Komunikaty PR

Polski fintech FinGames zamierza przeznaczyć 10 mln EUR na inwestycje w gamedev

2023-03-28  |  13:00
Biuro prasowe

FinGames to polski fintech, który jest pierwszym podmiotem w Europie oferującym finansowanie revenue-based dla branży gamedev. Dotychczas spółka pozyskała 10 mln złotych, które przeznaczyła w ciągu ostatnich miesięcy na sfinansowanie kilku najlepszych polskich studiów gamedev. Łącznie tylko w tym roku FinGames planuje zainwestować co najmniej 10 mln EUR. Ambitne plany polskiego fintechu zakładają proces pozyskania kapitału od polskich i międzynarodowych funduszy venture capital, co ma rozpocząć  się w kwietniu br.

FinGames oferuje finansowanie dla studiów i zespołów, które są na zaawansowanym etapie prac nad grą. Polski FinTech oferuje kapitał dłużny na dokończenie gier oraz ich promocję w modelu spłacania, opartym o przychody - revenue-based. To, co odróżnia spółkę od klasycznych inwestorów działających na rynku to fakt, że nie obejmuje udziałów w spółce, ani nie uzyskuje dożywotniego prawa do części przychodów z całego projektu (revenue share). W zamian za udzielony kapitał, FinGames ustala jednorazową, z góry znaną i stałą opłatę (tzw. one-time flat fee). Spłata kapitału wraz z one-time flat fee jest dostosowana do przychodów generowanych przez projekt lub portfel dotychczas wydanych gier.

Dla FinGames najważniejszym działaniem jest wsparcie branży gamedev i ambitnych, obiecujących twórców gier. Firma na rodzimym rynku dostrzega duży potencjał do odkrywania niepoznanych dotąd, pełnych talentów studiów gamedev.

- Polski gamedev rośnie dwucyfrowo w każdej możliwej metryce – począwszy od wartości sprzedaży, przez liczbę wydanych gier, a skończywszy na liczbie nowych studiów. Po wielu latach rynek jest dojrzały na tyle, że możemy zaoferować dla najlepszych spółek finansowanie, które z jednej strony nie rozwadnia ich struktury udziałów i akcji, a z drugiej finansuje najbardziej perspektywiczne gry, z których zysk po spłacie naszego finansowania należy w 100% do deweloperów. Dzięki temu jesteśmy bardzo konkurencyjną alternatywą w stosunku do klasycznych form finansowania branży gier – mówi Krzysztof Caruk, CEO FinGames.

Polski fintech niezwykle sprawnie wciela swoje plany w życie i ma już za sobą kilka udzielonych finansowań o łącznej wartości prawie 6 mln PLN i kilka w trakcie. Spółka, która jako pierwsza otrzymała finansowanie to SONKA, polski producent i wydawca gier, który szerszej grupie odbiorców jest znany z wydania gry Astro Bears. Finansowanie, którego udzielił FinGames dotyczy projektu survival horroru Holstin, czyli projektu pixel art realizowanego w technologii 2XD Rendering.

- Jestem bardzo podekscytowany, że nasze pierwsze finansowanie trafiło właśnie do Sonki. Bardzo się cieszę, że możemy być częścią tak ambitnego projektu o ogromnym światowym potencjale jak Holstin. Sonka jest dokładnie takim partnerem, jakiego szukaliśmy - silny management, doświadczony zespół, sprawdzony historyczny track record, doskonała technologia i świeży pomysł. Sonka ma wszystkie te rzeczy – dodaje Krzysztof Caruk.

FinGames udzielił także finansowania takim spółkom jak: Varsav Game Studios, IRON VR i Vile Monarch. Z kolei w najbliższych planach fintechu jest fundraising i poszukanie kapitału od polskich i międzynarodowych funduszy venture capital.

- Udowodniliśmy, że nasz model działa, a nasze finansowanie na stałe wpisze się w ekosystem finansowania gamedev’u. Pozyskanie istotnego kapitału od renomowanych funduszy VC pozwoli nam z jednej strony wyjść na inne europejskie rynki, a z drugiej w pełni zdigitalizować proces obsługi obecnych i przyszłych klientów, a także zaoferować szereg wartościowych narzędzi o które proszą nas klienci. Chciałbym podkreślić, że niezależnie od powodzenia fundrasingu najlepsze polskie studia gamedev będą mogły dalej liczyć na nasze wsparcie, gdyż mamy już zabezpieczone środki na udzielanie finansowania w Polsce – podkreśla Krzysztof Caruk.

Dodatkową przewagą spółki Fingames nad klasycznymi formami finansowania jest szybkość procesu, który trwa zaledwie kilkanaście dni. Jest to świetna informacja dla studiów gamingowych, które z różnych względów na ostatnim etapie działań utraciły finansowanie lub rozszerzyły swoje plany projektowe na tyle, że początkowy budżet okazał się niewystarczający do realizacji założonych celów.

 

O FinGames:

FinGames to FinTech, którego misją jest zapewnienie prostego, transparentnego i elastycznego finansowania produkcji i marketingu gier PC & mobile. Na czele firmy FinGames stoi Krzysztof Caruk – doświadczony finansista pracujący wcześniej dla wiodących funduszy venture capital i private equity, a także jako CFO (Dyrektor Finansowy) dla różnych podmiotów prywatnych i giełdowych. FinGames w swoich ambitnych planach otrzymało finansowanie w kwocie 10 mln złotych. Zostało ono przekazana przez Bogusława Cieślaka – większościowego akcjonariusza oraz CEO firmy konsultingowej IT BPX S.A.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023 Biuro prasowe
2024-07-10 | 12:30

Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023

Stabilność, bardzo dobre wyniki finansowe i otwarte drogi rozwoju – tak o sytuacji Grupy Kapitałowej GPW na progu zmian we władzach Giełdy Papierów Wartościowych
Giełda DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie
2024-06-05 | 10:00

DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie

DNA Medical Group - firma medyczna działająca w branży badań genetycznych, planuje debiut na rynku NewConnect. Wcześniej spółka chce pozyskać finansowanie od inwestorów na
Giełda Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?
2024-05-29 | 10:30

Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?

Spółki amerykańskie reprezentowane w indeksie S&P 500 notowały wyniki lepsze od oczekiwań; tymczasem w europejskim indeksie Stoxx 600 również jest poprawa, ale niejednorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.