Komunikaty PR

Widmo recesji wciąż widoczne na horyzoncie – podsumowanie miesiąca na rynkach św

2023-11-24  |  06:00
Biuro prasowe

Widmo recesji wciąż widoczne na horyzoncie – podsumowanie miesiąca na rynkach światowych.

Tomasz Krowicki 

W tym miesiącu utrzymała się tendencja spadkowa - nastroje rynkowe uległy dalszemu pogorszeniu, napędzanemu przez rosnące napięcia geopolityczne i rosnącą podaż długu USA. Wprawdzie doprowadziło to do wzrostu rentowności obligacji długoterminowych powyżej 5%, lecz okazało się to krótkotrwałe. 

Niemniej jednak ostatnie dwa tygodnie cechowało znaczące i gwałtowne odreagowanie notowań   większości klas aktywów, z wyjątkiem ropy. Zarówno akcje, jak i obligacje odznaczały się wyraźną tendencją wzrostową. Był to jeden z najsilniejszych tygodniowych wzrostów w obu klasach aktywów w ciągu ostatnich 20 lat. Wzrost na rynkach akcji, w połączeniu z korektą stóp procentowych na długim końcu zapadalności, w większości zrównoważyły straty poniesione w październiku. Wraz z oddalającym się ryzykiem recesji, negatywne niespodzianki, w zakresie wzrostu gospodarczego obniżyły szanse na podniesienie realnych stóp procentowych, co pomogło zarówno akcjom jak i obligacjom.

W Stanach Zjednoczonych wzrost był spowodowany niższymi rzeczywistymi stopami procentowymi, wspieranymi przez mniejszą podaż długu długoterminowego i coraz słabsze wskaźniki makroekonomiczne.

Agresywna kampania banku centralnego na rzecz podwyżek stóp procentowych przynosi owoce w postaci stóp procentowych, ponieważ rozgrzany do czerwoności rynek pracy wykazał oznaki stopniowego ochłodzenia.

Pracodawcy spowolnili tempo zatrudniania, co doprowadziło do niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do 3,9% (coi wciąż jest niskim poziomem). Najnowszy raport z rynku pracy wykazał również spowolnienie miesięcznego wzrostu płac i marginalny spadek wskaźnika aktywności zawodowej. Pomimo tych czynników, inflacja utrzymująca się powyżej celu Fed i szybki wzrost gospodarczy oznaczają, że prognozy dotyczące stóp procentowych mogą się szybko zmienić.

Niemniej jednak, gwałtowne zaostrzenie warunków finansowych osiągnęło szczyt. 

W Europie negatywne niespodzianki, jeśli chodzi o wskaźniki inflacji doprowadziły do spadku oczekiwanej przez rynek inflacji, a spready obligacji państwowych zacieśniły się. 

Obawy o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie jak dotąd nie potwierdzają się, lecz premia za ryzyko geopolityczne ryzyko zwykle szybko zanika, jeśli nie ma przełożenia na dostawy ropy naftowej.

 Prognoza na kolejne miesiące 

Oczekujemy, że solidne fundamenty sektora prywatnego w najbliższym czasie utrzymają się, nawet jeśli restrykcyjna polityka pieniężna, mająca na celu powstrzymanie inflacji, stopniowo osłabia kondycję i czas trwania tej ekspansji. Tegoroczne, lepsze niż oczekiwano, wyniki po stronie podaży w Stanach Zjednoczonych zwiększają nadzieję na miękkie lądowanie. Sprzyjające dezinflacji silne wzrosty produktywności i podaży pracy mogą pozwolić na współistnienie wzrostu zatrudnienia i niskiej inflacji. To z kolei otworzyłoby drogę do wczesnego złagodzenia polityki Fed – moim zdaniem warunku sine qua non wygenerowania trwałej ekspansji w Stanach Zjednoczonych i na świecie. 

Poza wyższymi stopami procentowymi w Stanach Zjednoczonych i konfliktem na Bliskim Wschodzie, inne krótkoterminowe przeszkody dla globalnych akcji to ryzyko zamknięcia amerykańskiego rządu oraz osłabienie gospodarcze w Chinach i Europie. Niezależnie od powyższego, choć trudno jest stwierdzić z większą dozą pewności, w jakim kierunku zmierza gospodarka, niedawne spowolnienie wzrostu zatrudnienia nie wpłynęło jeszcze na rynek pracy. 

Najnowsze odczyty nowych zamówień i zapasów, a także ogłaszane przez spółki amerykańskie wyniki finansowe potwierdzają, że zyski przedsiębiorstw znów rosną. 

Jeśli chodzi o akcje zaleca się neutralne podejście, ale nieznacznie zwiększmy naszą betę, podnosząc alokację dla dóbr konsumenckich i technologii, kosztem energii i materiałów. 

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki finansowe, z wyjątkiem materiałów i energii, były powyżej oczekiwań, a wzrost zysków i sprzedaży przekroczył poziom z ostatnich dwóch kwartałów. Niemniej jednak podtrzymuję opinię, że w perspektywie 6-12 miesięcy istnieje duże prawdopodobieństwo recesji/kryzysu.

 

Tomasz Krowicki to specjalista szwajcarskiej bankowości prywatnej, partner w firmie multi-family office/asset management VT Wealth Management AG w Zurichu, jednej z największych niezależnych firm asset management w Szwajcarii. Wcześniej pracował jako bankier inwestycyjny zajmujący się transakcjami M&A i na rynkach kapitałowych w Europie Wschodniej w firmach takich jak JPMorgan, Deutsche Bank i Barclays Bank w Londynie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE Biuro prasowe
2024-12-20 | 11:00

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

8. edycja rankingu SEC Newgate: WYCENA PREZESÓW #TOP30 POLSKIEJ GIEŁDY ponownie została zdominowana przez sektor finansów i bankowości, którego przedstawiciele odpowiadają
Giełda Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
2024-12-20 | 08:20

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Łódzkie studio gier, notowane na warszawskiej giełdzie, Big Cheese Studio S.A., przedstawia plany rozwoju na 2025 rok. Ich celem jest wzmocnienie pozycji spółki na globalnym rynku
Giełda Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
2024-12-02 | 14:00

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów

Bankier.pl zajął pierwsze miejsce w dwóch kategoriach tegorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów realizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.