Komunikaty PR

List otwarty EPEE – zakaz stosowania F-gazów zagraża naszej przyszłości

2023-09-28  |  12:00
Biuro prasowe

Z uwagi na fakt, że negocjacje dotyczące unijnego rozporządzenia w sprawie F-gazów dobiegają końca, Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wystosowało apel do decydentów by rozważyli negatywny wpływ proponowanych zmian na cele środowiskowe UE, określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU. Zakazy dotyczące F-gazów zniweczą wysiłki na rzecz realizacji tych celów i posłużą jedynie do przedłużenia zależności UE od paliw kopalnych poprzez ograniczenie produkcji, sprzedaży i instalacji bardziej efektywnych energetycznie rozwiązań. 

W tym roku Komisja Europejska wprowadziła przyspieszony plan wdrożenia pomp ciepła jako niskoemisyjnej i bardziej energooszczędnej alternatywy dla boilerów wykorzystujących paliwa kopalne. Takie pompy ciepła wymagają jednak zastosowania różnych czynników chłodniczych, zarówno fluorowanych, jak i niefluorowanych, aby zapewnić bezpieczną instalację i maksymalną efektywność energetyczną, w zależności od zastosowania. 

Ważne jest, aby decydenci wzięli pod uwagę, że każdy czynnik chłodniczy ma inną charakterystykę i że nie ma jednego czynnika, który byłby optymalny dla wszystkich zastosowań. Przykładowo wieżowce wymagają stosowania pomp ciepła na bazie fluorofluoroolefin (HFO) ze względu na rozmiar budynku i wymogi bezpieczeństwa, podczas gdy domy jednorodzinne z ogrodami mogą posiadać samodzielne pompy ciepła wykorzystujące propan jako czynnik chłodniczy. 

Wszelkie regulacje nakazujące stosowanie niefluorowanych czynników chłodniczych, takich jak propan czy amoniak, utrudniłyby bieżące wysiłki na rzecz dekarbonizacji ogrzewania domów, budynków komercyjnych i przestrzeni przemysłowych, ze względu na ograniczenie wyboru pomiędzy dostępnymi czynnikami, a w niektórych przypadkach usunęłyby z rynku jedyną dostępną opcję.

Producenci urządzeń chłodniczych, grzewczych i klimatyzacyjnych zatrudniają ponad 200 000 osób w ponad 100 fabrykach i ośrodkach badawczo-rozwojowych, w 22 krajach w Europie. Odpowiadają oni za znaczące inwestycje w europejski przemysł i mają świadomość co do negatywnego wpływu, jaki rozporządzenie w sprawie F-gazów będzie miało na przedsiębiorstwa, obywateli i gospodarkę UE. 

Aby osiągnąć cele określone w ramach Zielonego Ładu, Fit for 55 i REPowerEU, konieczne jest przyjęcie zasad efektywności energetycznej i bezpieczeństwa oraz utrzymanie możliwości wykorzystania jak najszerszej gamy czynników chłodniczych. 

Wspierane przez EPEE i Honeywell

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.