Komunikaty PR

Polski fintech FinGames zamierza przeznaczyć 10 mln EUR na inwestycje w gamedev

2023-03-28  |  13:00
Biuro prasowe

FinGames to polski fintech, który jest pierwszym podmiotem w Europie oferującym finansowanie revenue-based dla branży gamedev. Dotychczas spółka pozyskała 10 mln złotych, które przeznaczyła w ciągu ostatnich miesięcy na sfinansowanie kilku najlepszych polskich studiów gamedev. Łącznie tylko w tym roku FinGames planuje zainwestować co najmniej 10 mln EUR. Ambitne plany polskiego fintechu zakładają proces pozyskania kapitału od polskich i międzynarodowych funduszy venture capital, co ma rozpocząć  się w kwietniu br.

FinGames oferuje finansowanie dla studiów i zespołów, które są na zaawansowanym etapie prac nad grą. Polski FinTech oferuje kapitał dłużny na dokończenie gier oraz ich promocję w modelu spłacania, opartym o przychody - revenue-based. To, co odróżnia spółkę od klasycznych inwestorów działających na rynku to fakt, że nie obejmuje udziałów w spółce, ani nie uzyskuje dożywotniego prawa do części przychodów z całego projektu (revenue share). W zamian za udzielony kapitał, FinGames ustala jednorazową, z góry znaną i stałą opłatę (tzw. one-time flat fee). Spłata kapitału wraz z one-time flat fee jest dostosowana do przychodów generowanych przez projekt lub portfel dotychczas wydanych gier.

Dla FinGames najważniejszym działaniem jest wsparcie branży gamedev i ambitnych, obiecujących twórców gier. Firma na rodzimym rynku dostrzega duży potencjał do odkrywania niepoznanych dotąd, pełnych talentów studiów gamedev.

- Polski gamedev rośnie dwucyfrowo w każdej możliwej metryce – począwszy od wartości sprzedaży, przez liczbę wydanych gier, a skończywszy na liczbie nowych studiów. Po wielu latach rynek jest dojrzały na tyle, że możemy zaoferować dla najlepszych spółek finansowanie, które z jednej strony nie rozwadnia ich struktury udziałów i akcji, a z drugiej finansuje najbardziej perspektywiczne gry, z których zysk po spłacie naszego finansowania należy w 100% do deweloperów. Dzięki temu jesteśmy bardzo konkurencyjną alternatywą w stosunku do klasycznych form finansowania branży gier – mówi Krzysztof Caruk, CEO FinGames.

Polski fintech niezwykle sprawnie wciela swoje plany w życie i ma już za sobą kilka udzielonych finansowań o łącznej wartości prawie 6 mln PLN i kilka w trakcie. Spółka, która jako pierwsza otrzymała finansowanie to SONKA, polski producent i wydawca gier, który szerszej grupie odbiorców jest znany z wydania gry Astro Bears. Finansowanie, którego udzielił FinGames dotyczy projektu survival horroru Holstin, czyli projektu pixel art realizowanego w technologii 2XD Rendering.

- Jestem bardzo podekscytowany, że nasze pierwsze finansowanie trafiło właśnie do Sonki. Bardzo się cieszę, że możemy być częścią tak ambitnego projektu o ogromnym światowym potencjale jak Holstin. Sonka jest dokładnie takim partnerem, jakiego szukaliśmy - silny management, doświadczony zespół, sprawdzony historyczny track record, doskonała technologia i świeży pomysł. Sonka ma wszystkie te rzeczy – dodaje Krzysztof Caruk.

FinGames udzielił także finansowania takim spółkom jak: Varsav Game Studios, IRON VR i Vile Monarch. Z kolei w najbliższych planach fintechu jest fundraising i poszukanie kapitału od polskich i międzynarodowych funduszy venture capital.

- Udowodniliśmy, że nasz model działa, a nasze finansowanie na stałe wpisze się w ekosystem finansowania gamedev’u. Pozyskanie istotnego kapitału od renomowanych funduszy VC pozwoli nam z jednej strony wyjść na inne europejskie rynki, a z drugiej w pełni zdigitalizować proces obsługi obecnych i przyszłych klientów, a także zaoferować szereg wartościowych narzędzi o które proszą nas klienci. Chciałbym podkreślić, że niezależnie od powodzenia fundrasingu najlepsze polskie studia gamedev będą mogły dalej liczyć na nasze wsparcie, gdyż mamy już zabezpieczone środki na udzielanie finansowania w Polsce – podkreśla Krzysztof Caruk.

Dodatkową przewagą spółki Fingames nad klasycznymi formami finansowania jest szybkość procesu, który trwa zaledwie kilkanaście dni. Jest to świetna informacja dla studiów gamingowych, które z różnych względów na ostatnim etapie działań utraciły finansowanie lub rozszerzyły swoje plany projektowe na tyle, że początkowy budżet okazał się niewystarczający do realizacji założonych celów.

 

O FinGames:

FinGames to FinTech, którego misją jest zapewnienie prostego, transparentnego i elastycznego finansowania produkcji i marketingu gier PC & mobile. Na czele firmy FinGames stoi Krzysztof Caruk – doświadczony finansista pracujący wcześniej dla wiodących funduszy venture capital i private equity, a także jako CFO (Dyrektor Finansowy) dla różnych podmiotów prywatnych i giełdowych. FinGames w swoich ambitnych planach otrzymało finansowanie w kwocie 10 mln złotych. Zostało ono przekazana przez Bogusława Cieślaka – większościowego akcjonariusza oraz CEO firmy konsultingowej IT BPX S.A.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE Biuro prasowe
2024-12-20 | 11:00

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

8. edycja rankingu SEC Newgate: WYCENA PREZESÓW #TOP30 POLSKIEJ GIEŁDY ponownie została zdominowana przez sektor finansów i bankowości, którego przedstawiciele odpowiadają
Giełda Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
2024-12-20 | 08:20

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Łódzkie studio gier, notowane na warszawskiej giełdzie, Big Cheese Studio S.A., przedstawia plany rozwoju na 2025 rok. Ich celem jest wzmocnienie pozycji spółki na globalnym rynku
Giełda Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
2024-12-02 | 14:00

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów

Bankier.pl zajął pierwsze miejsce w dwóch kategoriach tegorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów realizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.