Komunikaty PR

Gmina Miedźno zrealizuje największą w Polsce inwestycję oświetleniową w PPP

2021-01-14  |  13:00
Biuro prasowe

Umowę na budowę oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Miedźno w systemie "zaprojektuj i wybuduj" w formule partnerstwa publiczno-prywatnego podpisali: Piotr Derejczyk, wójt Gminy Miedźno (z prawej), oraz Maciej Kopański, członek zarządu spółki IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund.

 


14 stycznia br. gmina Miedźno i spółka IZIM podpisały umowę na unowocześnienie oraz znaczną rozbudowę infrastruktury oświetleniowej. W wyniku zawartego kontraktu w ciągu dwóch lat na terenie gminy Miedźno powstanie blisko 1900 opraw LED. Oświetlą one 74 km dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wartość zamówienia wynosi prawie 22,4 mln zł. Tym samym jest to największa samorządowa inwestycja w Polsce w obszarze oświetlenia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Umowa pomiędzy gminą Miedźno a należącą do funduszu BaltCap spółką IZIM obejmuje budowę nowych oraz wymianę wszystkich istniejących i nieefektywnych energetycznie punktów oświetlenia. W ramach zamówienia IZIM będzie odpowiadać za cały projekt, finansowanie, a także eksploatację i utrzymanie oświetlenia przez osiem lat od momentu zakończenia robót budowlanych. Ponadto w ramach wykonywanych prac 13 budynków gminnych zostanie połączonych światłowodem. 

Nowoczesna infrastruktura pokryje nie tylko Miedźno, ale i pozostałe miejscowości należące do gminy. Energooszczędne oświetlenie zostanie zainstalowane również m.in. w Borowej, Władysławowie, Izbiskach, Kołaczkowicach, Mokrej, Ostrowach nad Okszą czy Wapienniku, w tym przy wszystkich głównych drogach na terenie jednostki samorządowej. 

– Realizowany we współpracy z IZIM projekt jest dla naszej gminy z pewnością jedną w ważniejszych inwestycji ostatnich lat. W ciągu dwóch lat liczba punktów oświetlenia wzrośnie niemal trzykrotnie. Kluczowe jest dla nas to, że nowoczesne oświetlenie pokryje całą gminną infrastrukturę drogową, co pozytywnie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale również jakość życia mieszkańców. Drugim istotnym elementem jest energooszczędność wynikająca z zastosowania opraw LED. Dzięki temu nasza gmina nie będzie ponosić wyższych kosztów zużycia energii w porównaniu z obecnym, mimo tak znacznej rozbudowy infrastruktury. Jest to więc istotna inwestycja także pod kątem dbania o środowisko naturalne – powiedział Piotr Derejczyk, wójt Gminy Miedźno– Chciałbym również zwrócić uwagę, że tak szybkie wykonanie tak dużej inwestycji okazało się możliwe jedynie w formule PPP. Gdybyśmy chcieli realizować ją w sposób tradycyjny – finansując ją środkami własnymi i kredytem – nie byłoby to możliwe. To niewątpliwa dla nas korzyść – dodał wójt.

– Spółka IZIM i fundusz BaltCap mają coraz bogatsze doświadczenie w realizacji inwestycji publicznych w Polsce. Realizacja tak dużego projektu w obszarze oświetlenia ulicznego jest potwierdzeniem, że IZIM oferuje rozwiązania dla różnego rodzaju jednostek samorządu oraz jest wyrazem uznania dla naszych dotychczasowych dokonań, również w formule PPP. Dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem. Projekt w gminie Miedźno pozwoli nam pokazać pełnię potencjału i umiejętności naszego zespołu. Nasze doświadczenie oraz współpraca z wiodącymi dostawcami pozwolą nam spełnić wymagania i oczekiwania mieszańców gminy – dodał Maciej Kopański, członek zarządu IZIM i dyrektor inwestycyjny Baltcap Infrastructure Fund.

– Inwestycja w gminie Miedźno jest doskonałym przykładem jak formuła partnerstwa publiczno-prywatnego może efektywnie służyć zarówno zaspakajaniu potrzeb mieszkańców, realizacji celów polityki publicznej oraz rozwijaniu działalności biznesowej. Wrażenie z pewnością robi skala projektu – to bez wątpienia największa obecnie tego typu inwestycja w kraju. Szczerze liczę, że Miedźno będzie stanowić przykład i zachętę dla kolejnych jednostek samorządu terytorialnego oraz firm do dalszego rozwijania współpracy w formule PPP. Przykład Miedźna pokazuje, że jest to idealne rozwiązanie również dla mniejszych gmin czy miejscowości. To jest platforma dająca obopólne, namacalne i trwałe korzyści – skomentował mecenas Rafał Cieślak, który kierował zespołem doradców Gminy przy zawieraniu kontraktu.

 


Gmina Miedźno usytuowana jest na Wyżynie Wieluńskiej, w północnej części województwa śląskiego. Jedną z głównych atrakcji wypoczynkowych okolicy jest zbiornik wodny w Ostrowach nad Okszą przyciągający turystów z całego regionu. Gmina Miedźno zajmuje powierzchnię 113,17 km2. Zamieszkuje ją około 7,5 tys. osób.

IZIM jest wyspecjalizowanym podmiotem, należącym do funduszu BaltCap Infrastructure Fund, który pomaga samorządom i innym jednostkom sektora publicznego przygotować, sfinansować i zrealizować złożone zadania inwestycyjne związane z infrastrukturą publiczną, w szczególności w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

BaltCap jest wiodącym inwestorem private equity w krajach bałtyckich. Działa w regionie od 1995 r., gdzie dokonał ponad 70 inwestycji. Wśród jego udziałowców są Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz wiodące skandynawskie fundusze emerytalne. Posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów PPP w regionie bałtyckim.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Samorządy Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią? Biuro prasowe
2024-04-04 | 08:00

Miliardowy problem samorządów. Czy wybory coś zmienią?

Rosnące długi wobec samorządów stają się coraz większym problemem. Ich skutkiem jest zwiększanie deficytu budżetowego i w efekcie ograniczenie możliwości inwestycyjnych gmin.
Samorządy Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd
2024-04-02 | 10:00

Gwiazdy, influencerzy oraz eksperci mówią jednym głosem: Sama Wybierz Samorząd

Kobiety już raz osiągnęły duży sukces. Pokazały, jaką mają moc – tłumnie poszły głosować w wyborach 15 października, podnosząc znacznie ogólną frekwencję. To wciąż
Samorządy Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum
2024-03-13 | 13:10

Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.