East Hemp Group pozyskało Jacka Kramarza
East Hemp Group to spółka typu venture building działająca w szybko rozwijającej się branży konopnej. Założycielami firmy są osoby, które tworzyły w Polsce podwaliny start-upowego ekosystemu, uczestnicząc w budowie m.in. pierwszych inkubatorów przedsiębiorczości, akceleratorów oraz funduszy VC na polskim rynku. East Hemp Group jest obecnie na etapie szybkiego rozwoju, popartego sukcesami procesu pozyskiwania kapitału oraz budowy zespołu doświadczonych ekspertów. Teraz do zespołu dołącza Jacek Kramarz, jeden z pionierów branży konopnej, który wzmocni zespół jako wspólnik i Wiceprezes Zarządu, odpowiedzialny za strategię Grupy. Kramarz to jedyny Polak w zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Konopi Przemysłowych (EIHA), uznany ekspert branży konopnej i doświadczony przedsiębiorca.
Jacek Kramarz współtworzył pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo zajmujące się uprawą i przetwórstwem konopi, które w 2018 r. zostało przejęte przez kanadyjską spółkę giełdową, a wartość transakcji oszacowana została na ponad 100 mln PLN. Pozostaje ona do dziś największą transakcją M&A w branży konopi przemysłowych w Europie. Po przejęciu pozostał w spółce do lutego 2021, by teraz dołączyć do East Hemp Group.
Po rozstaniu z moją pierwszą spółką, miałem wiele propozycji, zarówno polskich, jak i zagranicznych podmiotów. Wybrałem East Hemp. Czuję się przedsiębiorcą i najbardziej pociąga mnie wizja tworzenia od podstaw nowych marek, produktów oraz technologii. W East Hemp przekonała mnie wizja założycieli, którzy w konopiach widzą więcej niż CBD, powoli przestające już być innowacją. Chcemy postawić na pro-ekologiczne właściwości konopi i tworzyć rozwiązania dla przemysłu, które będą odpowiedzią na wyzwania kryzysu klimatycznego. Wierzymy, że konopie mają tu ogromną rolę do odegrania. Nie bez znaczenia był też dla mnie model venture building zaproponowany przez East Hemp oraz doświadczenie i network założycieli – mówi Jacek Kramarz.
Kluczową przewagą East Hemp ma być selekcja projektów i budowa zespołów do ich realizacji.
Działamy w sposób podobny do funduszy VC, przy czym to my jesteśmy founderami w projektach, które realizujemy. Przyjrzeliśmy się potencjałowi różnych elementów konopi włóknistych - ziarno, łodyga i kwiaty mają różne zastosowania i wymagają osobnego podejścia. W każdym z obszarów zagospodarowania rośliny tworzymy osobne spółki, które na początek rozwijamy jako przedsiębiorcy, a w dalszej kolejności rekrutujemy zespoły zarządzające. Finalnym celem East Hemp Group jest stworzenie zintegrowanej holdingowej struktury podmiotów realizujących pełny potencjał konopi włóknistych, a naszą ambicją jest wprowadzenie naszego holdingu na jedną z europejskich giełd – tłumaczy Piotr Pietras, Prezes Zarządu i jeden ze współzałożycieli East Hemp Group.
Mnogość zastosowań i ekologiczny wymiar towarzyszący uprawie konopi wyznaczają obszar rozwoju East Hemp Group. Spółka obecnie inwestuje w technologie pozwalające na zastosowanie konopi siewnych w przemyśle spożywczym i budowlanym. Opracowała również technologie produkcji alternatyw mięsa na bazie teksturyzowanego białka konopi oraz zamienniki drewna dla powszechnie stosowanych rozwiązań w branży drzewnej, które zainteresowały rynkowych liderów takich jak Paged Meble, Jawor Parkiet oraz jeden z liderów sektora drzewnego w USA.
Jacek stanowi bardzo silne wzmocnienie naszego zespołu. Wnosi nie tylko unikalne kompetencje, ekspercką wiedzę z obszaru konopi, ale również doświadczenie, ogromny entuzjazm i wiarę w to, że konopie stanowią ekologiczną odpowiedź na wyzwania czasów walki ze zmianą klimatu. Z naszym doświadczeniem w budowie start-upów i w pozyskiwaniu finansowania wierzymy, że jesteśmy w stanie zagospodarować jego wiedzę i strategiczną wizję, budując kolejnego europejskiego lidera w branży konopi – podsumowuje Piotr Pietras.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.