Komunikaty PR

Godne traktowanie w miejscu pracy i bezpieczeństwo danych to prawo człowieka

2021-05-31  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania press ( 0.02 MB )

Do podstawowych praw człowieka zalicza się, przede wszystkim poszanowanie prywatności, godności, wolności i równości, ale także zapewnienie bezpiecznej przestrzeni do działania czy pracy – nie tylko w kontekście fizycznego dobra jednostki, ale także wszelkich danych z nią powiązanych.

Bezpieczeństwo jednostki i danych osobowych

Postęp technologiczny znacznie zwiększył potrzebę ochrony prywatności ludzi oraz stworzył konieczność zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przy zarządzaniu ich danymi. Powszechność dostępu do Internetu i przyspieszenie procesu digitalizacji spowodowało, że wiele informacji o nas jest narażonych na dostanie się w niepowołane ręce. Ponad połowa Polaków (55%) obawia się kradzieży tożsamości lub wrażliwych danych[1], a w związku z tym, coraz częściej zwracamy uwagę na nasze bezpieczeństwo w sieci i urządzeń, z których na co dzień korzystamy. Przy aktualnych sposobach, wykorzystywanych do kradzieży danych, niewystarczające jest oryginalne, skomplikowane hasło – niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie w postaci systemów. Budowa systemów ochronnych i dbanie o prywatność pracowników to jedno, ale prawa człowieka to znacznie więcej – to przede wszystkim odpowiedni poziom życia i godziwe traktowanie, również w miejscu pracy.

Responsible Business Alliance to największa na świecie koalicja branżowa poświęcona Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) w globalnych łańcuchach dostaw, co stanowi poważne zobowiązanie i świadczy o odpowiedzialnym podejściu do tematu. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w zestawieniu z tak krytycznymi danymi, jak te z raportu „The Workforce View in Europe 2018”, mówiącymi, że aż 34% pracowników kiedykolwiek doświadczyło dyskryminacji w miejscu pracy.

Z perspektywy firmy Poly, bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem w każdym z ich produktów, dlatego spełniają najwyższe standardy, które umożliwiają zapewnienie odpowiedniej ochrony danym wrażliwym” – komentuje Jakub Abramczyk Sales Director Eastern Europe w Poly. „Poly, podejmując konkretne działania i współpracując m.in. z Responsible Business Alliance (RBA), dostosowuje swoje podejście dotyczące jak najlepszych praktyk i wykorzystania ich narzędzi w celu zapewnienia wysokich standardów współpracy, jednocześnie dbając o warunki pracowników na każdej płaszczyźnie bez względu na ich stanowisko” – dodaje ekspert Poly.

Eliminacja wszelkich form współczesnego niewolnictwa

Wykluczenie czy wykorzystywanie pracowników przyjmuje obecnie wiele różnych form, a zawiera się w tym także współczesne niewolnictwo, które rozumiane jest jako przymuszanie do pracy w niegodziwych warunkach, za nieuczciwie niskie wynagrodzenie. W roli współczesnych niewolników występują również emigranci z krajów tzw. „trzeciego świata” – często dotkniętych klęskami żywiołowymi czy wojną, którzy pracują ciężko za wynagrodzenie ledwo wystarczające na przeżycie, bez zapewnienia jakiejkolwiek ochrony prawnej czy medycznej[2].

„Przeciwstawiając się takim metodom, Poly działa według zobowiązań opisanych w Kodeksie Postępowania SCOC[3], odpowiedzialnego za zagadnienia społeczne, środowiskowe i etyczne, wyznaczone dla branży oraz jej dostawców. SCOC zawiera zasady o równości, uczciwości i wolności oraz wyraźnie zabrania stosowania jakichkolwiek form współczesnego niewolnictwa. Uważamy, że odpowiedzialne podejście do praw człowieka przez pracodawców jest ich obowiązkiem, a wolność, równość i godność człowieka są jego fundamentalnymi prawami, bez względu na to skąd pochodzi” – komentuje Jakub Abramczyk Sales Director Eastern Europe w Poly.

Odpowiedzialne pozyskiwanie materiałów i minerałów

Kolejnym, nie mniej ważnym czynnikiem, świadczącym o dobrych praktykach firm jest branie pełnej odpowiedzialności za pochodzenie materiałów niezbędnych do produkcji urządzeń. Głównym założeniem jest to, aby wszyscy dostawcy oferowali części i minerały z regionów, które nie są narażone na konflikty. Oznacza to, że dostarczane produkty nie mogą zawierać metali pochodzących z obszarów lub kopalni, które są bezpośrednio lub pośrednio finansowane przez ugrupowania zbrojne, poważnie działające na szkodę praw człowieka lub przynoszące im korzyści nadużycia, np. w Demokratycznej Republice Konga lub krajach sąsiednich. W tym celu powstała Inicjatywa ds. odpowiedzialnego gospodarowania minerałami (Responsible Minerals Initiative, RMI), która pomaga zweryfikować, które huty i rafinerie dysponują systemami odpowiedzialnego pozyskiwania minerałów, zgodnymi z aktualnymi światowymi standardami.

Odpowiedzialne podejście do zrównoważonego rozwoju biznesu oraz przestrzeganie praw człowieka nie mogą być dłużej tylko pustym frazesem – muszą iść za tym zdecydowane działania pracodawców. Przełomowy rok 2020 ukazał nam, że nie możemy już jako społeczeństwo „zamiatać problemów pod dywan”, a musimy podjąć konkretne działania. Edukacja pracowników w obszarze ich praw jest pierwszym krokiem, który może zbliżyć nas do budowania lepszego świata, gdy dodamy do tego przemyślane i zrównoważone działania firmy na wielu obszarach, możemy poprawić sytuacje wielu istnień na świecie.


[1]https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C688842%2Cbadanie-ponad-polowa-polakow-obawia-sie-kradziezy-tozsamosci.html

[2]https://hrpolska.pl/hr/czytelnia/wspolczesne-niewolnictwo-zmora-xxi-wieku

[3]https://www.microsoft.com/en-us/procurement/supplier-conduct.aspx?activetab=pivot%3aprimaryr7

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej Biuro prasowe
2025-07-08 | 06:00

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

W dobie rosnących wymagań jakościowych w przemyśle lotniczym, szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100 staje się nie tylko atutem, ale wręcz
Praca Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji
2025-06-23 | 09:40

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Rynek pracy w Polsce nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb gospodarki, społeczeństwa oraz kierunków rozwoju technologicznego. Choć
Praca Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
2025-06-20 | 11:00

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

Szanowni Państwo, jako Związek Przedsiębiorców i Pracodawców razem z Panią Posłanką Izabelą Bodnar zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc

Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.

Prawo

ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.

Konsument

Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.