Komunikaty PR

Największe trendy i wyzwania na rynku budowlanym

2023-07-03  |  11:00
Biuro prasowe

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku budowlanego, ważne jest zrozumienie największych trendów i wyzwań, które wpływają na tę branżę. Ceny materiałów budowlanych rosną, a towarzyszące im zmiany w preferencjach i potrzebach społeczeństwa stale zmieniają dynamikę rozwoju rynku budowlanego. Jednocześnie, wysokie koszty kredytów mogą ograniczać zainteresowanie budową własnego domu, a rosnąca świadomość ekologiczna prowadzi do coraz większego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania w budownictwie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wywiadem z prezesem firmy NEW-HOUSE Robertem Skulimowskim, gdzie zgłębiamy najnowsze trendy i wyzwania rynku budowlanego.

 

1. Jakie są największe trendy i zmiany obecnie obserwowane na rynku budowlanym? 

W ciągu ostatnich dwóch lat ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły. Główną przyczyną drastycznych zmian była pandemia, wojna, ograniczona dostępność surowców, zwiększone zapotrzebowanie na rynku globalnym oraz finalnie wzrost kosztów produkcji poprzedzony dużą inflacją. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak stabilizację cen materiałów, a nawet lekki spadek o 2-3%. Największym wyzwaniem dla osób zainteresowanych budową domu są wysokie koszty kredytu. Pomimo stabilizacji cen materiałów, banki stosują wyższe stopy procentowe i narzucają bardziej restrykcyjne wymagania by uzyskać kredyt, co wpływa na zdolność kredytową potencjalnych inwestorów. W związku z tym tempo rozwoju budowlanego jest wciąż zdecydowanie niższe niż rok czy 2 lata temu. 


2. Czy wzrost kosztów materiałów budowlanych z ostatniego roku wpłynął na realizację projektów? Jeśli tak, w jaki sposób radzi sobie Pan sobie z tym wyzwaniem? 

Tak, wzrost kosztów materiałów budowlanych z ostatniego roku miał znaczący wpływ na realizację projektów. Wzrost cen na rynku budowlanym wpłynął znacząco na zainteresowanie budową domów, ponieważ potencjalni klienci musieli dostosować swoje plany budowlane do nowej sytuacji rynkowej. Wiele osób zdecydowało się na mniejsze metraże, aby zmieścić się w określonym budżecie. My jako branża budowlana, widzimy większe obawy wśród klientów oraz wydłużony i pełen niepewności czas podejmowania decyzji zakupu domu. Pociesza nas fakt, że rezygnacji jest mało a projekty są jedynie dostosowane do założonego budżetu. Branża budowlana musiała na przełomie ostatniego roku przystosować się do nowej rzeczywistości, podejmować racjonalne i odpowiednie działania by utrzymać rentowność i przyciągać nadal klientów. By utrzymać efektywność, musiała zacząć optymalizować procesy budowlane, minimalizować koszty i straty poprzez odpowiednie planowanie, zarządzanie czasem i zasobami ludzkimi.


3. Jakie są najważniejsze wyzwania w dziedzinie zrównoważonego budownictwa? Jak Pana firma angażuje się w rozwiązanie tych problemów? 

Jednym z kluczowych wyzwań jest zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej budynków. Trzeba przyznać, że ustawodawstwo unijne wymusiło budowanie domów ciepłych i energooszczędnych. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego ocieplenia, izolacji termicznej oraz systemów odzysku ciepła, takich jak rekuperacja. Dążenie do minimalizacji zużycia energii jest kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 i zrównoważonego rozwoju. Kolejną ważną kwestią jest przejście na energię odnawialną. Odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła stanowią kolejny ważny krok w stronę zrównoważonego budownictwa. Niniejsze rozwiązania przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Co więcej, konieczne jest unikanie materiałów, które są toksyczne lub generują duże ilości odpadów. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które są ekologiczne i posiadają niski ślad węglowy, jest kluczowym aspektem zrównoważonego budownictwa. My jako firma budowlana, przykładamy ogromną wagę do rosnących oczekiwań społecznych i zmieniających się regulacji prawnych.

 

4. Jakie są największe wyzwania związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej?

Jednym z głównych wyzwań jest deficyt wykwalifikowanej siły roboczej w branży budowlanej. Wiele krajów boryka się z niedoborem pracowników fizycznych, takich jak murarze, cieśle czy dekarze. Ten problem jest szczególnie widoczny, gdyż popyt na usługi budowlane jest wbrew pozorom wysoki, a liczba dostępnych pracowników się z każdym rokiem zmniejsza.

Wzrost gospodarczy i rozwój innych sektorów, takich jak technologia czy usługi, sprawiają, że budownictwo musi konkurować o wykwalifikowanych pracowników i zadbać o pozytywny wizerunek tej branży. Jednocześnie, sytuacja polityczna i konfliktowa na Ukrainie nie pomaga w rozwoju i stabilnym utrzymaniu pracowników.

 

5. Czy obecnie wchodzący Bezpieczny Kredyt 2% spowoduje większe zainteresowanie społeczeństwa do kupowania/budowania domów? 

Bezpieczny Kredyt 2% może z pewnością przyczynić się do większego zainteresowania społeczeństwa kupnem lub budową domów, zwłaszcza w przypadku małych domów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Niska stopa procentowa kredytu może zachęcić osoby poszukujące nieruchomości do skorzystania z tej atrakcyjnej oferty. Niestety nie zmieni to sytuacji osób planujących budowę większego domu, ponieważ ta opcja kredytowa jest ograniczona pod względem wysokości kredytu, który w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem wynosi do 600tys.

 

Rozmowa z Robertem Skulimowskim, inżynierem budownictwa oraz prezesem New-House.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.