Kolejny etap budowy najnowszej gorzelni Stock Polska
Kolumny do destylacji alkoholu przypłynęły do Lublina aż z Indii
Sfinalizowane prace ziemne, dobiegające końca prace fundamentowe oraz dostarczone kilkunastotonowe kolumny destylacyjne, które wkrótce zostaną spionizowane – oto budowa gorzelni Stock przy ulicy Krochmalnej w Lublinie, która idzie pełną parą i zgodnie z planem.
Na placu budowy już stoi zbiornik buforowy oczyszczalni ścieków, dostarczono także tzw. kolumny destylacyjne i wyparkowe - wielkogabarytowe urządzenia, które stanowić będą kluczowy element powstającej gorzelni. Od producenta z Indii, przez Antwerpię i Gdańsk, przyjechało do Lublina sześć kolumn oraz instalacja wyparna. Proces transportu i rozładunku tak dużych elementów konstrukcyjnych był dość skomplikowany - wystarczy wspomnieć, że przy przenoszeniu kolumn z ciężarówek na teren budowy brały udział dwa specjalistyczne dźwigi. Równie złożony i technologicznie wymagający jest proces pionizacji kolumn, który zaplanowany został na koniec czerwca. Kolejnym transportem przyjedzie na lubelski plac budowy wielkogabarytowa suszarnia, która po dostawie zostanie zamontowana na płycie fundamentowej budynku. Warto dodać, że tylko w pierwszej fazie budowy nowej gorzelni Stock wykorzystano aż 320 ton stali.
Jakie będą kolejne etapy inwestycji?
– Obecnie trwa prefabrykacja zamówionych elementów konstrukcji stalowej, których dostarczenie zaplanowano na koniec czerwca i początek lipca. Gdy tylko się pojawią, ruszą prace montażowe konstrukcji estakady oraz budynku suszarni. W tym samym czasie rozpoczną się prace budowlane w budynku socjalno-technicznym. Kolejne etapy to dokończenie montażu chłodni wentylatorowych, budowa nowej kotłowni, dalsza budowa oraz dostawy zbiorników procesowych, oraz proces stawiania konstrukcji głównej – mówi Mateusz Kiedrzyński, kierownik projektu budowy gorzelni STOCK w Lublinie.
Największym elementem zespołu budynków nowej gorzelni będzie tzw. budynek procesowy, czyli hala, gdzie odbywać się będą wszystkie etapy produkcji alkoholu: od mielenia zboża, poprzez fermentację aż po destylację. W drugim budynku znajdzie się kosz przyjęciowy - gdzie będzie dostarczane zboże do produkcji spirytusu oraz odbierany susz poprocesowy wykorzystywany do produkcji pasz dla zwierząt. Część z naturalnych odpadów będzie ponownie wykorzystywana aby być w zgodzie z aktualnymi trendami gospodarki obiegu zamkniętego oraz koncepcji „less waste”. Powstanie także pięć silosów zbożowych, dobowe zbiorniki miksujące, budynek suszarni, oczyszczalnia ścieków i budynek biurowo-techniczny, w którym znajdować się będzie laboratorium i główna sterowania.
Przypomnijmy - na terenach działki przemysłowej Stocka w Lublinie od strony torów kolejowych, powstaje nowoczesna, ekologiczna gorzelnia, której docelowa wydajność wyniesie 100 tysięcy litrów spirytusu dziennie. Jest to jedna z największych w ostatnich latach inwestycji na Lubelszczyźnie, której koszt oszacowano na ponad 120 milionów złotych i która jest w całości realizowana ze środków własnych Stock Polska. W gorzelni znajdzie zatrudnienie około 30 nowych pracowników. Zyskają także rolnicy z Lubelszczyzny, ponieważ produkcja odbywać się będzie przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia oraz pszenicy pozyskiwanej w większości od lokalnych producentów.
Całkowita powierzchnia nowej gorzelni wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmie obszar około 5 800 m2, co stanowi 1/10 obecnej działki przemysłowej Stocka w Lublinie. Większość aktualnie prowadzonych prac budowlanych realizowanych jest w oparciu o pracowników i poddostawców z Lubelszczyzny. W kluczowej fazie inwestycji na placu budowy pracować będzie około 80 osób. Wstępna data uruchomienia nowej lubelskiej gorzelni to początek 2023 roku.
O Stock Polska
Stock jest jednym z wiodących producentów wódek czystych i alkoholi smakowych, drugim największym producentem alkoholu w Polsce. Flagowe marki Stocka od lat zajmują czołowe pozycje w swoich kategoriach i są doceniane nie tylko przez polskich konsumentów, ale również nagradzane w licznych prestiżowych, międzynarodowych konkursach. Specjalność Stock Polska to zarówno alkohole smakowe: Żołądkowa Gorzka, Lubelska, Saska oraz dynamicznie rozwijany portfel wódek czystych, w którym znajdują się Żołądkowa de Luxe, Stock Prestige, Amundsen, Orkisz, a także wódki Żubr i 1906.
Lubelska firma stanowi ważną część międzynarodowej grupy Stock Spirits Group, zatrudniają łącznie na pełny etat 1080 pracowników, z czego 650 w Polsce. Stock realizuje wiele lokalnych projektów o charakterze dobroczynnym oraz społecznym, wspiera lubelskie kluby sportowe oraz lubelskie szpitale, m.in. w zakresie dostaw płynów do dezynfekcji na bazie spirytusu.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.