Komunikaty PR

50 proc. transakcji sprzedaży kredytowej B2B w Azji jest opóźnionych

2021-06-16  |  13:05
Kontakt
Angelika Szpręgiel
Havas PR Warsaw

ul. Dziekońskiego 1
00-728 Warszawa
angelika.szpregiel|havas.com| |angelika.szpregiel|havas.com
+48 502 552 334
havaspr.pl

Według wyników najnowszej edycji Barometru Praktyk Płatniczych Atradius dla Azji, 50 proc. transakcji sprzedaży na kredyt B2B w regionie jest opóźnionych. Wiele firm biorących udział w ankiecie odczuwa skutki ogólnoświatowej recesji pandemicznej. Około 40 proc. respondentów badania negatywnie ocenia perspektywy dotyczące ich wskaźnika DSO, mierzącego średnią liczbę dni, w których należności pozostają nieuregulowane, zanim zostaną ściągnięte, a 25 proc. wyraża zaniepokojenie poziomem płynności w związku z trwającą w Azji pandemią. Chiny są ważnym partnerem biznesowym Polski. W 2020 roku, pomimo trwającej pandemii, wartość importu z Chin do Polski wzrosła o 15,7 proc. w ujęciu rok do roku do poziomu 145,5 mld zł. Oznacza to, że Chiny są drugim najważniejszym partnerem handlowym naszego kraju (w imporcie).

 

40 proc. ankietowanych dostawców w Azji odnotowało wzrost opóźnień w płatnościach od swoich klientów B2B w ciągu ostatniego roku. Oczywiście, w tak rozległym i zróżnicowanym regionie, jak azjatycki, występują indywidualne różnice pomiędzy badanymi rynkami. 48 proc. respondentów (najwyższy odsetek w Indonezji –  60 proc.) przyznało, że musiało podjąć działania naprawcze, aby zmniejszyć wpływ nieuregulowanych płatności na działalność ich firm. Obejmowały one opóźnienia w płatnościach na rzecz własnych dostawców (wśród 40 proc. respondentów, z czego najwięcej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – 47 proc.). 31 proc. badanych (37 proc. w Hongkongu) musiało skorzystać z dodatkowego finansowania zewnętrznego, aby spłacić własnych wierzycieli. To może wyjaśniać, dlaczego 25 proc. ankietowanych przedsiębiorstw w Azji (najwięcej w Singapurze – 32 proc.) wyraża obawy o utrzymanie odpowiedniego przepływu środków pieniężnych w nadchodzących miesiącach.

 

Jednak tegoroczne wyniki badania podkreślają również, że nastroje przedsiębiorców w całym regionie są przeważnie optymistyczne. Wynika to z ogólnego oczekiwania na ożywienie gospodarek krajowych, co z kolei zależy od tempa szczepień w poszczególnych krajach w celu zażegnania kryzysu związanego z pandemią.

 

Jak wyjaśnia Andreas Tesch, Chief Market Officer w firmie Atradius: – Coroczne badanie Barometr Praktyk Płatniczych weryfikuje nastroje na rynkach na całym świecie. Tendencje takie jak wzrost DSO, w ujęciu rok do roku mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym dla branży znajdującej się w trudnej sytuacji. Mimo że gospodarka światowa wydaje się być przygotowana na odbicie w 2021 roku, nadal istnieją poważne zagrożenia. Niedawny nawrót przypadków COVID-19 w wielu częściach Azji może stanowić jedno z nich, zwłaszcza dla krótkoterminowego ożywienia gospodarczego w tym rejonie. Dlatego przewidywanie przyszłego rozwoju sytuacji biznesowej i handlowej w głównych gospodarkach regionu jest nadal dość trudne. Istnieją jednak pewne jasne punkty, które pozwalają nam wnioskować, że nadchodzące miesiące mogą być lepsze.

 

Eric den Boogert, Dyrektor Zarządzający Atradius na Azję, dodaje: – Ogólne optymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców oraz przewidywania dotyczące zwiększonego wykorzystania kredytów handlowych świadczą o dużym zaufaniu wobec większości rządów oraz ich zdolności do zminimalizowania wpływu kryzysu pandemicznego na gospodarkę. Nie spodziewamy się jednak szybkiego powrotu do wcześniejszych trendów, a obawy respondentów dotyczące dalszego pogarszania się DSO pozostają aktualne. Procesy zarządzania kredytami w przedsiębiorstwach zostaną wystawione na próbę, a te firmy, które zaadaptują holistyczne i elastyczne podejście do zarządzania kredytami, będą w najlepszej pozycji, by przetrwać ten niepewny czas.

 

Barometr Praktyk Płatniczych Atradius 2021 dla Azji został przeprowadzony w drugim kwartale 2021 roku, dokładnie rok po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła COVID-19 globalną pandemią. Badane rynki: Chiny, Hongkong, Indie, Indonezja, Singapur, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pełny raport znajduje się na stronie internetowej Atradius pod adresem https://group.atradius.com (sekcja Publikacje).

 

 

Atradius Credito y Caucion S.A. de Seguros y Reaseguros Spółka Akcyjna jest częścią jednej z największych na świecie grup oferujących ubezpieczenia należności handlowych oraz usługi zarządzania wierzytelnościami. Międzynarodowe początki Atradius sięgają roku 1925, kiedy to w Holandii powstała firma Nederlansche Credietverzekering Maatchappij (NCM). Obecna struktura firmy jest wynikiem połączenia w 2001 r. struktur NCM i niemieckiego Gerling Credit, które w 2008 r. zostały wzbogacone o kompetencje hiszpańskiego ubezpieczyciela Credito y Caucion. Obecnie Grupa posiada ok. 26 proc. udział w światowym rynku ubezpieczeń kredytu kupieckiego. Jej działalność prowadzona jest w 160 biurach zlokalizowanych w 50 krajach na całym świecie. Atradius zatrudnia obecnie ponad 3,3 tys. osób, generując przychody na poziomie ponad 2 mld euro. Oprócz ubezpieczenia należności, firma oferuje również usługi związane z międzynarodową windykacją, które świadczy za pośrednictwem spółki Atradius Collections.

 

W Polsce Atradius obecny jest od 2004 roku. Firma działa w zakresie ubezpieczenia wierzytelności handlowych klientów korporacyjnych oraz, poprzez Atradius Collections, windykacji. Obecnie firma posiada cztery biura na terenie kraju (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Jeleniej Górze) oraz wyodrębniony Departament Obsługi klienta z opiekunem dedykowanym dla każdego klienta. Od 2009 roku polski oddział Atradius jest odpowiedzialny za koordynację międzynarodowych programów globalnych w Europie Wschodniej.

 

Firma Atradius oferuje ubezpieczenia kredytu kupieckiego w nowy, innowacyjny sposób - taki, który staje się rozsądną inwestycją, umożliwiającą zwiększenie przychodów, jak również poprawę płynności finansowej oraz wyników przedsiębiorstw i zapewnienie im trwałego, bezpiecznego rozwoju. Obecnie firma oferuje trzy główne produkty ubezpieczeniowe. Polisa Modułowa to produkt umożliwiający zbudowanie indywidualnie dopasowanego ubezpieczenia należności, w kompleksowy sposób zapewniającego ochronę ubezpieczeniową związaną z ryzykiem braku płatności. Ubezpieczenie to przeznaczone jest głównie dla firm mających siedzibę w Polsce. Polisa Globalna natomiast to elastyczne rozwiązanie, dostosowane do specyficznych potrzeb klientów posiadających i rozwijających oddziały w wielu krajach. Ponadto, w swojej ofercie Atradius posiada specjalistyczne ubezpieczenia pojedynczych kontraktów i ryzyk politycznych (Special Products).

 

Dzięki szerokiej sieci oddziałów na kluczowych rynkach, Atradius ma możliwość kompleksowego zapewnienia ochrony finansowej eksportu polskich klientów i oceny ich dłużników z pomocą specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie dotyczące konkretnego rynku, otoczenia prawnego i zachowania kontrahentów za granicą. Co więcej, obsługa polis Atradius odbywa się poprzez jedną, globalną platformę internetową – Atrium umożliwiającą natychmiastowe przekazanie zleceń ochrony wierzytelności w dowolnym kraju dłużnika, w którym firma prowadzi działalność.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Grupy - www.atradius.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Havas PR Warsaw
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.