Komunikaty PR

List otwarty EPEE – zakaz stosowania F-gazów zagraża naszej przyszłości

2023-09-28  |  12:00
Biuro prasowe

Z uwagi na fakt, że negocjacje dotyczące unijnego rozporządzenia w sprawie F-gazów dobiegają końca, Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wystosowało apel do decydentów by rozważyli negatywny wpływ proponowanych zmian na cele środowiskowe UE, określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU. Zakazy dotyczące F-gazów zniweczą wysiłki na rzecz realizacji tych celów i posłużą jedynie do przedłużenia zależności UE od paliw kopalnych poprzez ograniczenie produkcji, sprzedaży i instalacji bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań. 

W tym roku Komisja Europejska wprowadziła przyspieszony plan wdrożenia pomp ciepła jako niskoemisyjnej i bardziej energooszczędnej alternatywy dla boilerów wykorzystujących paliwa kopalne. Takie pompy ciepła wymagają jednak zastosowania różnych czynników chłodniczych, zarówno fluorowanych, jak i niefluorowanych, aby zapewnić bezpieczną instalację i maksymalną efektywność energetyczną, w zależności od zastosowania. 

Ważne jest, aby decydenci wzięli pod uwagę, że każdy czynnik chłodniczy ma inną charakterystykę i że nie ma jednego czynnika, który byłby optymalny dla wszystkich zastosowań. Przykładowo wieżowce wymagają stosowania pomp ciepła na bazie fluorofluoroolefin (HFO) ze względu na rozmiar budynku i wymogi bezpieczeństwa, podczas gdy domy jednorodzinne z ogrodami mogą posiadać samodzielne pompy ciepła wykorzystujące propan jako czynnik chłodniczy. 

Wszelkie regulacje nakazujące stosowanie niefluorowanych czynników chłodniczych, takich jak propan czy amoniak, utrudniłyby bieżące wysiłki na rzecz dekarbonizacji ogrzewania domów, budynków komercyjnych i przestrzeni przemysłowych, ze względu na ograniczenie wyboru pomiędzy dostępnymi czynnikami, a w niektórych przypadkach usunęłyby z rynku jedyną dostępną opcję.

Producenci urządzeń chłodniczych, grzewczych i klimatyzacyjnych zatrudniają ponad 200 000 osób w ponad 100 fabrykach i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w 22 krajach w Europie. Odpowiadają oni za znaczące inwestycje w europejski przemysł i mają świadomość co do negatywnego wpływu, jaki rozporządzenie w sprawie F-gazów będzie miało na przedsiębiorstwa, obywateli i gospodarkę UE. 

Aby osiągnąć cele określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU, konieczne jest przyjęcie zasad efektywności energetycznej i bezpieczeństwa oraz utrzymanie możliwości wykorzystania jak najszerszej gamy czynników chłodniczych. 

Wspierane przez EPEE i Honeywell

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC Biuro prasowe
2024-05-17 | 09:00

DEREGULACJa PRAWA GOSPODARCZEGO STANOWISKO ZP BCC

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi konsultacje projektu nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego. Związek
Gospodarka Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG
2024-05-16 | 12:00

Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG

„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął
Gospodarka WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.
2024-05-16 | 11:31

WDROŻENIE OBLIGATORYJNEGO KSeF. Opinia BCC.

Business Centre Club popiera wdrożenie systemu KSeF jednocześnie dla wszystkich podatników. Dzięki temu rozwiązaniu, wszyscy podatnicy będą mogli dostosować swoje procesy w tym samym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Polityka

Projekt UE zyskuje wymiar militarny. Wojna w Ukrainie na nowo rozbudziła dyskusję o wspólnej europejskiej armii

Wspólna europejska armia na razie nie istnieje, a w praktyce obronność to wyłączna odpowiedzialność państw członkowskich UE. Jednak wybuch wojny w Ukrainie, tuż za wschodnią granicą, na nowo rozbudził europejską dyskusję o potrzebie posiadania własnego potencjału militarnego. Jak niedawno wskazał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europa powinna mieć własne siły szybkiego reagowania i powołać komisarza ds. obronności, ponieważ stoi obecnie w obliczu największych wyzwań od czasu zakończenia II wojny światowej. – Musimy zdobyć własną siłę odstraszania i zwiększać wydatki na obronność – podkreśla europoseł Janusz Lewandowski.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.