Komunikaty PR

Kiedy złoty się umocni?

2021-04-01  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Kowalska
Face it

Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl

Złoty osłabił się do najsłabszego poziomu od 2009 roku w wyniku rosnących obaw, że nasilająca się pandemia opóźni tegoroczne ożywienie gospodarcze. Kiedy złoty ma szansę się umocnić? Wyjaśnia analityk finansowy Krzysztof Sadecki.

Złotówka straciła na wartości w zeszły czwartek aż o 0,4% i osiągnęła kurs 4,6467 za euro. Jest to najniższy poziom polskiej waluty notowany od 2009 roku. Za nami kilka tygodni trudnych dla rynków wschodzących, które zostały wstrząśnięte wyższymi rentownościami obligacji skarbowych i zamieszaniem walutowym w Turcji.

Spadek złotego nastąpił kilka godzin po tym, jak polski rząd ogłosił surowsze ograniczenia w walce z pandemią. Kolejny dzień z rzędu w naszym kraju odnotowuje się rekordowe liczby nowych przypadków zarażeń koronawirusem. Europa Wschodnia cierpi z powodu pandemii, która skutkuje największą liczbą ofiar śmiertelnych na świecie.

Strateg walutowy Rabobank w Londynie Piotr Matys, powiedział: Deprecjacja jest wspierana przez trzecią falę pandemii i surowe ograniczenia nałożone przez rządzących, aby zapobiec upadkowi sektora opieki zdrowotnej, a złoty pokonał kluczową strefę oporu, co będzie sprzyjać dalszym wzrostom Euro w najbliższych tygodniach.

- Złoty stracił w tym miesiącu 2,7% wobec Euro, co czyni go drugim najgorszym na rynkach wschodzących po tureckiej lirze. Wskaźnik MSCI dotyczący walut z rynków wschodzących spadł o około 2% w stosunku do tegorocznego szczytu ustalonego w lutym, podczas gdy jego indeks akcji krajów rozwijających się zmniejszył zyski za rok. Umocnienia złotego możemy oczekiwać dopiero w drugiej połowie roku - komentuje Krzysztof Sadecki, analityk finansowy, biznesmen i redaktor naczelny magazynu „Businessman Today”.

Ambitny cel

Środki otrzymane z funduszu europejskiego na walkę z pandemią koronawirusa zostały wyczerpane przed czasem. Rząd wprowadził kolejne obostrzenia skutkujące ograniczeniami w życiu publicznym, co może oznaczać, że ambitny cel rządu jakim jest założony 4% wzrost gospodarczy, jest w tym roku zagrożony. Ekonomiści z Citigroup Inc., którzy przewidują wzrost polskiej gospodarki o 3,7% w 2021 roku, uznali, że ożywienie będzie prawdopodobnie opóźnione i nastąpi nie w drugim, ale trzecim kwartale 2021 roku. W najbliższym czasie spodziewają się za to korekt zaniżających prognozy wzrostu polskiej gospodarki.

Złoty znajduje się „w tyle” od końca ubiegłego roku, gdy Bank Centralny niespodziewanie interweniował w celu osłabienia polskiej waluty. Polscy politycy zapowiadali w ostatnich miesiącach, że są gotowi ponownie interweniować w Banku Centralnym, aby zapewnić, że kurs walutowy utrzyma konkurencyjność gospodarki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Face it
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.