Energooszczędne oświetlenie – wybór, który zmieni przyszłość
W ostatnich latach bezustannie słyszymy o przyspieszających zmianach klimatu, a także o wzmagającym się kryzysie energetycznym. Jedną z najskuteczniejszych metod na ustabilizowanie sytuacji jest właściwe zarządzanie oświetleniem – zarówno w budynkach, jak i w całej infrastrukturze drogowej, a także postawienie na wysoce energooszczędne technologie.
Osiągnięcie neutralności stało się strategicznym celem realizowanym przez wszystkie kraje świata. Tymczasem na horyzoncie pojawił się kolejny problem – kryzys energetyczny, który wymusza zmiany nie tylko na gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach, ale także w obrębie całej infrastruktury drogowej. Skutecznym, wieloaspektowym rozwiązaniem jest wybór wysoce energooszczędnego oświetlenia LED zsynchronizowanego z innowacyjnymi systemami zarządzania.
Lampy oparte na modułach LED , które są w stanie zapewnić niższe rachunki za prąd oraz przybliżyć do wspomnianej neutralności emisyjnej, to dziś nie tylko trend, ale wręcz wymóg. Oświetlenie dużych obiektów, takich jak zakłady przemysłowe, hotele czy biurowce wiąże się z poborem ogromnych ilości energii, która drożeje z dnia na dzień.
- Moduły LED-owe mają dostarczyć nam strumień świetlny dostosowany do naszych potrzeb przy niewielkim zużyciu prądu. Technologia ta od kilkunastu lat jest z powodzeniem stosowana na całym świecie. Teraz jednak ważne jest, aby przyspieszyć proces wymiany tradycyjnych lamp na modele LED-owe zarówno przez wzgląd na środowisko naturalne, jak i kryzys energetyczny, coraz mocniej odczuwalny przez energochłonne przedsiębiorstwa. – wyjaśnia Magdalena Chojnacka, Marketing Manager w Lena Lighting.
Moduły LED stały się bazą dla opraw świetlnych Lena Lighting. Wiele z nich jest kompatybilna z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem, dzięki czemu użytkownik sam decyduje o natężeniu światła, a także o tym, kiedy ma się ono włączać i wyłączać. Lampy Lena Lighting połączone z systemem ClueIn automatycznie przechodzą w stan spoczynku, kiedy nie wykryją ruchu w pomieszczeniu. Gdy dostateczna ilość naturalnego światła wpada przez okno, technologia samodzielnie, praktycznie niezauważalnie dostosowuje (obniża) wartość strumienia sztucznego światła do panujących warunków.
Równie ważne jest ekonomiczne zarządzanie oświetleniem na ulicach i wzdłuż dróg. W ofercie Lena Lighting znajdują się lampy drogowe posiadające możliwość synchronizacji z technologią ClueCity - intuicyjnym, w pełni bezpiecznym systemem, pozwalającym na zdalne zarządzanie i kontrolę lamp. Światło jest dostarczane tylko gdy jest potrzebne, a wszystko to dzieje się w sposób w pełni zautomatyzowany. W ten sposób ograniczamy zużycie energii elektrycznej, ale też minimalizujemy ryzyko wystąpienia zjawiska zanieczyszczenia światłem.
Więcej informacji na temat energooszczędnego zarządzania światłem znajdą Państwo w Podręczniku Energooszczędności: https://lenalighting.pl/images/download/Foldery/PL/Podrecznik_energooszczednosci.pdf
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.