AGH oraz PZL Sędziszów podpisały list intencyjny ws. rozwoju fotowoltaiki
Spółka PZL Sędziszów poinformowała o podpisaniu w dniu 07.01.2021 roku listu intencyjnego z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie odnośnie wspólnych prac nad rozwojem technologii fotowoltaicznej. Współpraca pomiędzy biznesem a uczelnią przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich rozwiązań w zakresie technologii OZE, w tym fotowoltaiki oraz magazynów energii, produkowanych przez PZL Sędziszów.
PZL Sędziszów prowadząc działalność w zakresie produkcji modułów instalacji fotowoltaicznych zamierza podjąć działania w zakresie doskonalenia opracowywanych technologii fotowoltaicznych oraz wspomnianych magazynów energii.
Do prowadzenia działalności operacyjnej we wspólnych projektach biznesowych i edukacyjnych ze strony PZL Sędziszów wyznaczony został Stanisław Bajorski, Kierownik projektu paneli PV w PZL Sędziszów. Po stronie uczelni będzie to natomiast dr. hab. inż. Konstanty Marszałek, prof. AGH. W badania realizowane przy współpracy ze spółką PZL Sędziszów zaangażowane będzie Centrum Fotowoltaiki (CF), jako jednostka pozawydziałowa działająca w strukturze Centrum Energetyki AGH.
"Podpisanie listu intencyjnego z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie to dla nas bardzo ważny krok w zakresie rozwoju i wdrożenia innowacji w obszarze technologii fotowoltaicznej oraz bateryjnej. Uczelnia posiada wiedzę, doświadczenie, zaplecze osobowe oraz infrastrukturę techniczną w zakresie opracowywania, badania i analizy rozwiązań konstrukcyjnych technologii fotowoltaicznych. Wierzymy, że podpisanie tego listu będzie początkiem owocnej współpracy przy zachowaniu wzajemnych korzyści" - komentuje Agnieszka Dec, Dyrektor Generalna w PZL Sędziszów.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.