Pogromcy jesieni
Z jednej strony czarująca feerią kolorów, z drugiej – nieprzewidywalna i smagająca chłodem, wiatrem i wilgocią. Taka już jest nasza jesień – czasem „złota polska”, a częściej – chmurna i dżdżysta. Dlatego ubrania, w których można stawić czoła jesiennym pracom na dworze, powinny odpowiadać specyficznym warunkom tej wyjątkowej pory roku. Podpowiadamy, jakie elementy garderoby sprostają temu zadaniu.
Gdy kontakt z jesienną aurą ogranicza się do krótkich podróży między domem i pracą oraz spokojnych spacerów, ubranie ma zapewniać podstawowy komfort, najczęściej obejmujący ochronę przed chłodem i wiatrem. Do tego obowiązkowa parasolka w torbie lub plecaku – i można bez obaw opuścić na chwilę ciepłe domowe pielesze.
Jeśli jednak w grę wchodzi praca na zewnątrz, czasem trwająca wiele godzin, kryteria wyboru stroju ulegają zaostrzeniu. Od prac w przydomowym ogrodzie po fachowe – instalacyjne, remontowe czy budowlane – ubranie staje się jednym z narzędzi kluczowych dla sprawnego, wygodnego i bezpiecznego wykonywania zadań. To swego rodzaju zbroja, która jednak nie ma obecnie nic wspólnego ze średniowiecznymi, blaszanymi „puszkami”, ale raczej nowoczesną, wszechstronną zbroją Iron Mana.
Kurtki i koszule hybrydowe: efektywny miks
Cenionym i stale zyskującym na popularności rozwiązaniem są kurtki i bluzy hybrydowe. Wykorzystują połączenia materiałów, które mają różną specyfikę, ale odpowiednio umiejscowione, znacząco podnoszą komfort użytkowania stroju. – Z reguły chodzi o to, by sekcja zakrywająca tors, plecy i ramiona była maksymalnie docieplona i wiatroodporna, podczas gdy dla rąk, które mają mniejszą powierzchnię i przez to traci się przez nie mniej ciepła, kluczowa jest swoboda ruchów. Stąd przód i tył takich ubrań podszywa się cienkim materiałem termicznym, a rękawy wykonuje z miękkiego i elastycznego materiału, chociażby takiego jak softshell – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z Blaklader Workwear.
Odzież hybrydowa sprawdza się najlepiej w przypadku użytkowników intensywnie wykorzystujących w pracy ręce, na przykład noszących paczki lub inne cięższe przedmioty, czy też posługujących się narzędziami wymagającymi ciągłego podnoszenia i opuszczania rąk, chociażby podczas malowania wałkiem na kiju teleskopowym.
Softshell – jesienny must have
Wśród osób pracujących na dworze szczególną popularnością w okresie jesiennym cieszą się elementy garderoby wykonane z materiału softshell. Składa się on z dwóch lub trzech warstw, zapewniających razem miękkość i komfort termiczny od wewnątrz, a na zewnątrz – odporność na wiatr i ewentualnie deszcz, połączoną z wysoką elastycznością.
– To nowoczesna propozycja wykorzystująca klasyczną zasadę ubierania się „na cebulkę”, ale w lżejszym i przez to praktyczniejszym wydaniu – zauważa Grzegorz Marcinkowski. – Przyjemny w dotyku i rozciągliwy, a jednocześnie odporny na zabrudzenia softshell może służyć przez długie lata, zapewniając komfort podczas wysiłku fizycznego, bo bardzo skutecznie odprowadza wydzielające się w trakcie pracy ciepło.
Z deszczu pod… ponczo
Ubrania wykonane z softshellu są często pokrywane warstwą hydrofobowej powłoki DWR, zapobiegającej wsiąkaniu w materiał wody. Jednak, aby być w pełni przygotowanym na pracę na zewnątrz podczas intensywniejszych jesiennych opadów, warto uzupełnić garderobę o przeciwdeszczowe ponczo. Wykonane z wiatroszczelnego i nieprzemakalnego, a jednocześnie oddychającego materiału zapewni podczas pracy ochronę przed deszczem, nie krępując ruchów. Nie zajmie też wiele miejsca w torbie lub plecaku, z którego może być sprawnie wyjęte w razie potrzeby, a następnie szybko wysuszone i schowane po ustaniu opadu.
Niezależnie więc od tego, z jakim obliczem jesieni przyjdzie zmagać się podczas prac na dworze, warto wyposażyć roboczą garderobę we wspomniane elementy ubioru. Wtedy nawet jeśli spędzony w jesiennym chłodzie czas nie będzie okraszony urokami „złotej polskiej”, z dużym prawdopodobieństwem pozostanie czasem dobrej roboty.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.