List otwarty EPEE – zakaz stosowania F-gazów zagraża naszej przyszłości
Z uwagi na fakt, że negocjacje dotyczące unijnego rozporządzenia w sprawie F-gazów dobiegają końca, Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wystosowało apel do decydentów by rozważyli negatywny wpływ proponowanych zmian na cele środowiskowe UE, określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU. Zakazy dotyczące F-gazów zniweczą wysiłki na rzecz realizacji tych celów i posłużą jedynie do przedłużenia zależności UE od paliw kopalnych poprzez ograniczenie produkcji, sprzedaży i instalacji bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań.
W tym roku Komisja Europejska wprowadziła przyspieszony plan wdrożenia pomp ciepła jako niskoemisyjnej i bardziej energooszczędnej alternatywy dla boilerów wykorzystujących paliwa kopalne. Takie pompy ciepła wymagają jednak zastosowania różnych czynników chłodniczych, zarówno fluorowanych, jak i niefluorowanych, aby zapewnić bezpieczną instalację i maksymalną efektywność energetyczną, w zależności od zastosowania.
Ważne jest, aby decydenci wzięli pod uwagę, że każdy czynnik chłodniczy ma inną charakterystykę i że nie ma jednego czynnika, który byłby optymalny dla wszystkich zastosowań. Przykładowo wieżowce wymagają stosowania pomp ciepła na bazie fluorofluoroolefin (HFO) ze względu na rozmiar budynku i wymogi bezpieczeństwa, podczas gdy domy jednorodzinne z ogrodami mogą posiadać samodzielne pompy ciepła wykorzystujące propan jako czynnik chłodniczy.
Wszelkie regulacje nakazujące stosowanie niefluorowanych czynników chłodniczych, takich jak propan czy amoniak, utrudniłyby bieżące wysiłki na rzecz dekarbonizacji ogrzewania domów, budynków komercyjnych i przestrzeni przemysłowych, ze względu na ograniczenie wyboru pomiędzy dostępnymi czynnikami, a w niektórych przypadkach usunęłyby z rynku jedyną dostępną opcję.
Producenci urządzeń chłodniczych, grzewczych i klimatyzacyjnych zatrudniają ponad 200 000 osób w ponad 100 fabrykach i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w 22 krajach w Europie. Odpowiadają oni za znaczące inwestycje w europejski przemysł i mają świadomość co do negatywnego wpływu, jaki rozporządzenie w sprawie F-gazów będzie miało na przedsiębiorstwa, obywateli i gospodarkę UE.
Aby osiągnąć cele określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU, konieczne jest przyjęcie zasad efektywności energetycznej i bezpieczeństwa oraz utrzymanie możliwości wykorzystania jak najszerszej gamy czynników chłodniczych.
Wspierane przez EPEE i Honeywell

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.