zapewniającemu pełne spektrum usług produkcyjnych w zakresie elektronik, może skoncentrować się na swoich podstawowych kompetencjach. Takie partnerstwo może przynieść wielowymiarowe korzyści.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.