Komunikaty PR

Jaki będzie rok 2025 w branży stolarki otworowej?

2024-12-16  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Miniony rok był czasem zmagań dla branży stolarki otworowej. Poza rosnącymi kosztami surowców i działalności, na rynku widoczne było spowolnienie w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Czy nadchodzące 12 miesięcy przyniosą długo wyczekiwaną stabilizację? Jakie trendy, wyzwania i możliwości zdominują rynek w 2025 roku?

Rok 2024 upłynął pod znakiem trudności dla branży stolarki otworowej. Spadek aktywności w budownictwie kubaturowym, wywołany spowolnieniem gospodarczym i rosnącymi kosztami kredytów, ograniczone środki z KPO oraz słabsza kondycja finansowa inwestorów znacząco obciążyły rynek.

Mimo tych problemów, mijający rok dla AWILUX kończy się pomyślnie. Stabilny rozwój na rynku polskim, zarówno w segmencie inwestorskim, jak i detalicznym, w połączeniu z dywersyfikacją geograficzną, pozwolił osiągnąć firmie znaczące wyniki finansowe.

- Trzeci kwartał tego roku przyniósł firmie AWILUX jeden z najlepszych wyników. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się systemy aluminiowe, w przypadku których osiągnęliśmy najbardziej znaczący przyrost sprzedaży. Na rynku polskim obserwujemy stabilny rozwój, mimo spowolnienia w sektorze budowlanym. Dzięki ekspansji na rynki pozaeuropejskie, osiągamy wysokie przychody, mimo problemów ekonomicznych w niektórych krajach Europy. Wzrost obrotów w trzecim kwartale to wyraźny sygnał stabilizacji na przyszły rok – wskazuje Anna Szyrmer, Commercial Director w AWILUX.

Trendy i oczekiwania na nowy rok

Jak zapowiada się nadchodzący rok 2025? Będzie to okres, w którym kluczową rolę na rynku stolarki otworowej odegrają technologie smart, energooszczędność oraz zrównoważone budownictwo.  Równocześnie branża będzie musiała sprostać rosnącym wymaganiom inwestorów, którzy oczekują wysoce spersonalizowanych rozwiązań, skrócenia czasu realizacji zamówień i konsekwentnego wdrażania nowych technologii, odpowiadających na potrzeby zarówno środowiska, jak i nowoczesnego stylu życia.

- Z perspektywy globalnych trendów, rosnące ceny energii oraz nowe regulacje prawne w zakresie energooszczędności budynków będą napędzać popyt na rozwiązania premium. Produkty niespełniające wymagań dotyczących na przykład efektywności energetycznej stracą na znaczeniu, co zwiększy presję na producentach, aby dostosowywali swoje oferty do rosnących standardów  – mówi Anna Szyrmer.

Szanse: stolarka energooszczędna, technologie smart i wsparcie posprzedażowe

Na dynamikę sprzedażową w 2025 roku wpłynie również szeroka indywidualizacja projektów oraz kompleksowe, czujne i aktywne wsparcie posprzedażowe.

- To kluczowe przewagi konkurencyjne firm z segmentu premium. Indywidualne podejście pozwala dostosować produkty do specyficznych potrzeb inwestorów. Dodatkowo, tak jak w naszym przypadku, istotne źródło wzrostu przychodów stanowić będzie eksport na rynki pozaeuropejskie, gdzie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na nowoczesne technologie – mówi Anna Szyrmer, Commercial Director w AWILUX.

Wyzwania: koszty, kadry i regulacje

W 2025 roku branża stolarki otworowej stanie również przed szeregiem wyzwań. Wzrost kosztów surowców będzie jednym z kluczowych problemów wpływających na rentowność firm. Dodatkowo, dekarbonizacja procesów produkcyjnych, coraz bardziej wymagana w ramach unijnych regulacji klimatycznych, wiąże się z koniecznością wdrożenia nowych technologii, co będzie wymagało znacznych nakładów inwestycyjnych.

- Problem stanowić będzie również coraz trudniejszy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów. Powoduje to konieczność podniesienia kwalifikacji zespołów, zwłaszcza w zakresie obsługi zaawansowanych technologii i zrównoważonej produkcji – zauważa Anna Szyrmer, Commercial Director w AWILUX.

Przygotowani na przyszłość

Rok 2025 będzie okresem dynamicznych zmian i nowych wyzwań w branży stolarki otworowej. Firmy, które zainwestują w produkty innowacyjne, efektywne energetycznie oraz spersonalizowane, zyskają przewagę konkurencyjną. I choć rynek będzie musiał zmierzyć się z presją kosztową i regulacyjną, to perspektywy wzrostu w kluczowych segmentach, takich jak rozwiązania energooszczędne i technologie smart, wskazują na nadchodzącą koniunkturę. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,
Firma Obowiązkowa deratyzacja
2025-03-06 | 10:30

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.