Komunikaty PR

List otwarty EPEE – zakaz stosowania F-gazów zagraża naszej przyszłości

2023-09-28  |  12:00
Biuro prasowe

Z uwagi na fakt, że negocjacje dotyczące unijnego rozporządzenia w sprawie F-gazów dobiegają końca, Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wystosowało apel do decydentów by rozważyli negatywny wpływ proponowanych zmian na cele środowiskowe UE, określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU. Zakazy dotyczące F-gazów zniweczą wysiłki na rzecz realizacji tych celów i posłużą jedynie do przedłużenia zależności UE od paliw kopalnych poprzez ograniczenie produkcji, sprzedaży i instalacji bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań. 

W tym roku Komisja Europejska wprowadziła przyspieszony plan wdrożenia pomp ciepła jako niskoemisyjnej i bardziej energooszczędnej alternatywy dla boilerów wykorzystujących paliwa kopalne. Takie pompy ciepła wymagają jednak zastosowania różnych czynników chłodniczych, zarówno fluorowanych, jak i niefluorowanych, aby zapewnić bezpieczną instalację i maksymalną efektywność energetyczną, w zależności od zastosowania. 

Ważne jest, aby decydenci wzięli pod uwagę, że każdy czynnik chłodniczy ma inną charakterystykę i że nie ma jednego czynnika, który byłby optymalny dla wszystkich zastosowań. Przykładowo wieżowce wymagają stosowania pomp ciepła na bazie fluorofluoroolefin (HFO) ze względu na rozmiar budynku i wymogi bezpieczeństwa, podczas gdy domy jednorodzinne z ogrodami mogą posiadać samodzielne pompy ciepła wykorzystujące propan jako czynnik chłodniczy. 

Wszelkie regulacje nakazujące stosowanie niefluorowanych czynników chłodniczych, takich jak propan czy amoniak, utrudniłyby bieżące wysiłki na rzecz dekarbonizacji ogrzewania domów, budynków komercyjnych i przestrzeni przemysłowych, ze względu na ograniczenie wyboru pomiędzy dostępnymi czynnikami, a w niektórych przypadkach usunęłyby z rynku jedyną dostępną opcję.

Producenci urządzeń chłodniczych, grzewczych i klimatyzacyjnych zatrudniają ponad 200 000 osób w ponad 100 fabrykach i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w 22 krajach w Europie. Odpowiadają oni za znaczące inwestycje w europejski przemysł i mają świadomość co do negatywnego wpływu, jaki rozporządzenie w sprawie F-gazów będzie miało na przedsiębiorstwa, obywateli i gospodarkę UE. 

Aby osiągnąć cele określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU, konieczne jest przyjęcie zasad efektywności energetycznej i bezpieczeństwa oraz utrzymanie możliwości wykorzystania jak najszerszej gamy czynników chłodniczych. 

Wspierane przez EPEE i Honeywell

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Rekordowy lipiec dla Grupy DGP Infor. Niemal 10,5 mln UU i 56,5 mln odsłon Biuro prasowe
2024-08-23 | 01:00

Rekordowy lipiec dla Grupy DGP Infor. Niemal 10,5 mln UU i 56,5 mln odsłon

Lipiec przyniósł znakomite wyniki serwisów DGP Infor. Portale wchodzące w skład Grupy odwiedziło blisko 10,48 mln unikalnych użytkowników, co oznacza wzrost
Gospodarka Indie – (wschodząca?) gwiazda światowej gospodarki
2024-08-21 | 15:00

Indie – (wschodząca?) gwiazda światowej gospodarki

Indie przez trzecią kadencję pod rządami premiera Narendry Modi utrzymują zarówno wysoki wzrost gospodarczy (+6,4% w 2024 r. i +6,5% w 2025 r., po +7,7% w 2023
Gospodarka Ważą się losy Huty Częstochowa
2024-08-14 | 11:00

Ważą się losy Huty Częstochowa

W obliczu decyzji sądu o postawieniu Huty Liberty Częstochowa w stan upadłości, najbliższy miesiąc upłynie pod znakiem poszukiwania dzierżawcy zakładu. Wszystko po to, by jak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.