Komunikaty PR

Największe trendy i wyzwania na rynku budowlanym

2023-07-03  |  11:00
Biuro prasowe

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku budowlanego, ważne jest zrozumienie największych trendów i wyzwań, które wpływają na tę branżę. Ceny materiałów budowlanych rosną, a towarzyszące im zmiany w preferencjach i potrzebach społeczeństwa stale zmieniają dynamikę rozwoju rynku budowlanego. Jednocześnie, wysokie koszty kredytów mogą ograniczać zainteresowanie budową własnego domu, a rosnąca świadomość ekologiczna prowadzi do coraz większego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania w budownictwie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wywiadem z prezesem firmy NEW-HOUSE Robertem Skulimowskim, gdzie zgłębiamy najnowsze trendy i wyzwania rynku budowlanego.

 

1. Jakie są największe trendy i zmiany obecnie obserwowane na rynku budowlanym? 

W ciągu ostatnich dwóch lat ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły. Główną przyczyną drastycznych zmian była pandemia, wojna, ograniczona dostępność surowców, zwiększone zapotrzebowanie na rynku globalnym oraz finalnie wzrost kosztów produkcji poprzedzony dużą inflacją. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak stabilizację cen materiałów, a nawet lekki spadek o 2-3%. Największym wyzwaniem dla osób zainteresowanych budową domu są wysokie koszty kredytu. Pomimo stabilizacji cen materiałów, banki stosują wyższe stopy procentowe i narzucają bardziej restrykcyjne wymagania by uzyskać kredyt, co wpływa na zdolność kredytową potencjalnych inwestorów. W związku z tym tempo rozwoju budowlanego jest wciąż zdecydowanie niższe niż rok czy 2 lata temu. 


2. Czy wzrost kosztów materiałów budowlanych z ostatniego roku wpłynął na realizację projektów? Jeśli tak, w jaki sposób radzi sobie Pan sobie z tym wyzwaniem? 

Tak, wzrost kosztów materiałów budowlanych z ostatniego roku miał znaczący wpływ na realizację projektów. Wzrost cen na rynku budowlanym wpłynął znacząco na zainteresowanie budową domów, ponieważ potencjalni klienci musieli dostosować swoje plany budowlane do nowej sytuacji rynkowej. Wiele osób zdecydowało się na mniejsze metraże, aby zmieścić się w określonym budżecie. My jako branża budowlana, widzimy większe obawy wśród klientów oraz wydłużony i pełen niepewności czas podejmowania decyzji zakupu domu. Pociesza nas fakt, że rezygnacji jest mało a projekty są jedynie dostosowane do założonego budżetu. Branża budowlana musiała na przełomie ostatniego roku przystosować się do nowej rzeczywistości, podejmować racjonalne i odpowiednie działania by utrzymać rentowność i przyciągać nadal klientów. By utrzymać efektywność, musiała zacząć optymalizować procesy budowlane, minimalizować koszty i straty poprzez odpowiednie planowanie, zarządzanie czasem i zasobami ludzkimi.


3. Jakie są najważniejsze wyzwania w dziedzinie zrównoważonego budownictwa? Jak Pana firma angażuje się w rozwiązanie tych problemów? 

Jednym z kluczowych wyzwań jest zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej budynków. Trzeba przyznać, że ustawodawstwo unijne wymusiło budowanie domów ciepłych i energooszczędnych. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego ocieplenia, izolacji termicznej oraz systemów odzysku ciepła, takich jak rekuperacja. Dążenie do minimalizacji zużycia energii jest kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 i zrównoważonego rozwoju. Kolejną ważną kwestią jest przejście na energię odnawialną. Odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła stanowią kolejny ważny krok w stronę zrównoważonego budownictwa. Niniejsze rozwiązania przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. Co więcej, konieczne jest unikanie materiałów, które są toksyczne lub generują duże ilości odpadów. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych, które są ekologiczne i posiadają niski ślad węglowy, jest kluczowym aspektem zrównoważonego budownictwa. My jako firma budowlana, przykładamy ogromną wagę do rosnących oczekiwań społecznych i zmieniających się regulacji prawnych.

 

4. Jakie są największe wyzwania związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników w branży budowlanej?

Jednym z głównych wyzwań jest deficyt wykwalifikowanej siły roboczej w branży budowlanej. Wiele krajów boryka się z niedoborem pracowników fizycznych, takich jak murarze, cieśle czy dekarze. Ten problem jest szczególnie widoczny, gdyż popyt na usługi budowlane jest wbrew pozorom wysoki, a liczba dostępnych pracowników się z każdym rokiem zmniejsza.

Wzrost gospodarczy i rozwój innych sektorów, takich jak technologia czy usługi, sprawiają, że budownictwo musi konkurować o wykwalifikowanych pracowników i zadbać o pozytywny wizerunek tej branży. Jednocześnie, sytuacja polityczna i konfliktowa na Ukrainie nie pomaga w rozwoju i stabilnym utrzymaniu pracowników.

 

5. Czy obecnie wchodzący Bezpieczny Kredyt 2% spowoduje większe zainteresowanie społeczeństwa do kupowania/budowania domów? 

Bezpieczny Kredyt 2% może z pewnością przyczynić się do większego zainteresowania społeczeństwa kupnem lub budową domów, zwłaszcza w przypadku małych domów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Niska stopa procentowa kredytu może zachęcić osoby poszukujące nieruchomości do skorzystania z tej atrakcyjnej oferty. Niestety nie zmieni to sytuacji osób planujących budowę większego domu, ponieważ ta opcja kredytowa jest ograniczona pod względem wysokości kredytu, który w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem wynosi do 600tys.

 

Rozmowa z Robertem Skulimowskim, inżynierem budownictwa oraz prezesem New-House.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Transformacja z unijnym dofinansowaniem Biuro prasowe
2024-12-02 | 19:20

Transformacja z unijnym dofinansowaniem

Transformacja z unijnym dofinansowaniem - Wielkopolska Wschodnia w czołówce regionów węglowych w Polsce. Wielkopolska Wschodnia kroczy pewnie w kierunku zrównoważonej
Gospodarka Perspektywy globalnego handlu
2024-11-28 | 11:00

Perspektywy globalnego handlu

Po wyborach w Stanach Zjednoczonych stosunki między USA a Chinami pozostaną napięte i nadal będą wpływać na globalny handel.   • Nowa odsłona wojny handlowej, chociaż
Gospodarka Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
2024-11-28 | 08:00

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów – te podbranże przemysłowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.