Inflacja w Polsce spada – trwały trend czy chwilowa ulga dla konsumentów?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazuje odczyt poziomu inflacji CPI w czerwcu na poziomie 11,5 procent rok do roku. To o 1,5 punktu procentowego mniejsze wskazanie niż w maju bieżącego roku. Pozytywne zaskoczenie w odczytach towarzyszy dalszemu umacnianiu się złotego na rynkach walutowych. W jakim kierunku podąży inflacja nad Wisłą? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy inflacyjne dla Polski w III kwartale 2023 roku.
Ceny w dół: surowce energetyczne i żywność kluczowe. Jakie perspektywy ma polski złoty?
II kwartał 2023 roku upłynął pod znakiem spadku inflacji od 16,1 procent w marcu do obecnych 11,5 procent. Główną przyczyną tak dynamicznego spowolnienia tempa wzrostu cen jest znaczny spadek cen surowców energetycznych, w tym paliw, które w ubiegłym roku rekordowo drożały w związku z kryzysem geopolitycznym. Ponadto drugi miesiąc z rzędu nie rosły ceny żywności, co wpływa znacząco na ocenę koszyka inflacyjnego. Te czynniki sprzyjają umocnieniu polskiej waluty, względem euro. Analitycy londyńskiej firmy Unibet szacują, że prawdopodobieństwo utrzymania kursu PLN/EUR w III kwartale 2023 roku na poziomie poniżej 4,58 PLN/EUR wynosi 63 proc.
Co z inflacją w Polsce w III kwartale 2023?
Zmienność cen towarów i usług, konsumowanych przez gospodarstwa domowe, jest kluczowym wskaźnikiem inflacji, monitorowanym przez ekonomistów i analityków. Wielu z nich zgodnie przewiduje, że tempo redukcji inflacji prawdopodobnie zwolni po okresie letnim. O ile działania banku centralnego i polityka rządu mogą wpłynąć na kontrolę inflacji, należy mieć na uwadze, że mogą się one okazać niewystarczające w obliczu niespodziewanych szoków gospodarczych czy politycznych. Mimo że dynamika spadku jest znacząca, to jednak nie jest tak intensywna, jak przewidywał Narodowy Bank Polski w swoim marcowym raporcie. W II kwartale 2023 roku średni poziom inflacji miał wynieść 12,8 procent według prognoz NBP, jednak rzeczywistość okazała się bardziej surowa, przynosząc wynik na poziomie 13,1 procent. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku inflacji CPI w Polsce poniżej 10 procent rok do roku w III kwartale 2023 roku wynosi 43 procent.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.