Komunikaty PR

7 lat - aż czy tylko do realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju?

2023-09-29  |  13:30
Biuro prasowe

17 spikerów i spikerek dyskutowało o tym, jak przyspieszyć realizację zobowiązań Agendy 2030 z okazji Światowego Dnia Działania, który od 7 lat w Polsce organizuje Kampania 17 Celów. Eksperci zastanawiali się, co zrobić, aby biznes był w stanie stawić czoła wyzwaniom i efektywnie realizować cele zrównoważonego rozwoju, jak może w tym pomagać świat nauki oraz konsumenci. Na świecie i w Polsce nie brakuje dobrych praktyk i inspiracji, jednak wciąż nie są one powszechnie stosowane, a postęp w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju jest zbyt wolny, zwłaszcza w obszarach, które wymagają trudnych i strategicznych decyzji. Ważnym wyzwaniem pozostaje cel 12 „Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja”. Szansy na zmianę należy upatrywać w edukacji, partnerstwach oraz szukaniu wspólnych rozwiązań branżowych i systemowych, zmierzających do efektywnego zużycia energii, gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), a także skutecznej edukacji konsumentów.

 

AGENDA 2030 – GDZIE JESTEŚMY

Tylko 12% planowanych rezultatów Celów Zrównoważonego Rozwoju jest na dobrej drodze, aby globalnie spełnić zobowiązania Agendy 2030. Polska wg globalnego Indeksu SDG awansowała na 9. pozycję wśród 166 państw poddanych ocenie z wynikiem 81,8% realizacji celów, która przewyższa średnią dla regionu krajów OECD – 77,8%[1]. Dla porównania w pierwszym raporcie Polska zajmowała 38. miejsce (na 148 krajów), realizując Agendę 2030 na poziomie niespełna 70%. W najnowszym zestawieniu nasz kraj osiągnął najlepsze wyniki w zakresie wyeliminowania ubóstwa (SDG 1), czystej wody i warunków sanitarnych (SDG 6), innowacyjności, przemysłu i infrastruktury (SDG 9) oraz partnerstwa na rzecz celów (SDG 17). Jednak 30% zadań pogorszyło stopień realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Najgorzej wypadamy z działaniem w ramach celu 12 „Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja”[2].

– Wiele firm jest gotowych i widzą sens wdrażania celów zrównoważonego rozwoju. Mamy też w Polsce wiele ciekawych rozwiązań, ale są one wciąż stosowane na małą skalę. Dlatego też trzeba lepiej zadbać o przepływ informacji i zapewnić odpowiednie, praktyczne narzędzia. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które jest patronem Kampanii 17 Celów, podkreśliło konieczność zejścia realizacji Agendy 2030 na poziom regionów i miast. Należy szukać pomysłów adekwatnych, brać pod uwagę różnice regionalne i budować lokalne koalicje, oferujące najlepsze rozwiązania dla społeczności – mówi Małgorzata Greszta z CSR Consulting, która była organizatorem konferencji z okazji Światowego Dnia Działania.

 

CO MOŻE ZROBIĆ BIZNES I JAK MOŻE POMÓC W TYM ŚWIAT NAUKI - KIERUNEK GOZ

Brakuje systemowych i konkretnych rozwiązań, by realizować koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Duży krok w tym kierunku to dyskusja o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Zwiększenie recyklingu jest już priorytetem Unii Europejskiej, ale musimy szerzej wdrażać koncepcję „reuse”, czyli ponowne użycie, uwzględniać ekoprojektowanie, mierzyć ślad środowiskowy i społeczny w całym cyklu życia produktu – wskazywali eksperci. Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista z Krajowej Izby Gospodarczej podkreślił, że musimy zejść z poziomu celów na zadania i wskaźniki, bo świadomość potrzeby działania już jest, brakuje jednak konkretnych rozwiązań i narzędzi.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że biznes i świat nauki wspólnie powinny proponować bardziej ambitne strategie i wzajemnie współpracować na większą skalę. Potrzebna jest tu aktywna, bieżąca, dwustronna komunikacja. Naukowcy już tworzą interesujące propozycje, prowadzą badania, organizują konferencje, jednakże treści te rzadko trafiają do biznesu. Świat nauki powinien propagować nowe rozwiązania tak, żeby były widoczne dla biznesu. Z kolei naukowcy mogą korzystać z wiedzy praktycznej przedsiębiorców i poszukiwać dla nich najwłaściwszych rozwiązań.

Istotną rolę w tym zakresie powinny pełnić także szkoły wyższe. Na uczelniach, takich jak Wyższa Szkoła Handlowa, która była partnerem konferencji, spoczywa w sferze edukacji szczególna odpowiedzialność, jednak właściwe rozwiązania muszą być wprowadzane szerzej, m.in. także w architekturze czy rolnictwie.

W rozmowach wybrzmiała również konieczność zadbania o odpowiednie regulacje i zachętę systemową.

 

ODPOWIEDZIALNY KONSUMENT – POTRZEBA ZMIAN NA SZEROKĄ SKALĘ

Do osiągnięcia wyznaczonych celów mamy czas do 2030 roku. Aby sprostać temu wyzwaniu konieczna jest mobilizacja każdego, zarówno na poziomie jednostki, społeczeństwa, organizacji, przedsiębiorstwa, jak i samorządu czy kraju. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają postawy konsumenckie, bo to nasze codzienne wybory mają wpływ na świat i zrównoważony rozwój.

– Często własne działania oceniane jako widoczne zaangażowanie pozostają w sferze deklaracji, podczas gdy aktywność innych postrzegana jest bardzo krytycznie. Dlatego chcielibyśmy popularyzować pojęcie rozszerzonej odpowiedzialności konsumenta, czyli tego, jaki wpływ mają nasze wybory na świat i zrównoważony rozwój. W tej sferze działają już biznes, organizacje pozarządowe, naukowcy i władze lokalne. Wciąż jednak potrzebujemy dobrych akcji edukacyjnych i mechanizmów, które będą skłaniać do zmiany modeli konsumpcji i jasnego uświadomienia sobie, że musimy konsumować po prostu mniej – dodaje Małgorzata Greszta.

 

WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD

UNITE TO ACT (WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD) to główne hasło tegorocznych globalnych obchodów Tygodnia (18-22 września). Zachęca do tego, by działać razem, w całej naszej różnorodności, aby dać ludzkości i naszej planecie piękną, zrównoważoną przyszłość.

Dlatego w Światowym Dniu Działania udostępniono zestaw narzędzi do realizacji Agendy 2030 – 17 inspiracji.

– Cele Zrównoważonego Rozwoju dotyczą każdego z nas. Jednak, aby zaangażować się w ich realizację, potrzebujemy przede wszystkim konkretnej wiedzy oraz przykładów inicjatyw – tym właśnie zajmujemy się w „Kampanii 17 celów” dla biznesu i kampanii edukacyjnej „Dobre Cele” dla społeczeństwa. Prezentujemy wyzwania, proponujemy działania i inspirujemy do wprowadzania ich w życie. Agenda 2030 to zadania dla każdego z nas. W naszym codziennym życiu możemy dokonać małych zmian w różnych sferach, od środowiskowych po społeczne oraz zachęcać do nich innych. Światowy Tydzień Działania za nami, ale działajmy na rzecz Agendy 20230 przez cały rok, liczy się tu i teraz – zachęca Greszta.

 

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

Inspiracji szukaj na:

§  https://kampania17celow.pl/baza-wiedzy/

§  https://kampania17celow.pl/zaangazuj-sie/

§  https://dobrecele.pl/baza-materialow/

 

Więcej informacji

§  Kampania 17 Celów na LinkedIn (tu dostępna będzie transmisja na żywo wydarzenia): https://linkedin.com/showcase/kampania-17-celów

§  Kampania 17 Celów na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057493087511

 

DODATKOWE INFORMACJE

 

Cele Zrównoważonego Rozwoju

W 2015 roku świat przyjął strategię rozwoju do 2030 roku. Wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ jednogłośnie przyjęły rezolucję „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals) oraz związanych z nimi 169 zadań szczegółowych, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku. Do każdego zadania ustalono wskaźniki, dzięki czemu na całym świecie monitorowane są postępy w osiąganiu Celów. Agenda to swoiste współczesne esperanto, integrujące pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych działania rządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Globalne wyzwania bowiem, przede wszystkim klimatyczne, ale także gospodarcze i społeczne, osiągnęły skalę i poziom złożoności, których nie da się rozwiązać na poziomie jednostki, pojedynczej organizacji czy nawet państwa.

  • Więcej informacji: https://kampania17celow.pl

 

Światowy Dzień Działania

Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (Global Week to Act For SDGs) obchodzony corocznie – w tym roku w dniach 18-22 września 2023. Jego finałem jest Światowy Dzień Działania 25 września, przypadający w rocznicę przyjęcia Agendy 2030. Na całym globie przez cały tydzień organizowane są wydarzenia szerzące wiedzę o Celach i zachęcające do podjęcia działań na ich rzecz, tworząc światowy ruch dla ich osiągnięcia. Oficjalnym hasztagiem Tygodnia jest #Act4SDGs, czyli „działaj na rzecz Celów”. Inicjatorem inicjatywy jest Sekretarz Generalny ONZ. Tydzień organizowany jest przez SDG Action Campaign ONZ. Kampania 17 Celów jest jego Partnerem Organizacyjnym w Polsce.

 

Kampania 17 Celów

Kampania 17 Celów mobilizuje polski biznes do podjęcia działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i wykorzystania szans biznesowych płynących z Agendy 2030.

Kampania prowadzona jest w szerokim partnerstwie firm i instytucji i jest przykładem tego, jak w praktyce może wyglądać międzysektorowa współpraca na rzecz Agendy 2030. Jej inicjatorem jest firma doradcza CSR Consulting. Portal Kampanii stanowi centrum wiedzy online o Celach Zrównoważonego Rozwoju dla polskiego biznesu.

W 2023 roku odbywa się już VII edycja Kampanii pod hasłem „Zrównoważona produkcja i konsumpcja”.

  • Więcej informacji: https://kampania17celow.pl

 

Kampania Dobre Cele

Kampania Dobre Cele została zainagurowana z okazji Światowego Dnia Działania w 2021 roku. Ta ogólnopolska kampania edukacyjna, skierowana do konsumentów, pokazuje działania, jakie podjąć może każdy z nas, tu i teraz, aby włączyć się w ich realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dzięki zaangażowaniu szerokiego grona partnerów kampanii (organizacji i inicjatyw) społeczeństwo zachęcane jest do podejmowania konkretnych działań na rzecz wybranych Celów.

Inicjatorem kampanii edukacyjnej jest Kampania 17 Celów.

  • Więcej informacji: https://dobrecele.pl #dobrecele

 


[1] SUSTAINABLE DEVELOPMENT REPORT 2023, https://dashboards.sdgindex.org/static/profiles/pdfs/SDR-2023-poland.pdf

[2] SUSTAINABLE DEVELOPMENT REPORT 2023, https://dashboards.sdgindex.org/static/profiles/pdfs/SDR-2023-poland.pdf

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC Biuro prasowe
2024-05-17 | 09:00

DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi konsultacje projektu nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego. Związek
Gospodarka Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG
2024-05-16 | 12:00

Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG

„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął
Gospodarka WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.
2024-05-16 | 11:31

WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.

Business Centre Club popiera wdrożenie systemu KSeF jednocześnie dla wszystkich podatników. Dzięki temu rozwiązaniu, wszyscy podatnicy będą mogli dostosować swoje procesy w tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.