Komunikaty PR

Inflacja w Polsce spada – trwały trend czy chwilowa ulga dla konsumentów?

2023-07-06  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazuje odczyt poziomu inflacji CPI w czerwcu na poziomie 11,5 procent rok do roku. To o 1,5 punktu procentowego mniejsze wskazanie niż w maju bieżącego roku. Pozytywne zaskoczenie w odczytach towarzyszy dalszemu umacnianiu się złotego na rynkach walutowych. W jakim kierunku podąży inflacja nad Wisłą? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy inflacyjne dla Polski w III kwartale 2023 roku.

Ceny w dół: surowce energetyczne i żywność kluczowe. Jakie perspektywy ma polski złoty?

II kwartał 2023 roku upłynął pod znakiem spadku inflacji od 16,1 procent w marcu do obecnych 11,5 procent. Główną przyczyną tak dynamicznego spowolnienia tempa wzrostu cen jest znaczny spadek cen surowców energetycznych, w tym paliw, które w ubiegłym roku rekordowo drożały w związku z kryzysem geopolitycznym. Ponadto drugi miesiąc z rzędu nie rosły ceny żywności, co wpływa znacząco na ocenę koszyka inflacyjnego. Te czynniki sprzyjają umocnieniu polskiej waluty, względem euro. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/EUR w III kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,58 PLN/EUR wynosi 63 proc.

Co z inflacją w Polsce w III kwartale 2023?

Zmienność cen towarów i usług, konsumowanych przez gospodarstwa domowe, jest kluczowym wskaźnikiem inflacji, monitorowanym przez ekonomistów i analityków. Wielu z nich zgodnie przewiduje, że tempo redukcji inflacji prawdopodobnie zwolni po okresie letnim. O ile działania banku centralnego i polityka rządu mogą wpłynąć na kontrolę inflacji, należy mieć na uwadze, że mogą się one okazać niewystarczające w obliczu niespodziewanych szoków gospodarczych czy politycznych. Mimo że dynamika spadku jest znacząca, to jednak nie jest tak intensywna, jak przewidywał Narodowy Bank Polski w swoim marcowym raporcie. W II kwartale 2023 roku średni poziom inflacji miał wynieść 12,8 procent według prognoz NBP, jednak rzeczywistość okazała się bardziej surowa, przynosząc wynik na poziomie 13,1 procent. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku inflacji CPI w Polsce poniżej 10 procent rok do roku w III kwartale 2023 roku wynosi 43 procent.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Transformacja z unijnym dofinansowaniem Biuro prasowe
2024-12-02 | 19:20

Transformacja z unijnym dofinansowaniem

Transformacja z unijnym dofinansowaniem - Wielkopolska Wschodnia w czołówce regionów węglowych w Polsce. Wielkopolska Wschodnia kroczy pewnie w kierunku zrównoważonej
Gospodarka Perspektywy globalnego handlu
2024-11-28 | 11:00

Perspektywy globalnego handlu

Po wyborach w Stanach Zjednoczonych stosunki między USA a Chinami pozostaną napięte i nadal będą wpływać na globalny handel.   • Nowa odsłona wojny handlowej, chociaż
Gospodarka Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
2024-11-28 | 08:00

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów – te podbranże przemysłowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.