Komunikaty PR

Polski fintech FinGames zamierza przeznaczyć 10 mln EUR na inwestycje w gamedev

2023-03-28  |  13:00
Biuro prasowe

FinGames to polski fintech, który jest pierwszym podmiotem w Europie oferującym finansowanie revenue-based dla branży gamedev. Dotychczas spółka pozyskała 10 mln złotych, które przeznaczyła w ciągu ostatnich miesięcy na sfinansowanie kilku najlepszych polskich studiów gamedev. Łącznie tylko w tym roku FinGames planuje zainwestować co najmniej 10 mln EUR. Ambitne plany polskiego fintechu zakładają proces pozyskania kapitału od polskich i międzynarodowych funduszy venture capital, co ma rozpocząć  się w kwietniu br.

FinGames oferuje finansowanie dla studiów i zespołów, które są na zaawansowanym etapie prac nad grą. Polski FinTech oferuje kapitał dłużny na dokończenie gier oraz ich promocję w modelu spłacania, opartym o przychody - revenue-based. To, co odróżnia spółkę od klasycznych inwestorów działających na rynku to fakt, że nie obejmuje udziałów w spółce, ani nie uzyskuje dożywotniego prawa do części przychodów z całego projektu (revenue share). W zamian za udzielony kapitał, FinGames ustala jednorazową, z góry znaną i stałą opłatę (tzw. one-time flat fee). Spłata kapitału wraz z one-time flat fee jest dostosowana do przychodów generowanych przez projekt lub portfel dotychczas wydanych gier.

Dla FinGames najważniejszym działaniem jest wsparcie branży gamedev i ambitnych, obiecujących twórców gier. Firma na rodzimym rynku dostrzega duży potencjał do odkrywania niepoznanych dotąd, pełnych talentów studiów gamedev.

- Polski gamedev rośnie dwucyfrowo w każdej możliwej metryce – począwszy od wartości sprzedaży, przez liczbę wydanych gier, a skończywszy na liczbie nowych studiów. Po wielu latach rynek jest dojrzały na tyle, że możemy zaoferować dla najlepszych spółek finansowanie, które z jednej strony nie rozwadnia ich struktury udziałów i akcji, a z drugiej finansuje najbardziej perspektywiczne gry, z których zysk po spłacie naszego finansowania należy w 100% do deweloperów. Dzięki temu jesteśmy bardzo konkurencyjną alternatywą w stosunku do klasycznych form finansowania branży gier – mówi Krzysztof Caruk, CEO FinGames.

Polski fintech niezwykle sprawnie wciela swoje plany w życie i ma już za sobą kilka udzielonych finansowań o łącznej wartości prawie 6 mln PLN i kilka w trakcie. Spółka, która jako pierwsza otrzymała finansowanie to SONKA, polski producent i wydawca gier, który szerszej grupie odbiorców jest znany z wydania gry Astro Bears. Finansowanie, którego udzielił FinGames dotyczy projektu survival horroru Holstin, czyli projektu pixel art realizowanego w technologii 2XD Rendering.

- Jestem bardzo podekscytowany, że nasze pierwsze finansowanie trafiło właśnie do Sonki. Bardzo się cieszę, że możemy być częścią tak ambitnego projektu o ogromnym światowym potencjale jak Holstin. Sonka jest dokładnie takim partnerem, jakiego szukaliśmy - silny management, doświadczony zespół, sprawdzony historyczny track record, doskonała technologia i świeży pomysł. Sonka ma wszystkie te rzeczy – dodaje Krzysztof Caruk.

FinGames udzielił także finansowania takim spółkom jak: Varsav Game Studios, IRON VR i Vile Monarch. Z kolei w najbliższych planach fintechu jest fundraising i poszukanie kapitału od polskich i międzynarodowych funduszy venture capital.

- Udowodniliśmy, że nasz model działa, a nasze finansowanie na stałe wpisze się w ekosystem finansowania gamedev’u. Pozyskanie istotnego kapitału od renomowanych funduszy VC pozwoli nam z jednej strony wyjść na inne europejskie rynki, a z drugiej w pełni zdigitalizować proces obsługi obecnych i przyszłych klientów, a także zaoferować szereg wartościowych narzędzi o które proszą nas klienci. Chciałbym podkreślić, że niezależnie od powodzenia fundrasingu najlepsze polskie studia gamedev będą mogły dalej liczyć na nasze wsparcie, gdyż mamy już zabezpieczone środki na udzielanie finansowania w Polsce – podkreśla Krzysztof Caruk.

Dodatkową przewagą spółki Fingames nad klasycznymi formami finansowania jest szybkość procesu, który trwa zaledwie kilkanaście dni. Jest to świetna informacja dla studiów gamingowych, które z różnych względów na ostatnim etapie działań utraciły finansowanie lub rozszerzyły swoje plany projektowe na tyle, że początkowy budżet okazał się niewystarczający do realizacji założonych celów.

 

O FinGames:

FinGames to FinTech, którego misją jest zapewnienie prostego, transparentnego i elastycznego finansowania produkcji i marketingu gier PC & mobile. Na czele firmy FinGames stoi Krzysztof Caruk – doświadczony finansista pracujący wcześniej dla wiodących funduszy venture capital i private equity, a także jako CFO (Dyrektor Finansowy) dla różnych podmiotów prywatnych i giełdowych. FinGames w swoich ambitnych planach otrzymało finansowanie w kwocie 10 mln złotych. Zostało ono przekazana przez Bogusława Cieślaka – większościowego akcjonariusza oraz CEO firmy konsultingowej IT BPX S.A.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda THORIUM SPACE STAWIA NA EKSPANSJĘ GLOBALNĄ I GIEŁDĘ Z DM NAVIGATOR Biuro prasowe
2023-09-27 | 10:00

THORIUM SPACE STAWIA NA EKSPANSJĘ GLOBALNĄ I GIEŁDĘ Z DM NAVIGATOR

                                                       
Giełda Render Cube wprowadzi do trybu co-op kreator postaci
2023-09-20 | 09:00

Render Cube wprowadzi do trybu co-op kreator postaci

Render Cube, twórca hitu Medieval Dynasty, intensyfikuje prace nad wprowadzeniem do gry trybu kooperacji oraz związanych z nim nowości. Po lipcowych zapowiedziach nowej lokacji w grze
Giełda Jarosław Dominiak Człowiekiem Corporate Governance 2023
2023-09-19 | 07:00

Jarosław Dominiak Człowiekiem Corporate Governance 2023

Podczas XIII Konferencji Rada Nadzorcza, na parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, został ogłoszony laureat tytułu Człowiek Corporate Governance w Polsce.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres Nowej Mobilności

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Ryzyko śmierci z powodów anestezjologicznych jest dziś praktycznie zerowe. W szpitalach rośnie jednak liczba zakażeń i powikłań pooperacyjnych

Dzięki wyśrubowanym standardom wypracowywanym w ostatnich dekadach anestezjologia jest dziś jedną z najbezpieczniejszych dziedzin medycyny. Mimo to problem powikłań okołooperacyjnych narasta z powodu rosnącej liczby zakażeń szpitalnych. To zaś drastycznie pogarsza rokowania pacjentów po zabiegach operacyjnych. – Trzy obszary, w których bezpieczeństwo pacjenta i optymalizacja leczenia może być poprawiona, to właśnie zakażenia, prawidłowa farmakoterapia i prawidłowa diagnostyka obrazowa – wskazuje anestezjolog, prof. Janusz Andres. Jak podkreśla, potrzebna jest dyskusja ekspertów różnych specjalizacji, która przyczyniłaby się do rozwiązania obecnych problemów i ogólnej poprawy bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów.

Edukacja

Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży

W Polsce stopa bezrobocia pozostaje na rekordowo niskim poziomie, a zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie szybciej niż ich podaż. Dotyczy to zwłaszcza firm produkcyjnych i zawodów technicznych. Według badania Grafton Recruitment ponad połowa pracodawców z branży przemysłowej wskazała jako największe wyzwanie w tym roku pozyskanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Jedną z przyczyn, wskazywanych przez ekspertów, jest wciąż niedostatecznie często wybierane szkolnictwo zawodowe i uczelnie techniczne. Dlatego firmy chętnie angażują się we wszelkie inicjatywy, które mają promować zawody techniczne.

Prawo

Samorządy na coraz większym minusie. Pogrąża je m.in. duża niestabilność regulacyjna i rosnąca liczba zadań

Samorządy od czterech lat są zmuszone łatać coraz większe dziury w swoich budżetach. Spadek dochodów z tytułu podatku PIT, pandemia, wojna w Ukrainie i kryzys uchodźczy, inflacja i wysokie ceny energii, a na dodatek brak środków z KPO spowodowały, że obecnie trudno jest im planować jakiekolwiek większe wydatki. Sytuację pogarsza niestabilność regulacyjna i coraz większa liczba zadań przerzucanych na samorządy, co pociąga za sobą wzrost wydatków budżetowych. – Jednym z ważniejszych wyzwań w tym obszarze jest obecnie opieka społeczna – wskazuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.