Komunikaty PR

List otwarty EPEE – zakaz stosowania F-gazów zagraża naszej przyszłości

2023-09-28  |  12:00
Biuro prasowe

Z uwagi na fakt, że negocjacje dotyczące unijnego rozporządzenia w sprawie F-gazów dobiegają końca, Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wystosowało apel do decydentów by rozważyli negatywny wpływ proponowanych zmian na cele środowiskowe UE, określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU. Zakazy dotyczące F-gazów zniweczą wysiłki na rzecz realizacji tych celów i posłużą jedynie do przedłużenia zależności UE od paliw kopalnych poprzez ograniczenie produkcji, sprzedaży i instalacji bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań. 

W tym roku Komisja Europejska wprowadziła przyspieszony plan wdrożenia pomp ciepła jako niskoemisyjnej i bardziej energooszczędnej alternatywy dla boilerów wykorzystujących paliwa kopalne. Takie pompy ciepła wymagają jednak zastosowania różnych czynników chłodniczych, zarówno fluorowanych, jak i niefluorowanych, aby zapewnić bezpieczną instalację i maksymalną efektywność energetyczną, w zależności od zastosowania. 

Ważne jest, aby decydenci wzięli pod uwagę, że każdy czynnik chłodniczy ma inną charakterystykę i że nie ma jednego czynnika, który byłby optymalny dla wszystkich zastosowań. Przykładowo wieżowce wymagają stosowania pomp ciepła na bazie fluorofluoroolefin (HFO) ze względu na rozmiar budynku i wymogi bezpieczeństwa, podczas gdy domy jednorodzinne z ogrodami mogą posiadać samodzielne pompy ciepła wykorzystujące propan jako czynnik chłodniczy. 

Wszelkie regulacje nakazujące stosowanie niefluorowanych czynników chłodniczych, takich jak propan czy amoniak, utrudniłyby bieżące wysiłki na rzecz dekarbonizacji ogrzewania domów, budynków komercyjnych i przestrzeni przemysłowych, ze względu na ograniczenie wyboru pomiędzy dostępnymi czynnikami, a w niektórych przypadkach usunęłyby z rynku jedyną dostępną opcję.

Producenci urządzeń chłodniczych, grzewczych i klimatyzacyjnych zatrudniają ponad 200 000 osób w ponad 100 fabrykach i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w 22 krajach w Europie. Odpowiadają oni za znaczące inwestycje w europejski przemysł i mają świadomość co do negatywnego wpływu, jaki rozporządzenie w sprawie F-gazów będzie miało na przedsiębiorstwa, obywateli i gospodarkę UE. 

Aby osiągnąć cele określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU, konieczne jest przyjęcie zasad efektywności energetycznej i bezpieczeństwa oraz utrzymanie możliwości wykorzystania jak najszerszej gamy czynników chłodniczych. 

Wspierane przez EPEE i Honeywell

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.