Komunikaty PR

Green Restart, czyli jak pokonać dwa kryzysy jednocześnie

2021-01-29  |  15:00
Biuro prasowe

Od wielu miesięcy świat boryka się z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa. To niestety jedynie przedsmak kryzysu jakiego możemy się spodziewać na skutek pogłębiających się zmian klimatu. Na szczęście, dzięki dostępnych technologiom, oba kryzysy możemy zaadresować jednocześnie, częściowo tymi samymi narzędziami i inwestycjami.

Historia pokazuje, że po każdym kryzysie następuje wzrost gospodarczy. Te trudne momenty w naszym życiu są szansą na zmianę zachowań, rozwój, który pobudza powstawanie nowych technologii i umiejętności, szansą na przewartościowanie i zmianę założeń, które nam przyświecają. Nie musimy kontynuować wędrówki objętej przed kryzysem. Mamy teraz szansę, żeby obrać nową drogę – najlepszą dla nas, naszych dzieci i wnuków.  Wystarczy zdecydować w jakim świecie chcemy żyć za kilka lat. Możemy dalej się rozwijać, ale przy jednoczesnym spadku emisji gazów cieplarnianych.

Zgodnie z głośnym raportem IPCC mamy niecałe 10 lat, żeby zredukować emisję gazów cieplarnianych niemal o połowę i następnie kolejnych 20 lat, żeby stać się netto zeroemisyjnymi. Walczymy o to, żeby w jak najmniejszym stopniu przekroczyć 1,5 st.C wzrostu średniej globalnej temperatury. A jest o co walczyć – przyspieszenie globalnego ocieplenia prowadzi do nieodwracalnych zmian nie tylko środowiskowych ale również społecznych, ekonomicznych, politycznych, co w konsekwencji może wywołać dużo poważniejszy kryzys niż ten, z którym obecnie boryka się świat.

Żeby temu zaradzić potrzeba zdecydowanych działań. Tu i teraz. Możemy stworzyć nowe, wysokowyspecjalizowane miejsca pracy, przekształcić się w gospodarkę opartą na nowoczesnych, inteligentnych technologiach i w ten sposób wyjść z pułapki średniego wzrostu. Nowych miejsc pracy potrzebujemy oczywiście na wszystkich poziomach kwalifikacji i to może nam zapewnić postawienie na efektywność energetyczną. Obecnie odnotowujemy spadek intensywności wdrażania poprawy efektywności energetycznej – powrót do poziomiu sprzed 3 lat – 3 proc. pozwoli na wygenerowanie dodatkowych 3,6 bln euro w globalnym PKB. Zodnie z raportem inicjatywy Fala Renowacji kompleksowa modernizacja budynków realizowana w skali całego kraju ma potencjał stworzenia 100 tys. bezpośrednich miejsc pracy i ponad 200 tys. pośrednich. To miejsca pracy, które są tu i teraz – na wyciagnięcie ręki. Z kolei raport Green Restart firmy Danfoss wskazuje na potencjał dodatkowego 1 mln nowych miejsc pracy, które mogą zostać utworzone w Europie w branży elektromobilności. Modernizacja i rozwój sieci ciepłowniczych to również olbrzymi potencjał – zarówno poprawy jakości powietrza, oszczędności energii jak i rozwoju. W samej Europie zwiększenie zasięgu sieci ciepłowniczych z aktualnych 12 proc. do 50 proc. w roku 2050, mogłoby przyczynić się do utworzenia 200 tys. nowych miejsc pracy. Rozwój tych sektorów nie tylko przyczyni się do odbudowy gospodarki po kryzysie generując wzrost PKB oraz nowe miejsca pracy, ale również pomoże osiągnąć cel neutralności klimatycznej.

Usprawnienia w obszarze efektywności energetycznej mogą przyczynić się do 44-procentowej redukcji emisji CO2 powiązanej z energią, która jest niezbędna, abyśmy mogli osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Odnawialne źródła energii mogą dołożyć kolejne 36 proc. Do przeprowadzenia sprawiedliwej i ekonomicznie efektywnej transformcji energetycznej niezbędne jest zachowanie odpowiedniej kolejności działań. Obecnie każdy z nas traci nawet połowę energii, która jest „dla nas” wytwarzana. Istotne ograniczenie tych strat dzięki inwestycjom w efektywność energetyczną umożliwi w dużo szerszym zakresie pokrycie ze źródeł odnawialnych całkowitego zapotrzebowania Polaków na energię. Pamiętajmy przy tym, że energia której nie wykorzystamy, którą zaoszczędzimy jest najtańszym i najczystrzym źródłem energii.

Budynki sa idealnym przykładem, że nie musimy od razu sięgać po kosmiczne technologie i lecieć na Księżyc. Wystarczy rozpocząć od prostych działań.

Budynki odpowiadają za 40 proc. zużywanej energii i 1/3 emisji CO2. Żeby osiągnąc cel porozumienia paryskiego, czyli zatrzymać wzrost śedniej globalnej temperatury na poziomie 1,5 st. C musimy zredukować emisje z budynków o 33 proc. Obecny poziom renowacji to jedynie 1 proc. rocznie – potrzeba co najmniej jego podwojenia. Możemy to osiągnąć dzięki prostym inwestycjom o krótkim czasie zwrotu mającym na celu optymalizację systemów technicznych budynków. To właśnie grzewanie, chłodzenie, wentylacja i instalacja ciepłej wody użytkowej odpowiedzialne są za 80 proc. zużycia energii w budynkach, a ich modernizacja może przynieść oszczędności dochodzące nawet do 30 proc. Efektywne energetycznie budynki to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, które stanowi 70 proc. kosztów energii w naszych domach, ale również rozwiązanie problemu smogu i ubóstwa energetycznego, a także wyższy komfort mieszkania, lepsze warunki do życia i efektywniejszej pracy. To bardzo ważne ponieważ w budynkach spędzamy 90 proc. naszego czasu. To przede wszystkim zdrowe budynki, a obecny kryzy pokazał jak aspekt odporności społeczeństwa jest istotny. Przegrzane budynki nie są zdrowsze. Potrzebujemy odpowiednich temperatur w określonych pomieszczeniach i w każdym innej – wyższej w pokoju dziennym czy łazience, niższej w sypialni, czy kuchni, gdzie dodatkowo ogrzewamy pomieszczenie gotując, czy piekąc, a każdy 1 st.C mniej to nawet do 6 proc. oszczędności.

Efektywne budynki to podstawa do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w sektorze energetyki, tak jak łączenie sektorów, czyli interacji odbiorcy energii, czyli jej konsumenta z jej producentem, które w przyszłości może być podstawą efektywnego i czystego systemu.

Od naszych dzisiejszych decyzji zależy, w jakim kierunku podąży świat. Mamy ogromną szansę na transformację nie tylko środowiskową czy energetyczną, ale również społeczną i gospodarczą. Nie możemy dłużej czekać i nie musimy. Mamy od ręki dostępne wszystkie niezbędne technologie. Wystarczy tylko silna wola polityczna, dobry plan i zdecydowane intensywne działania, żeby go wdrożyć. Potrzeba również ścisłej współpracy pomiędzy decydentami kreującymi polityki i kierunki przyszłych działań, a ekspertami i ludźmi biznesu, którzy znają nowoczesne technologie, rozumieją ich potencjał i potrafią je efektywnie wdrożyć.

Dowiedz się więcej na: https://www.danfoss.com/pl-pl/about-danfoss/insights-for-tomorrow/the-green-restart-series/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.