Jaki będzie rok 2025 w branży stolarki otworowej?

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Miniony rok był czasem zmagań dla branży stolarki otworowej. Poza rosnącymi kosztami surowców i działalności, na rynku widoczne było spowolnienie w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Czy nadchodzące 12 miesięcy przyniosą długo wyczekiwaną stabilizację? Jakie trendy, wyzwania i możliwości zdominują rynek w 2025 roku?
Rok 2024 upłynął pod znakiem trudności dla branży stolarki otworowej. Spadek aktywności w budownictwie kubaturowym, wywołany spowolnieniem gospodarczym i rosnącymi kosztami kredytów, ograniczone środki z KPO oraz słabsza kondycja finansowa inwestorów znacząco obciążyły rynek.
Mimo tych problemów, mijający rok dla AWILUX kończy się pomyślnie. Stabilny rozwój na rynku polskim, zarówno w segmencie inwestorskim, jak i detalicznym, w połączeniu z dywersyfikacją geograficzną, pozwolił osiągnąć firmie znaczące wyniki finansowe.
- Trzeci kwartał tego roku przyniósł firmie AWILUX jeden z najlepszych wyników. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się systemy aluminiowe, w przypadku których osiągnęliśmy najbardziej znaczący przyrost sprzedaży. Na rynku polskim obserwujemy stabilny rozwój, mimo spowolnienia w sektorze budowlanym. Dzięki ekspansji na rynki pozaeuropejskie, osiągamy wysokie przychody, mimo problemów ekonomicznych w niektórych krajach Europy. Wzrost obrotów w trzecim kwartale to wyraźny sygnał stabilizacji na przyszły rok – wskazuje Anna Szyrmer, Commercial Director w AWILUX.
Trendy i oczekiwania na nowy rok
Jak zapowiada się nadchodzący rok 2025? Będzie to okres, w którym kluczową rolę na rynku stolarki otworowej odegrają technologie smart, energooszczędność oraz zrównoważone budownictwo. Równocześnie branża będzie musiała sprostać rosnącym wymaganiom inwestorów, którzy oczekują wysoce spersonalizowanych rozwiązań, skrócenia czasu realizacji zamówień i konsekwentnego wdrażania nowych technologii, odpowiadających na potrzeby zarówno środowiska, jak i nowoczesnego stylu życia.
- Z perspektywy globalnych trendów, rosnące ceny energii oraz nowe regulacje prawne w zakresie energooszczędności budynków będą napędzać popyt na rozwiązania premium. Produkty niespełniające wymagań dotyczących na przykład efektywności energetycznej stracą na znaczeniu, co zwiększy presję na producentach, aby dostosowywali swoje oferty do rosnących standardów – mówi Anna Szyrmer.
Szanse: stolarka energooszczędna, technologie smart i wsparcie posprzedażowe
Na dynamikę sprzedażową w 2025 roku wpłynie również szeroka indywidualizacja projektów oraz kompleksowe, czujne i aktywne wsparcie posprzedażowe.
- To kluczowe przewagi konkurencyjne firm z segmentu premium. Indywidualne podejście pozwala dostosować produkty do specyficznych potrzeb inwestorów. Dodatkowo, tak jak w naszym przypadku, istotne źródło wzrostu przychodów stanowić będzie eksport na rynki pozaeuropejskie, gdzie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na nowoczesne technologie – mówi Anna Szyrmer, Commercial Director w AWILUX.
Wyzwania: koszty, kadry i regulacje
W 2025 roku branża stolarki otworowej stanie również przed szeregiem wyzwań. Wzrost kosztów surowców będzie jednym z kluczowych problemów wpływających na rentowność firm. Dodatkowo, dekarbonizacja procesów produkcyjnych, coraz bardziej wymagana w ramach unijnych regulacji klimatycznych, wiąże się z koniecznością wdrożenia nowych technologii, co będzie wymagało znacznych nakładów inwestycyjnych.
- Problem stanowić będzie również coraz trudniejszy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów. Powoduje to konieczność podniesienia kwalifikacji zespołów, zwłaszcza w zakresie obsługi zaawansowanych technologii i zrównoważonej produkcji – zauważa Anna Szyrmer, Commercial Director w AWILUX.
Przygotowani na przyszłość
Rok 2025 będzie okresem dynamicznych zmian i nowych wyzwań w branży stolarki otworowej. Firmy, które zainwestują w produkty innowacyjne, efektywne energetycznie oraz spersonalizowane, zyskają przewagę konkurencyjną. I choć rynek będzie musiał zmierzyć się z presją kosztową i regulacyjną, to perspektywy wzrostu w kluczowych segmentach, takich jak rozwiązania energooszczędne i technologie smart, wskazują na nadchodzącą koniunkturę.

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.