Komunikaty PR

Inflacja wyniesie 6-7 proc. na koniec roku

2023-07-14  |  14:47
Biuro prasowe

Prof. Łukasz Hardt, były członek RPP, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego uważa, że na koniec roku inflacja wyniesie 6-7 proc.Jego zdaniem kluczowe jest pytanie jaki będzie wzrost cen w przyszłym roku.

Prof. Łukasz Hardt, podkreślił, że sytuacja w Polsce nie jest obecnie zbyt klarowna. Inflacja spada, a jego osobiste oczekiwania wskazują, że do końca tego roku może wynieść  6-7 proc. Były członek Rady Polityki Pieniężnej był uczestnikiem eksperckiej dyskusji zorganizowanej przez ProStream, platformę wymiany walut dla firm, w której udział wzięli również Ivan Šramko, były szef Narodowego Banku Słowacji oraz prof.Lubomir Lizal, były członek zarządu Narodowego Banki Czech. Byli przedstawiciele władz monetarnych rozmawiali o strategiach walki z inflacją w krajach naszego regionu i głównych zadaniach banków centralnych dotyczących stabilizacji cen.

Według prof. Łukasza Hardta kluczowe są obecnie prognozy wzrostu inflacji w przyszłym roku, biorąc pod uwagę obecny mix polityki monetarnej i fiskalnej w Polsce.
“Kluczowe pytanie brzmi jak perspektywa inflacji wpłynie na decyzje Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej dotyczące polityki pieniężnej, czy inflacja osiągnie cel w horyzoncie polityki pieniężnej, czy nie. Jeśli nie, to pojawia się pytanie, co powinien zrobić Narodowy Bank Polski” - powiedział profesor Łukasz Hardt, podczas debaty ProStream.
“Rada Polityki Pieniężnej powinna być gotowa do działania, jeśli inflacja nie zbliża się wystarczająco szybko do celu. Strategia powinna zatem polegać nie na czekaniu i obserwowaniu, ale czekaniu, obserwowaniu i gotowości do działania, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie widzieliśmy prognozy wystarczająco szybkiego powrotu inflacji do celu” - dodał były członek RPP. 

“W Polsce inflacja bazowa jest obecnie także dość wysoka, sięgająca dwucyfrowych wartości. To istotny czynnik, który należy uwzględnić. Po drugie, jeśli wysoka inflacja utrzymuje się przez dłuższy czas, istnieje ryzyko, że wpłynie na oczekiwania inflacyjne. W tym zakresie widzimy różnicę między Polską a Czechami. W Polsce oczekiwania inflacyjne pozostają wysokie, podczas gdy w Czechach te obawy nie są aż tak widoczne. Wyzwaniem
dla banku centralnego staje się kontrolowanie oczekiwań inflacyjnych” - uważa profesor
Hardt.
Ivan Sramko, były szef Narodowego Banku Słowacji zauważył z kolei, że Europejski Bank Centralny (ECB) zareagował na wzrost inflacji z opóźnieniem w porównaniu do innych banków centralnych.
“Ostatecznie EBC zaczął podnosić stopy i spodziewamy się, że będą one miały podobny wpływ na inflację i na dynamikę PKB w Słowacji, jak innych krajach” – ocenił Ivan Šramko. Prof. Lubomir Lizal, były członek zarządu Narodowego Banku Czech zwrócił z kolei uwagę na fakt, że banki centralne zbyt wiele uwagi poświęcają wzrostowi PKB a za mało inflacji. W naszym regionie jest to powszechnie występujący trend.

“Banki nie były tak agresywne, jak powinny być, gdyby skupiały się wyłącznie na polityce monetarnej”– mówił prof. Lubomir Lizal. Przywołał przykład USA, które w latach 70 ubiegłego wieku bardzo gwałtownie podniosły stopy procentowe w celu zduszenia inflacji.
“Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie w naszym regionie. W efekcie przewiduję, że będziemy obserwować stopniowy spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego, ale prawdopodobnie utrzyma się ona powyżej celu inflacyjnego przez dłuższy czasu” - prognozował prof.Lubomir Lizal.
Jego zdaniem również kluczowe jest zarządzanie oczekiwaniami inflacyjnymi. Uczestnicy debaty zastanawiali się jakie działania powinny podejmować obecnie banki centralne w celu utrzymania cen w ryzach. Prof. Łukasz Hardt nie miał wątpliwości, że podstawowym zadaniem na jakim powinny się skupić jest walka z inflacją. 

“Podczas, gdy banki centralne dyskutują na różne tematy, od zmian klimatycznych, po wzrost PKB i rynek pracy, teraz powinny skoncentrować się tylko na inflacji. Biorąc pod uwagę dwucyfrowy poziom inflacji głównym zadaniem banku centralnego powinien być jasny przekaz, że zrobi wszystko, co konieczne, aby inflacja wróciła pod kontrolę” - przekonywał prof. Łukasz Hardt. W Polsce, jak dodał, Rada Polityki Pieniężnej, musi być gotowa do
działania jeśli inflacja nie będzie wystarczająco szybko zmierzać w kierunku celu inflacyjnego. 
Ivan Šramko zwrócił uwagę, że bank centralny nie ma pełnej kontroli nad wszystkimi czynnikami wpływającymi na inflację, szczególnie kiedy jest ona wywołana przez zjawiska zewnętrzne, takie jak gwałtowny wzrost cen energii.
“Skuteczność banku centralnego w walce z inflacją może być ograniczona” – stwierdził były szef banku centralnego Słowacji.
Prof. Łukasz Hardt przyznał, że banki centralne mają mniejsze pole manewru, ale zwraca uwagę na dwa czynniki w istotnym stopniu kształtujące inflację, których nie można tłumaczyć czynnikami zewnętrznymi. Po pierwsze w Polsce jest wysoki, dwucyfrowy poziom inflacji bazowej. Po drugie, wysoka inflacja utrzymująca się przez dłuższy czas wpływa na oczekiwania inflacyjne. Na przykładzie Polski i Czech pokazał jak ważna jest rola tego
czynnika w walce z inflacją. W Polsce ludzie spodziewają się dalszego wzrostu cen i w konsekwencji przyjmuje się, że inflacja w przyszłym roku będzie wysoka. W Czechach oczekiwania inflacyjne nie są one aż tak wyraziste. 
“Kontrolowanie oczekiwań inflacyjnych staje się wyzwaniem dla banku centralnego.  Wśród ekonomistów powszechna jest opinia, że oczekiwania inflacyjne mają ogromny wpływ na poziom inflacji w gospodarce” - przypomniał były członek RPP.
Lubomir Lizal zgodził się z tą tezą. Według niego kształtowanie oczekiwań inflacyjnych może pomóc w osiągnięciu celu inflacyjnego, pomimo zbyt wolnych lub podjętych w nieodpowiednim momencie działań przez niektóre banki centralne, w tym EBC.
“Ostatecznie mogą one osiągnąć swoje cele. Istotne jest tworzenie oczekiwań inflacyjnych, aby wpływać na walutę, firmy i zachowanie ludzi. To ważne zadanie dla banków centralnych, aby poprzez rzetelną i aktywną komunikację z opinią publiczną, wpajały wiarę w możliwość osiąganych celów” - podkreślił prof. Lubomir Lizał.
Prof. Łukasz Hardt przypomniał słowa Bena Bernanke, który powiedział, że polityka monetarna to w 98 proc. komunikacja, a tylko w 2 proc. działanie. 

“Komunikacja banku centralnego ma kluczowe znaczenie, a przekonanie ludzi, że inflacja powróci do celu w horyzoncie polityki pieniężnej, stanowi prawdziwe wyzwanie” - podkreślił prof. Łukasz Hardt.

W krajach naszego regionu jest więcej różnic w podejściu do walki z inflacja. Zupełnie różną strategię od Polski i Czech stosują Węgry, które, jak zaznaczył Ivan Šramko, zastosowały nietypowe środki w celu ograniczenia wzrostu cen. Węgierski rząd wprowadził limity i kontrolę cen niektórych produktów spożywczych, energii, benzyny i oleju napędowego. Ivan Šramko stwierdził, że metoda limitowania cen okazała się niezbyt skuteczna, ponieważ powstrzymała wzrost cen tylko na kilka miesięcy, a w dalszej perspektywie doprowadziła się niedoborów niektórych produktów, których ceny ostatecznie trzeba było uwolnić, co spowodowało szybki wzrost inflacji. W konsekwencji węgierski bank centralny podniósł stopy procentowe znacznie szybciej i na wyższy poziom w porównaniu do innych krajów, takich jak Czechy i Polska. Efekt jest taki, że obecnie stopy procentowe na Węgrzech są dwucyfrowe,
podobnie jak inflacja. 
“To mocno komplikuje sytuację w tym kraju” - ocenił Ivan Šramko.

Zaznaczył jednak, że wysoka inflacja będzie utrzymywać się również w innych krajach regionu, co przełoży się na dynamikę PKB. Nie wyłączając Polski, która dotąd łagodnie przechodziła przez fazy spowolnienia gospodarczego.

“Polska ma przewagę ogromnego rynku wewnętrznego. Podczas wcześniejszych kryzysów, gospodarka kraju rosła nawet w okresach globalnej recesji, ponieważ rynek krajowy był wystarczająco duży, aby przeważyć presję zewnętrzną. Tym razem się to jednak nie wydarzy. Powiązania między krajami są silne, a rozległe procesy outsourcingu przynoszą korzyści gospodarcze, ale także sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na problemy
innych krajów” - powiedział Ivan Šramko.
Łukasz Hardt przyznał, że silny rynek wewnętrznego korzystnie wpływa na wzrost PKB. 
“Jednak, gdy dążymy do zmniejszenia tak wysokiej inflacji, konieczne staje się ograniczenie zagregowanego popytu w gospodarce, choć im lepsza komunikacja banku centralnego, to to ograniczenie może być mniejsze” - mówi były członek RPP.

Organizatorem debaty była platforma ProStream, oferująca usługi wymiany i transferu walut dla firm, będąca częścią czeskiej grupy finansowej SAB Finance, lidera wymiany walut w Czechach. ProStream od 2022 r. działa na polskim rynku, oferując bezpłatne przelewy SWIFT i wymianę walut.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.