Komunikaty PR

3 kroki do skutecznej transformacji cyfrowej przedsiębiorstw budowlanych

2022-10-19  |  01:00
Biuro prasowe

Sektor budowlany w Polsce wykorzystuje wiele innowacyjnych technologii. Jedną z najbardziej obiecujących jest BIM (Building Information Modeling). Z danych opublikowanych przez Industry ARC wynika, że europejski rynek BIM w 2023 roku osiągnie wartość prawie 2,5 mld dolarów1. Wiele przedsiębiorstw widzi szansę w wykorzystaniu tej technologii do uzyskania przewagi konkurencyjnej i już rozpoczyna wdrażanie platform cyfrowych. Na co należy zwrócić uwagę, aby przyspieszyć proces transformacji i osiągnąć wyższą wydajność?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje docelowy termin obowiązku stosowania BIM we wszystkich inwestycjach publicznych na 2030 rok2. W Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązek ten został wprowadzony jako pierwszy, ponad 70% inwestycji budowlanych prowadzonych jest zgodnie z metodyką BIM. Efektem jest optymalizacja kosztów, lepsza kontrola procesu inwestycyjnego, skrócony czas realizacji inwestycji oraz możliwość szybszego wdrażania założeń zrównoważonego rozwoju.

– W Polsce przedsiębiorstwa nadal w większości korzystają z rozproszonych narzędzi cyfrowych osadzonych w tzw. silosach. Prowadzi to do namnażania się błędów komunikacyjnych, problemów wynikających z wymiany danych zapisanych w różnych formatach, a nawet dublowania zlecanych prac. Nowoczesna platforma MTWO łączy wszystkie procesy związane z prowadzeniem budowy i umożliwia zarządowi podejmowanie decyzji strategicznych opartych na danych rzeczywistych. Usystematyzowanie połączeń pomiędzy działami przedsiębiorstwa, wykorzystanie jakościowych danych oraz precyzyjne raportowanie to kluczowe zmiany niezbędne w obecnej metodologii pracy – podkreśla Remigiusz Pyszka, MTWO Business Development Director w SoftwareONE.

W sytuacji niepewności rynkowej i obaw dotyczących pozyskiwania kolejnych realizacji warto zwrócić uwagę na alternatywne możliwości budowania przewagi rynkowej. Istotne są dokładne wyceny, sprawne zarządzanie zasobami i czasem, wykorzystanie nowych technologii przetwarzania danych pozwalające na budowanie cyfrowych bliźniaków oraz właściwe zarządzanie ryzykiem. Wprowadzanie danych wyłącznie do arkuszy kalkulacyjnych prowadzi do zamrożenia komunikacji, rozmycia odpowiedzialności i poświęcania zbyt dużej ilości czasu na przygotowywanie raportów.

 

Krok 1. Zaangażowanie kierownictwa

Praca w zintegrowanym środowisku jest naturalną konsekwencją transformacji cyfrowej. Wraz z rozwojem technologii narzędzia chmurowe wypierają tradycyjne rozwiązania, a praca na budowie z telefonem, czy tabletem nikogo już nie dziwi.

Rozpoczęcie procesu cyfryzacji zaczyna się na górze, ale do jego przeprowadzenia niezbędne jest zaangażowanie wszystkich pracowników. Transformacja, choć początkowo będzie wymagała inwestycji, pozwoli na trwałe oszczędności i zwiększenie jakości pracy. W skutecznym zarządzaniu zmianą pomocna jest kooperacja z doświadczonym zespołem wdrożeniowym, który zminimalizuje potencjalne komplikacje – dodaje Remigiusz Pyszka MTWO Business Development Director w SoftwareONE.

Krok 2. Zaplanowanie wdrożenia

Platformy cyfrowe nie są rozwiązaniem „z pudełka”. Wdrażanie platformy MTWO związane jest z weryfikacją przepływów pracy oraz reorganizacją i ulepszaniem procedur postępowania, a to wymaga zaangażowania zarówno kierownictwa, jak i końcowych użytkowników włączonych w proces cyfryzacji. Celem procesu wdrażania rozwiązań cyfrowych jest pełna integracja wszystkich pracowników i działów funkcjonalnych przedsiębiorstwa. Efekt synergii następuje poprzez zwiększenie liczby zadań realizowanych wewnątrz zintegrowanej platformy. Wtedy korzyści w postaci zwiększenia wydajności pracy i uzyskiwania lepszych wyników finansowych są bardziej widoczne.

Krok 3. Uruchamianie kolejnych funkcjonalności

Rośnie znaczenie zrównoważonego rozwoju i kalkulacji kosztów związanych z emisją gazów oraz wykorzystywaniem surowców naturalnych. Trend zielonego budownictwa wyznaczany przez certyfikaty LEED i BREAAM wymaga posiadania konkretnych funkcjonalności i adaptacji rozwiązań do zmieniających się potrzeb sektora budowlanego. Platforma MTWO, która rozwija się wraz ze zmieniającym się otoczeniem przedsiębiorstwa, jest kluczem do adaptacji i podejmowania się coraz bardziej zaawansowanych projektów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku Biuro prasowe
2025-06-30 | 10:00

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Kończy się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Warszawa weszła w tę rolę z ambitnymi deklaracjami dotyczącymi przede wszystkim bezpieczeństwa, rozwoju
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.