Roboty mobilne – w jakich zadaniach mogą zastąpić człowieka?
Wiele mówi się o tym, że roboty mobilne to niezastąpieni pomocnicy w realizacji procesów transportu wewnętrznego w wielu firmach. Dowiedzmy się jednak, w jakich obszarach działalności są najbardziej pomocne i w jakich konkretnych czynnościach są w stanie nas wyręczyć?
Hale produkcyjne
Hale produkcyjne to miejsca, gdzie nieustannie zachodzi potrzeba transportowania różnego rodzaju materiałów. Ze strefy zaopatrzenia na linię produkcyjną muszą trafiać komponenty lub surowce do produkcji, z kolei z linii produkcyjnej muszą być odbierane gotowe produkty lub półprodukty, które trafiają do strefy magazynowania lub wysyłki. Do tego wszystkiego dochodzi konieczność dostawy i odbioru narzędzi oraz surowców do maszyn, a także odbioru i wywozu śmieci, które powstają w procesie produkcyjnym.
We wszystkich tych czynnościach zautomatyzowane rozwiązania w postaci robotów mobilnych mogą wspomóc lub wykonać pracę człowieka.. Nie tylko są one w stanie realizować sam proces transportu ale także, we współpracy z innymi elementami systemu, mogą dokonywać załadunku i wyładunku. Jak podkreśla Olaf Dudek – Manager Działu Badań i Rozwoju Robotyki Mobilnej w firmie Etisoft Smart Solutions – „roboty mobilne to rozwiązanie, po które chętnie sięgają zwłaszcza klienci działający w branży AGD i automotive,ale także w każdej innej, gdzie mamy do czynienia z ciągłą wędrówką materiałów wewnątrz zakładu. Idzie za tym nie tylko chęć oszczędności, bo nie trzeba wówczas zatrudniać osobnego pracownika, ale także chęć zwiększenia wydajności, zmniejszenia ryzyka błędów i wypadków przy pracy.”
Magazyny i sklepy
Roboty mobilne są w stanie wyręczyć człowieka również z wielu czynnościach, które są codziennością w działalności magazynów czy sklepów. Mowa tutaj o transporcie towarów ze strefy dostaw do magazynu czy pomiędzy poszczególnymi strefami magazynu. Wspomniane urządzenia radzą sobie z przenoszeniem zarówno ładunków umieszczonych na paletach, jak i na regałach z pojemnikami, czy w koszach na kółkach. Co istotne, wyręczają także z konieczności porządkowania przestrzeni, gdyż nie tylko przenoszą towary, ale także pozostałe po nich puste palety.
„W magazynach często panują warunki, które dla pracowników są zwyczajnie trudne. Przykładem są choćby chłodnie, w których temperatura sięga nawet -20°C. Posiadamy w swojej ofercie roboty AMR tworzone od podstaw w ramach unijnego projektu LOTIS, które są doskonale przystosowane do pracy w takich okolicznościach i stanowią nieocenione wsparcie. To samo dotyczy magazynów, w których manipulowanie materiałami naraża pracownika na wypadki przy pracy, gdyż przedmioty są np. ciężkie albo mają ostre zakończenia. Roboty mobilne są wtedy idealnym rozwiązaniem” – dodaje Olaf Dudek z Etisoft Smart Solutions.
Roboty mobilne – niezastąpieni pomocnicy
Dziś klienci mogą liczyć na rozwiązania „szyte na miarę” potrzeb systemu transportu wewnętrznego w ich zakładzie. Dedykowane roboty mobilne to urządzenia dostosowane zarówno do infrastruktury konkretnego obiektu, jak i do ładunków, które będą nimi transportowane. Odpowiednia budowa, wydajność energetyczna, mobilność ruchowa, a także dodatkowe wyposażenie, np. w czujniki, to gwarancja tego, że urządzenie będzie w stanie zastąpić człowieka praktycznie we wszystkich realizowanych przez niego do tej pory zadaniach, a nawet realizować je bardziej efektywnie. Rozwiązania customowe zapewniają także bezpieczeństwo – zarówno dla przewożonych ładunków, jak i dla pracowników zakładu.

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.