Freedom Holding Corp. podwaja przychody i notuje 1,5-krotny wzrost zysku
Freedom Holding Corp. (FRHC), założyciel Freedom Finance Europe, ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał roku obrotowego 2023/2024, który zakończył się 31 grudnia 2023 roku. W okresie sprawozdawczym przychody holdingu wzrosły do 418,6 mln dolarów, co jest rezultatem dwukrotnie wyższym, biorąc pod uwagę wyniki uzyskane w tym samym kwartale poprzedniego roku wynoszące 214 mln dolarów. Taki rezultat osiągnięto przede wszystkim dzięki dynamicznej ekspansji na nowe rynki, w tym rynek polski.
Przychody netto Freedom Holding Corp. wzrosły o 53%, osiągając 96,4 mln dolarów w porównaniu do 62,9 mln dolarów uzyskanych w trzecim kwartale roku obrotowego 2022/23. Zysk na akcję (ang. Earnings per share - EPS) holdingu oparty na średniej ważonej liczbie akcji wynoszącej 58,6 mln dolarów wyniósł 1,65 dolarów wobec 1,06 dolara na koniec 2022 roku. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z wyższych dochodów z prowizji i odsetek, a także intensyfikacji działalności ubezpieczeniowej holdingu.
W związku z rozszerzeniem działalności operacyjnej oraz zwiększeniem przychodów z usług maklerskich, dochody z prowizji FRHC wzrosły o 49% do 120,2 mln dolarów. Z kolei przychody holdingu z tytułu odsetek wzrosły 2,8-krotnie do 226,4 mln dolarów, głównie za sprawą rosnącej wartości portfela akcji własnych spółki, a także wielkości udzielanych kredytów bankowych.
Warto zauważyć, że w raportowanym kwartale odnotowano wzmożoną aktywność klientów związanych z działalnością brokerską holdingu, którzy coraz chętniej finansowali własne pozycje pożyczkami z depozytem zabezpieczającym. Rozwój działalności ubezpieczeniowej FRHC spowodował wzrost przychodów z usług ubezpieczeniowych o 177% do 79 mln dolarów.
Jak można przeczytać w sprawozdaniu finansowym firmy, w trzecim kwartale roku obrotowego 2023/2024, Freedom Holding Corp. zanotował wzrost wydatków o 89% (307 mln dolarów). Spowodowane one były w dużej mierze dynamicznym rozwojem firmy oraz wzrostem kosztów finansowania krótkoterminowego poprzez transakcje typu REPO (transakcja warunkowego zakupu, ang. repurchase transaction).
Pod koniec okresu rozliczeniowego, tj. 31 grudnia 2023 r. wartość aktywów Freedom Holding Corp. zwiększyła się do 7,45 mld dolarów wobec 5,09 mld dolarów odnotowanych 31 marca 2023 r. Łączna liczba kont klientów brokerskich wzrosła z kolei do 458 000 (wobec 370 000 na dzień 31 marca 2023 r. oraz 250 000 na dzień 31 marca 2022 r.).
Tak dobre wyniki wynikają w głównej mierze z dynamicznego rozwoju i ekspansji na nowe rynki europejskiego oddziału holdingu, Freedom Finance Europe. Tylko w 2023 roku firma otworzyła swoje biura w sześciu nowych krajach, m.in. w: Holandii, Bułgarii, Austrii oraz Polsce.

Kongres Rady Podatkowej o najważniejszych wyzwaniach fiskalnych dla biznesu

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.