Komunikaty PR

Green Restart, czyli jak pokonać dwa kryzysy jednocześnie

2021-01-29  |  15:00
Biuro prasowe

Od wielu miesięcy świat boryka się z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa. To niestety jedynie przedsmak kryzysu jakiego możemy się spodziewać na skutek pogłębiających się zmian klimatu. Na szczęście, dzięki dostępnych technologiom, oba kryzysy możemy zaadresować jednocześnie, częściowo tymi samymi narzędziami i inwestycjami.

Historia pokazuje, że po każdym kryzysie następuje wzrost gospodarczy. Te trudne momenty w naszym życiu są szansą na zmianę zachowań, rozwój, który pobudza powstawanie nowych technologii i umiejętności, szansą na przewartościowanie i zmianę założeń, które nam przyświecają. Nie musimy kontynuować wędrówki objętej przed kryzysem. Mamy teraz szansę, żeby obrać nową drogę – najlepszą dla nas, naszych dzieci i wnuków.  Wystarczy zdecydować w jakim świecie chcemy żyć za kilka lat. Możemy dalej się rozwijać, ale przy jednoczesnym spadku emisji gazów cieplarnianych.

Zgodnie z głośnym raportem IPCC mamy niecałe 10 lat, żeby zredukować emisję gazów cieplarnianych niemal o połowę i następnie kolejnych 20 lat, żeby stać się netto zeroemisyjnymi. Walczymy o to, żeby w jak najmniejszym stopniu przekroczyć 1,5 st.C wzrostu średniej globalnej temperatury. A jest o co walczyć – przyspieszenie globalnego ocieplenia prowadzi do nieodwracalnych zmian nie tylko środowiskowych ale również społecznych, ekonomicznych, politycznych, co w konsekwencji może wywołać dużo poważniejszy kryzys niż ten, z którym obecnie boryka się świat.

Żeby temu zaradzić potrzeba zdecydowanych działań. Tu i teraz. Możemy stworzyć nowe, wysokowyspecjalizowane miejsca pracy, przekształcić się w gospodarkę opartą na nowoczesnych, inteligentnych technologiach i w ten sposób wyjść z pułapki średniego wzrostu. Nowych miejsc pracy potrzebujemy oczywiście na wszystkich poziomach kwalifikacji i to może nam zapewnić postawienie na efektywność energetyczną. Obecnie odnotowujemy spadek intensywności wdrażania poprawy efektywności energetycznej – powrót do poziomiu sprzed 3 lat – 3 proc. pozwoli na wygenerowanie dodatkowych 3,6 bln euro w globalnym PKB. Zodnie z raportem inicjatywy Fala Renowacji kompleksowa modernizacja budynków realizowana w skali całego kraju ma potencjał stworzenia 100 tys. bezpośrednich miejsc pracy i ponad 200 tys. pośrednich. To miejsca pracy, które są tu i teraz – na wyciagnięcie ręki. Z kolei raport Green Restart firmy Danfoss wskazuje na potencjał dodatkowego 1 mln nowych miejsc pracy, które mogą zostać utworzone w Europie w branży elektromobilności. Modernizacja i rozwój sieci ciepłowniczych to również olbrzymi potencjał – zarówno poprawy jakości powietrza, oszczędności energii jak i rozwoju. W samej Europie zwiększenie zasięgu sieci ciepłowniczych z aktualnych 12 proc. do 50 proc. w roku 2050, mogłoby przyczynić się do utworzenia 200 tys. nowych miejsc pracy. Rozwój tych sektorów nie tylko przyczyni się do odbudowy gospodarki po kryzysie generując wzrost PKB oraz nowe miejsca pracy, ale również pomoże osiągnąć cel neutralności klimatycznej.

Usprawnienia w obszarze efektywności energetycznej mogą przyczynić się do 44-procentowej redukcji emisji CO2 powiązanej z energią, która jest niezbędna, abyśmy mogli osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Odnawialne źródła energii mogą dołożyć kolejne 36 proc. Do przeprowadzenia sprawiedliwej i ekonomicznie efektywnej transformcji energetycznej niezbędne jest zachowanie odpowiedniej kolejności działań. Obecnie każdy z nas traci nawet połowę energii, która jest „dla nas” wytwarzana. Istotne ograniczenie tych strat dzięki inwestycjom w efektywność energetyczną umożliwi w dużo szerszym zakresie pokrycie ze źródeł odnawialnych całkowitego zapotrzebowania Polaków na energię. Pamiętajmy przy tym, że energia której nie wykorzystamy, którą zaoszczędzimy jest najtańszym i najczystrzym źródłem energii.

Budynki sa idealnym przykładem, że nie musimy od razu sięgać po kosmiczne technologie i lecieć na Księżyc. Wystarczy rozpocząć od prostych działań.

Budynki odpowiadają za 40 proc. zużywanej energii i 1/3 emisji CO2. Żeby osiągnąc cel porozumienia paryskiego, czyli zatrzymać wzrost śedniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 st. C musimy zredukować emisje z budynków o 33 proc. Obecny poziom renowacji to jedynie 1 proc. rocznie – potrzeba co najmniej jego podwojenia. Możemy to osiągnąć dzięki prostym inwestycjom o krótkim czasie zwrotu mającym na celu optymalizację systemów technicznych budynków. To właśnie grzewanie, chłodzenie, wentylacja i instalacja ciepłej wody użytkowej odpowiedzialne są za 80 proc. zużycia energii w budynkach, a ich modernizacja może przynieść oszczędności dochodzące nawet do 30 proc. Efektywne energetycznie budynki to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, które stanowi 70 proc. kosztów energii w naszych domach, ale również rozwiązanie problemu smogu i ubóstwa energetycznego, a także wyższy komfort mieszkania, lepsze warunki do życia i efektywniejszej pracy. To bardzo ważne ponieważ w budynkach spędzamy 90 proc. naszego czasu. To przede wszystkim zdrowe budynki, a obecny kryzy pokazał jak aspekt odporności społeczeństwa jest istotny. Przegrzane budynki nie są zdrowsze. Potrzebujemy odpowiednich temperatur w określonych pomieszczeniach i w każdym innej – wyższej w pokoju dziennym czy łazience, niższej w sypialni, czy kuchni, gdzie dodatkowo ogrzewamy pomieszczenie gotując, czy piekąc, a każdy 1 st.C mniej to nawet do 6 proc. oszczędności.

Efektywne budynki to podstawa do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w sektorze energetyki, tak jak łączenie sektorów, czyli interacji odbiorcy energii, czyli jej konsumenta z jej producentem, które w przyszłości może być podstawą efektywnego i czystego systemu.

Od naszych dzisiejszych decyzji zależy, w jakim kierunku podąży świat. Mamy ogromną szansę na transformację nie tylko środowiskową czy energetyczną, ale również społeczną i gospodarczą. Nie możemy dłużej czekać i nie musimy. Mamy od ręki dostępne wszystkie niezbędne technologie. Wystarczy tylko silna wola polityczna, dobry plan i zdecydowane intensywne działania, żeby go wdrożyć. Potrzeba również ścisłej współpracy pomiędzy decydentami kreującymi polityki i kierunki przyszłych działań, a ekspertami i ludźmi biznesu, którzy znają nowoczesne technologie, rozumieją ich potencjał i potrafią je efektywnie wdrożyć.

Dowiedz się więcej na: https://www.danfoss.com/pl-pl/about-danfoss/insights-for-tomorrow/the-green-restart-series/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC Biuro prasowe
2024-05-17 | 09:00

DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi konsultacje projektu nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego. Związek
Gospodarka Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG
2024-05-16 | 12:00

Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG

„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął
Gospodarka WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.
2024-05-16 | 11:31

WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.

Business Centre Club popiera wdrożenie systemu KSeF jednocześnie dla wszystkich podatników. Dzięki temu rozwiązaniu, wszyscy podatnicy będą mogli dostosować swoje procesy w tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.